Srpen 2008

Ian Gillan

19. srpna 2008 v 11:49 | Harrisonka
Dnes slaví bývalý zpěvák Deep Purple, Black Sabbath nebo také Ian Gillan Band své 62. narozeniny. Ian Gillan přišel na svět 19. srpna 1945 v Anglii.
VŠECHNO NEJLEPŠÍ A HODNĚ ZDRAVÍ!

John Deacon

19. srpna 2008 v 11:46 | Harrisonka
Dnes slaví bývalý baskytarista kapely Queen své 57. narozeniny. John Deacon se narodil 19. srpna 1951 v Anglii.
VŠECHNO NEJLEPŠÍ A HODNĚ ZDRAVÍ!

Jimi Hendrix

14. srpna 2008 v 11:30 | Harrisonka |  Rockové Legendy
Hendrix se narodil 27. listopadu v americkém Seattlu ve státě Washington. Jeho celé jméno znělo Johnny Allen Hendrix. Jeho matce Lucille Hendrix née Jeter bylo pouhých 17 let, když malý Jimi přišel na svět. Jeho otec byl v té době v armádě v Oklahomě. Nakonec však Jimi vyrůstal pouze s otcem a svým mladším bratrem. Jeho otec si nechal v roce 1946 změnit jméno na James Marshall.
Jimi v osmnácti letech opustil školu a začal se naplno věnovat jen hře na kytaru. Odbyl si rok v armádě a pak byl propuštěn. Asi rok hrál z různými kapelami a počátkem roku 1964 se přestěhoval do New Yorku, kde se připojil ke kapele Isley Brothers. O něco později stál na pódium s hvězdama jako Little Richard, Tina Turner nebo B. B. King.
Rok 1967 se datuje jako úžasné období nástupu Hendrixe. Jeho styl hry, vzhled, vystupování - to vše vytvářelo nezaměnitelnou atmosféru konce šedesátých let. Jimi Hendrix oslňoval brilantní technikou, ale také velmi často vytvářel až brutální zvukové efekty za pomocí různých kytarových pomůcek, které mu výráběl nadšenec do efektů Roger Mayer.
V roce 1967 ho časopis Melody Maker označil za nejlepšího světového umělce pop-music. V srpnu 1969 vystoupil ve Woodstocku a to jako poslední účinkující, celý Woodstock tak uzavřel. Jeho vystoupení bylo nezapomenutelné. Jeho poslední koncert se odehrál 6. září 1970 na ostrově Fehmarn v Německé spolkové republice. 18. září 1970 přišla rána. Jimi Hendrix zemřel v důsledku neúmyslného předávkování léky. Při převozu do nemocnice se udusil vlastními zvratky.
Tím tak odešel bezpochyby jeden z nejlepších kytaristů všech dob a velká osobnost. Není divu, že velmi často je označován za vůbec nejlepšího kytaru všech dob. Na klasickou kytaru hrál levou rukou, neuměl noty a tak místo nich používal jen barvy.
Svou hvězdu má i na Hollywoodském chodníku slávy. Co se týče hraní, byl samouk. Hrál na elektrickou kytaru typu Fender Stratocaster, kterou otočil a držel obráceně. Hendrix byl průkopníkem zvukového efektu "feedback" (dosl. zpětná vazba). Spuštěním zesilovačů na maximum docílil zvuku, který se dříve při hraní považoval za nežádoucí. Jako hudební producent, udělal další novátorský krok - začal používat nahrávací studio jako zkušební prostor pro své invence. Byl jedním z prvních, kteří experimentovali se stereofonními a fázovacími efekty přímo během nahrávání.
V roce 1992 byl Hendrix uveden do rock´n´ rollové síně slávy a v roce 2005 do Britské síně slávy. Hudební magazín Rolling Stone označil Jimiho za nejlepšího kytaristu všech dob. Americká televizní stanice VH1 ho označila jako třetího nejlepšího hard rockového umělce všech dob.
DISKOGRAFIE:
 • 1998 BBC Sessions
 • 1997 First Rays Of The New Rising Sun
 • 1997 South Saturn Delta
 • 1994 Blues
 • 1988 Radio One
 • 1971 Rainbow Bridge
 • 1971 The Cry of Love
 • 1970 Band Of Gypsys
 • 1968 Electric Ladyland
 • 1967 Are You Experienced?
 • 1967 Axis: Bold As Love

