Duben 2009

Black Sabbath chystají novou desku

13. dubna 2009 v 13:38 | Harrisonka |  Novinky
Po patnácti letech si fanoušci této legendární kapely přijdou na své. Světlo světa by totiž měla spatřit nová deska s názvem "The Devil You Know". Problém je však s názvem samotné kapely. Na desce se opět neobjeví bývalý člen Sabbathů Ozzy Osbourne, a tak byla kapela nucena změnit svůj název, na který vlastní práva manželka Ozzy Osbournea. Čtveřice Ronnie James Dio (zpěv), Tony Iommi (kytara), Geezer Butler (baskytara) a Vinny Appice (bicí) se proto rozhodla zvolit jméno podle legendární desky Heaven And Hell z roku 1980.

Oficiální stránky kapely však hlásají: "Ta muzika ale budou ti praví Black Sabbath, které znáte." Nové album by mělo podle údajných informací vyjít již tento měsíc. Jsou již známy názvy některých skladeb, např. "Bible Black", "Atom and Evil", "Breaking Into Heaven", "Rock n´Roll Angel" nebo "Eating The Cannibals". Zvuk kapely by měl být totožný s tím, co kapela hrávala v 70. letech.


BLACK SABBATH OPĚT V AKCI

Roger Glover

12. dubna 2009 v 17:26 | Harrisonka |  Rockové Legendy
Roger David Glover se narodil 30. listopadu 1945 ve město Brecon ve Walesu. V roce 1969 se připojil k Deep Purple a natočil s kapelou veleúspěšná alba jako In Rock nebo Machine Head, poté kapelu opustil.

Naplno se začal věnovat producentské práci a pod svá producentská křídla si vzal kapely Judas Priest, Nazareth nebo Elf. Nezahálel však ani hudebně a vydával sólová alba. První přišlo v roce 1974 s názvem Butterfly Ball a poté v roce 1978 album Elements.

Opět se sešel se svým bývalým kolegou s Deep Purple Ritchie Blackmorem a to u kapely Rainbow, s níž Roger natočil celkem pět alb. V roce 1984 vydal zatím své poslední sólové album a zároveň v témže roce uskutečnil svůj návrat k Deep Purple, kde od té doby působí bez přestávky dodnes.


13 alb Beatles znovu na pultech

12. dubna 2009 v 17:12 | Harrisonka |  Novinky
Všichni fandové legendárních "Brouků" se znovu dočkají reedice 13 alb této kapely. Všechny původní desky liverpoolské čtyřky vyjdou na kompaktních discích a nově digitálně upravené. Na pultech se desky objeví 9. září tohoto roku a to po celém světě. Kromě všech řadových alb kapely doplní reedici dvoudiscová kompilace s názvem "Past Masters".

Technici z Abbey Road strávili nad tímto projektem celé čtyři roky a slibují tak, ten nejkvalitnější poslech, jaký kdy mohli vytvořit. Jednotlivé desky ve stereu se budou prodávat jak ve speciálním boxu, tak i každá zvlášť, další box obsáhne jedenáct alb v monofonním provedení.

HUDBA BEATLES SE OBJEVÍ NA PULTECH ZNOVU A TO V NEJLEPŠÍM PROVEDENÍ

McCartney a Starr společně na pódiu

12. dubna 2009 v 16:57 | Harrisonka |  Novinky
Zbylí členové Beatles Paul McCartney a Ringo Starr se po dlouhých sedmi letech ocitli na společném pódiu. 4. dubna tohoto roku zahráli v New Yorku a to pro charitativní nadaci The David Lynch Foundation. Nejprve vystoupil Paul a zahrál několik beatlesáckých písní i své sólové písně. Poté se na scéně objevil Ringo a společně s Paulem si vystřihli "With a Little Help From My Friends" plus další dvě písně.