Blues Rock

14. srpna 2008 v 11:05 | Harrisonka |  Tváře Rocku
Blues Rock tvoří zvláštní druh tohoto hudebního žánru. Je to styl kombinující prvky blues a rock and rollu a klade především důraz na elektrickou kytaru. Poprvé se začal objevovat v 60. letech a to zejména v Anglii a USA. Jejich prvními představiteli byli například Rolling Stones nebo Cream, kteří experimentovali s hudbou bluesových legend, např. s hudbou Elmora Jamese, Roberta Johnsona a dalších interpretů tohoto žánru. Kapely, které zabředly i do Blues Rocku, jsou například The Animals, Led Zeppelin, The Doors, ZZ Top nebo kytarový mág Jimi Hendrix.
KAPELE THE DOORS BYL BLUES ROCK TAKÉ BLÍZKÝ

Queen mluví o své nové desce

14. srpna 2008 v 10:53 | Harrisonka |  Novinky
Celkem čtrnáct písní se objeví na nové desce legendární kapely Queen. Album ponese název "The Cosmos Rock" a autory všech písní jsou Brian May, Roger Tayler a nový frontman Paul Rodgers. Tato trojice také společně nahrála všechny nástroje, které zazní na desce. Natáčení a mixáž probíhaly od listopadu minulého roku do počátku srpna letošního roku ve studiu Rogera Taylora.
Jako singl, který by se mohl stát hitem, byla vybrána píseň "C-lebrity", která by měla být také co nevidět, nasazena do českých a slovenských rádií. Celá deska bude obsahovat tyto nové písně: Cosmos Rockin', Time To Shine, Still Burnin', Small, Warboys, We Believe, Call Me, Voodoo, Some Things That Glitter, C-lebrity, Through The Night, Say It's Not True, Surf's Up...School's Out! + Small reprise.

Mark Chapman zůstává ve vězení

13. srpna 2008 v 8:35 | Harrisonka |  Novinky
Mark Chapman, který v roce 1980 zavraždil ex-Beatla Johna Lennona zůstává ve vězení. V úterý večer odmítl soud jeho pátou žádost o prominutí zbytku trestu. Posedí si tak ještě nejméně dva roky ve vězení Attica ve státě New York.
Komise, která žádost Marka Chapmana posuzovala, zdůvodnila svůj verdikt tím, že osvobození vězně není v zájmu veřejnosti. Požadavek tak odmítla i přes vzorné chování vězně.

Kopie smlouvy mezi Beatles a Epsteinem se bude dražit

12. srpna 2008 v 20:48 | Harrisonka |  Novinky
V Londýně se 4. září bude dražit kopie smlouvy, kterou uzavřeli Beatles se svým manažerem Brianem Epsteinem. Dokument, který čítá čtyři stránky byl podepsán 1. října 1962. Do dražby jej nabídl sběratel ze severní Anglie, který si přál zůstat v anonymitě. Aukční síň Fame Bureau, která dražbu pořádá, odhaduje, že by se mohl prodat za čtvrt milionu liber, tedy v přepočtu asi za 7,5 milionu korun.
Epstein podle této smlouvy získával 25 procent všech výdělků skupiny, pokud přesáhly částku 200 liber týdně pro každého. Předpokládá se, že za svého života vydělal možná nejslavnější hudební manažer všech dob víc peněz než jednotliví členové skupiny. Na smlouvě jsou kromě podpisů slavných brouku, také jména Harold Hargraeves Harrison a James McCartney, kteří zastupovali své neplnoleté syny.
BEATLES OPĚT ZAÚTOČÍ NA AUKČNÍ SÍŇ

Rolling Stones silnější než koma

12. srpna 2008 v 15:44 | Harrisonka |  Novinky
Šedesátiletý muž se probral z komatu poté, co mu do uší byla puštěna jeho oblíbená píseň od legendárních Rolling Stones. Angličan Sam Carter ztrávil v bezvědomí deset dní. Zpět k životu ho vrátila píseň Satisfaction, kterou má nejradši a byla to jeho první píseň, kterou si od Rolling Stones koupil, tehdy mu bylo sedmnáct let.
Lékaři dávali muži jen 3% šancí, že se ještě někdy z komatu probere. Jeho manželka jim poradila, ať mu dají do sluchátek jeho oblíbené radio. Takto poslouchal tři dny, stále v bezvědomí, když však začala znít kapela jeho srdce a zazněl hlas Micka Jaggera, Sam otevřel oči.
"Nepamatuji si nic z doby, kdy jsem byl v komatu. Když jsem pak uslyšel ten song, připadal jsem si mladý," řekl Carter. "Najednou jsem měl spoustu energie a cítil jsem, že jsem plný života," dodal. Muž by chtěl také osobně poděkovat celé kapele za zázračné uzdravení.
TIHLE CHLAPÍCI DOKÁŽÍ PROBRAT OPRAVDU KAŽDÉHO

Iron Maiden - Run To The Hills

12. srpna 2008 v 15:36 | Harrisonka |  Texty a Překlady
RUN TO THE HILLS
White man came across the sea
Brought us pain and misery
Killed our tribes killed our creed
Took our game for his own need

We fought him hard we fought him well
Out on the plains we gave him hell
But many came too much for Cree
Oh will we ever be set free?

Riding through dustclouds and barren wastes
Galloping hard on the plains
Chasing the redskins back to their holes
Fighting them at their own game
Murder for freedom a stab in the back
Women and children and cowards attack

Run to the hills run for your lives
Run to the hills run for your lives

Soldier blue on the barren wastes
Hunting and killing their game
Raping the women and wasting the men
The only good Indians are tame
Selling them whisky and taking their gold
Enslaving the young and destroying the old

Run to the hills run for your lives
UTEČ DO KOPCŮ
Přes moře přišel bílý muž
přinesl nám bolest a utrpení
Zničil naše kmeny, zabil nám víru
Naší zvěř si vzal pro vlastní potřebu

Bojovali jsme s ním tvrdě, bojovali jsme s ním dobře
Na našich pláních jsme mu připravili peklo
Ale přišlo jich mnoho, pro kmen Cree příliš mnoho
Oh, budeme někdy svobodní?

Jezdí přes mračna prachu a neúrodnou půdu
Těžko cválají pláněmi
Zahánějí rudochy zpět do jeskyň
Bojují s nimi jejich vlastními zbraněmi
Vraždí pro svobodu, bodají do zad
Ženy a děti a i zbabělci útočí

Uteč do kopců, zachraň si život
Uteč do kopců, zachraň si život

Bojovníci z nebes na neurodných pastvinách
Loví a zabíjejí zvěř
Znasiňují ženy a mrhají muži
Jediní dobří Indiáni jsou pokorní Indiáni
Prodávají jim whisky a berou jim zlato
Zotročují mladé a zabíjejí staré

Uteč do kopců, zachraň si život
Uteč do kopců, zachraň si život

Iron Maiden - Charlotte The Harlot

12. srpna 2008 v 15:34 | Harrisonka |  Texty a Překlady
CHARLOTTE THE HARLOT
Giving a swish with your arse in the air, don't you know what they're saying?
Charlotte you're so refined when you take all the love that they're giving.
Sticking with every man that you find, don't you know what they're after?
Charlotte you've got your legs in the air, don't you hear all the laughter?

Charlotte the Harlot show me your legs,
Charlotte the Harlot take me to bed.
Charlotte the Harlot let me see blood,
Charlotte the Harlot let me see love.

Taking so many men to your room, don't you feel no remorse?
You charge them a "fiver", It's only for starters.
And ten for the main course.
And you've got no feelings, they died long ago.
Don't you care who you let in?
And don't you know you're breaking the law with the service you're giving.
Charlotte the Harlot show me your legs,
Charlotte the Harlot take me to bed.
Charlotte the Harlot let me see blood,
Charlotte the Harlot let me see love.
There was a time when you left me standing there,
Picking up pieces of love off the floor.
Well Charlotte you left me alone in there,
To make your ends as a bloody whore.
Well Charlotte you told me you love me true,
Picking up pieces of love yesterday.
Well Charlotte you're draws are off color too
'Cause you're making love all day.

Giving a swish with your arse in the air, don't you know what they're saying?
Charlotte you're so refined when you take all the love that they're giving.
Sticking with every man that you find, don't you know what they're after?
Charlotte you've got your legs in the air, don't you hear all the laughter?

Charlotte the Harlot show me your legs,
Charlotte the Harlot take me to bed.
Charlotte the Harlot let me see blood,
Charlotte the Harlot let me see love.
KARLO, TY DĚVKO
S falešnou kadeří
Ona se vyrovná s energií
Víš co říkáš
Zničila tvou duši když jsem ti v zádech
Z lásky, kterou dáváš
Myslím, že jsem velký zatracený muž
Ale zjistíš
Že víš, po čem prahnou
Karlo
Máš nohy ve vzduchu
Ale slyšíš ten smích
Karlo ty děvko - ukaž mi nohy
Karlo ty děvko - vem mě do své postele
Karlo ty děvko - ukaž mi to
Karlo ty děvko - ukaž mi rozkrok
Vystřídal jsem chlapa
Přivedl jsem chlapa do tvého pokoje
Ty se ale cítíš v rozpacích
Nechce se ti to toho
Ale na začátku jsem ti řekl
Jen mi řekni cenu
Máš pocit, že tě budu zbožňovat
Ty na něj ale nemůžeš zapomenout
Nevíš, že porušuješ zákon
Službami, které mu poskytuješ
Karlo ty děvko - ukaž mi nohy
Karlo ty děvko - vem mě do své postele
Karlo ty děvko - ukaž mi to
Karlo ty děvko - ukaž mi rozkrok
Oh baby oh oh… byly doby kdys
Mě tu nechala stát
Abych sebral
Kousky lásky z podlahy
Dobře, Karlo
Nechala si mě tu samotného
Vydělat si jako chudinku
Dobře, Karlo, řekla si mi
Že mě opravdu miluješ
Abych sebral
Kousky včerejší lásky
Dobře, Karlo
Radši bys měla mít dva
Protože se miluješ celý den
Ah protože děláš oo
Ah protože děláš
Dát na výběr
Ona se vyrovná s energií
Víš co říkáš
Zničila tvou duši když jsem ti v zádech
Z lásky, kterou dáváš
Myslím, že jsem velký zatracený muž
Ale zjistíš
Že víš, po čem prahnou
Karlo
Máš nohy ve vzduchu
Ale slyšíš ten smích
Karlo ty děvko - ukaž mi nohy
Karlo ty děvko - vem mě do své postele
Karlo ty děvko - ukaž mi to
Karlo ty děvko - ukaž mi rozkrok
Jo