OBA EX-BEATLOVÉ MOHLI PŘI SPOLEČNÉM VYSTOUPENÍ ZAVZPOMÍNAT NA STARÉ ČASY

50. léta a žánr jménem Rock´n´Roll

4. dubna 2009 v 18:54 | Harrisonka |  Historie Rocku
50. léta přinesla do hudebních vod zajímavé změny a to v podobně žánru, který později vstoupil do historie jako nám dobře známý rock´n´roll. Za zakladatele je považován Bill Haley, který v letech 1955 a 1956 vytvořil první rock´n´rollové hity. Jeho největším hitem se stala píseň "Rock Around The Clock", která přinesla první vlnu rockového šílenství. Jenže časy se mění a přicházejí nové a nové tváře. V tomto případě přišla tvář, která v budoucnu měla oslnit svět, budoucí král rock´n´rollu, mladík jménem Elvis Presley.

Elvis Presley dal brzy zapomenout na Billa Heleye, dokonce se stal úspěšnějším a žádanějším než Chuck Berry, protože jeho skvělá image také naplno zapracovala. Jeho revoluční myšlení, poněkud do té doby netradiční "rebelské" chování z něho udělaly idol mnoha tisíců mladých lidí.

Od roku 1956 až do roku 1977, kdy zemřel, vydal nespočet desek, které se staly nesmírně populární. Jeho největší sláva gradovala těsně před příchodem Beatles, ale to už bylo o několik let dále. Vraťme se zpět do let padesátých. V této době si už Elvis vysloužil přezdívku král rocku a jeho vliv na budoucí muzikanty byl nesporný. Ovšem bylo by nespravedlivé říci, že jen Elvis v té době elektrizoval publikum ranným rock´n´rollem.

Spousta dalších umělců se v té době proslavila s tímto novým druhem hudby. Nesmíme opomenout kytarového mága Budda Hollyho, narozeného v roce 1936. Tento hudebník ovšem zemřel roku 1959 při leteckém neštěstí a jeho hvězda tak rázem bohužel vyhasla. Dalším reprezentantem rock´n´rollu v jeho počátcích byl Paul Anka, který se asi nejvíce zapsal do podvědomí písní "Diana".

50. léta byla z hudebního i kulturního hlediska nesmírně plodná a přinesla mnoho nového do hudebních vod. Mládež se vzhlédla v rock´n´rollu, v jeho tónech a začala uctívat Elvise. Vypuklo první opravdové hudební šílenství, což byl dobrý začátek pro to, co mělo teprve přijít v následujícím desetiletí.

Duben 2009

4. dubna 2009 v 18:29 | Harrisonka |  Nejbližší Akce

NAZARETH

Datum: 22.4. 2009
Místo konání: Zimní stadion Sareza, Ostrava
Čas: 18:00h

NAZARETH
Datum: 23.4. 2009
Místo konání: Boby Centrum, Brno
Čas: 18:00h


George Harrison na chodníku slávy

4. dubna 2009 v 15:00 | Harrisonka |  Novinky
Bývalý Beatle, kytarista George Harrison bude mít od 14. dubna tohoto roku svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. Dnes o tom vydala prohlášení hollywoodská obchodní komora. Stane se tak druhým Beatlem, který zde má svoji vlastní hvězdu, tím prvním byl John Lennon. Historie hvězd na tomto slavném chodníku sahá až do 60. let a od této doby na něj bylo položeno 2500 plaket beze jmen. Výběrové řízení iniciuje hollywoodská obchodní komora.


GEORGE HARRISON BUDE MÍT SVÉ MÍSTO NA CHODNÍKU SLÁVY

Rolling Stones chystají reedici

4. dubna 2009 v 14:53 | Harrisonka |  Novinky
Válící se kameny chystají reedici svých 14. alb. Vše v tomto roce. Reedice vyjdou po částech ve třech termínech. Čtyři desky jsou naplánovány na 4. května ("Sticky Fingers", "Goats Head Soup", "It's Only Rock 'N' Roll", "Black And Blue"), stejný počet na 8. června ("Some Girls", "Emotional Rescue", "Tattoo You", "Undercover") a za třetí termín pěti alb byl vybrán 13. červenec ("Dirty Work", "Steel Wheels", "Voodoo Lounge", "Bridges To Babylon", "A Bigger Bang"). V plánu je také speciální box všech čtrnácti alb a každé vyjde i v digitální podobě.
Za zmínku také stojí, že speciální verze se dočká také kultovní album kapely "Exile on Main Street", kdy, to však zatím není známo.