Koncert Iron Maiden

11. srpna 2008 v 21:36 | Harrisonka
Nejen mě, ale všech 30 000 fanoušků nadchlo vystoupení legendární kapely Iron Maiden na pražském stadionu Slavie v Edenu. "Železná panna" se u nás zastavila v rámci turné Somewhere Back In Time World Tour.
Úžasná, neopakovatelná atmosféra provázela tento koncert, který mě osobně nadchl nejen po hudební stránce, ale i po stránce vizuální - show, efekty, skvěle udělaná scéna - nechyběl samozřejmě ani tradiční strašidlák kapely Eddie. Publikum se tak vyřádilo při pyrotechnickými a světelnými efekty doprovázené skladbě Number of the Beast a téměř všichni se připojili ke sborovému zpěvu při Run to the Hills nebo Fear of the Dark.
Zpěvák kapely také zavzpomínal a uctil památku obětí vlakové nehody, která se stala v pátek na novojičínsku. Ve vlaku, který narazil do zříceného mostu, cestovalo mimo jiné také velké množství fanoušků Iron Maiden na tento koncert. Bruce Dickinson všem těmto lidem z vlaku věnoval také nejen pár slov, ale i následující píseň a poprosil, aby lidé povstali.
Ještě bych ráda pár vět k předskokanům. První se představila kapela z Čech Salamandra, ale její samotné vystoupení mě přiliš nenadchla a to díky špatnému zvuku, který toto uskupení mělo. Zvuk se neuvěřitelně lámal, což jejich výkonu velmi ubíralo, škoda. Jako druhá se představila Lauren Harrisová, dcera zakladatele Iron Maiden baskytaristy Steva Harrise. Její vystoupení už bylo o poznání lepší, co se týče zvukové kvality a zpěv se lámal a zanikal jen občas.
Samotní Iron Maiden vystoupili ve 20:15 a rozjeli svou show. K jejich výkonu není co dodat. Zvuk zvládli v rámci možností skvěle, zpěv nezanikal - právě naopak. Zpěvák Bruce Dickinson dominoval svým hlasem sebejistě a bezchybně, to i přesto, že akustika v Edenu není nejlepší (což se potvrdilo u předkapel) a hudba se občas ztrácí v nedohlednu, což je jediné minus. V konečném hodnocení bych však dala to nejlepší. Byl to nezapomenutelný zážitek, který stojí za to.
ZPĚVÁK BRUCE DICKINSON PODAL SKVĚLÝ VÝKON

Electric Light Orchestra se objeví v Praze

11. srpna 2008 v 21:07 | Harrisonka |  Novinky
Legendární Electric Light Orchestra se vrací na scénu ve velkém, neopakovatelném stylu a to v doprovodu Českého národního symfonického orchestru.
Koncert se koná 23.11. 2008 v Kongresovém centru Praha. Vstupné se pohybuje od 550 - 1 350,- Kč. Pro velký zájem o lístky na toto jedinečné vystoupení byla uvedena do prodeje i místa na balkoně.
Vstupenky můžete zakoupit na těchto místech: Ticketpro, Ticket-Art a Ticketstream.
LEGENDÁRNÍ ELO SE PŘEDSTAVÍ I ČESKÝM FANOUŠKŮM

Vysmátí Beatles prošli dražbou

11. srpna 2008 v 20:54 | Harrisonka |  Novinky
Za 9 800 liber (téměř 300 000 korun) vydražil britský aukční dům Cameo Auctioneers raritní záznam Brouků. Na pásce se členové Beatles navzájem dobírají a kvůli smíchu nemohou dokončit nahrávání písně. Záznam ležel přes 40 let zapomenutý na půdě, pochází z roku 1964. Účastník aukce, který raritu získal, si přál zůstat v anonymitě.
HIT NA TENTO TÝDEN: THE WHO - MY GENERATION