FANOUŠCI ROLLING STONES SE MAJÍ OPĚT NA CO TĚŠIT

Malcolm Young

4. dubna 2009 v 14:43 | Harrisonka |  Rockové Legendy

Další nedílnou součástí AC/DC je bezpochyby Angusův bratr, baskytarista Malcolm Young. Tento chlapík přišel na svět 6. ledna 1953 v Glasgov. V roce 1963 se ovšem se svou rodinou stěhoval do Austrálie.

Malcolm byl již od začátku ovlivněn Rock and Rollem a také Blues a se hrou na kytaru začal již ve škole. Nejprve začínal klasicky na akustickou, poté velmi brzy přešel k elektrické. Jeho bratr George hrál v té době v poměrně známé skupině Easybeats, se kterou jezdil i pravidelně na turné. Vždy když se George z koncertů vracel, předával zkušenosti a poznatky, které se vztahovaly ke hře na kytaru, Malcolmovi.

Malcolm opustil školu, kterou dvakrát moc nemiloval, jak nejdříve mohl a začal raději chodit do práce. Mezitím ho neopouští láska k hraní a zakládá spoustu kapel, z nichž ani jedna není úspěšná. V roce 1971 hraje s kapelou Velvet Underground a i přes slibné začátky kapela upadá v zapomění. Zlomový pro Malcolma, ale také pro jeho bratra Anguse, který je zapálený do hry na sólovou kytaru, je rok 1973, kdy se rozhodnou založit kapelu s názvem AC/DC. Již 31. prosince téhož roku vystupují hoši v Chequers Clubu v Sydney. Tak začíná slavná éra AC/DC.

Malcolm hraje na kytaru Gretsch, která měla původně červenou barvu. Téměr většinu písní pro AC/DC píše Malcolm se svým bratrem Angusem a stávají se tak bezpochyby duší slavné kapely. V roce 1988, když vyrážela kapela na turné, oznámil náhle Malcolm veřejnosti, že se nemůže zúčastnit a to kvůli zdravotním problémům jeho syna. Důvod je však zcela jiný, Malcolm se dobrovolně rozhodl léčit svoji závislost na alkoholu a to se mu také podařilo. Svůj boj vyhrál a poté se opět připojil ke skupině.

V roce 2003 převzal cenu Teda Alberta, za vynikající služby pro Australskou hudební scénu. Při této příležitosti vzdal hold Bonu Scottovi. Malcolm po dobu své kariéry, ovlivnil spoustu dalších baskytaristů svým dynamickým stylem hraní. Dodnes je považován za jednoho z nejlepších hard-rockových baskytaristů všech dob. Ve skupině AC/DC působí, kromě již zmíněné pauzi, kdy se léčil ze závislosti, po celou dobu její existence a jejím členem i dnes.


Creedence Clearwater Revival

4. dubna 2009 v 14:37 | Harrisonka |  Rockové Kapely
Slavná kalifornská rocková skupina vznikla už v r. 1959, v éře rock´n´rollu.

Od r. 1963 vystupují pod názvem Tommy Fogerty And The Blue Velvets. O rok později vydávají 1. singl, ale pod jménem The Golliwogs. Po návratu J. Fogertyho a D. Clifforda, kteří ukončili vojenskou službu v r. 1967 změnila kapela název na Creedence Clearwater Revival.

Již v roce 1968 se hochům podaří vyprodukovat první velký hit s názvem Suzie Q a v dalším roce následují Proud Mary a Bad Moon Rising, které se umísťují na prvním místě anglické hitparády. Vystupují také na velkých festivalech, z nichž za smínku jistě stojí slavný Woodstock. Album Green River má velký komerční úspěch. Ovšem poté co se Creedence drží na vrcholu a plodí téměř jeden hit za druhým, Tom Fogerty opouští kapelu a snaží se prorazit sólově, což předznamenává pád a rozpad kapely. Zbylé trio se po neúspěšném albu Mardi Gras, které vyšlo v roce 1972, rozchází.


K ojedinělému spojení CCR dochází v r. 1983. John Fogerty se úspěšně pokusil o comeback s albem Centerfield (1985). V září 1990 umírá Tom Fogerty. Album Complete Hits Album natočila sestava pod vedením Cooka a Cosma, bez Johna Fogertyho.

DISKOGRAFIE:

1986
HIT NA TENTO TÝDEN: THE WHO - MY GENERATION