Březen 2008

Angus Young

31. března 2008 v 22:14 | Harrisonka
Dnes slaví kytarista AC/DC 49. narozeniny. Angus se narodil 31. března 1959 ve Skotsku. Byl a je to jeden z nejlepších světových kytaristů.
Všechno nejlepší a hodně zdraví!

Steven Tyler

26. března 2008 v 16:45 | Harrisonka
Dnes má zpěvák slavné rockové kapely Aerosmith narozeniny. Dnes je mu 60 let. Steven Tyler se narodil 26. března 1948 v New Yorku.
Tak všechno nejlepší!

Smokie v Čechách

25. března 2008 v 21:06 | Harrisonka |  Novinky
Slavná britská glam rocková skupina Smokie míří do České republiky a vystoupí tu hned dvakrát. Poprvé na zámku Buchlovice a to 23.5. 2008 a podruhé v Domě kultury v Liberci 22.5. 2008. Lístky zajišťuje Ticketporta. Více informací zde.
KAPELA JEŠTĚ V PŮVODNÍM SLOŽENÍ SE ZPĚVÁKEM CHRISEM NORMANEM, KTERÝ SE ZDE NEPŘEDSTAVÍ

Glenn Hughes míří do Prahy

25. března 2008 v 20:50 | Harrisonka |  Novinky
Jedna z největších hard rockových legend kytarista a zpěvák Glenn Hughes vystoupí 19. května tohoto roku v pražské Retro Music Hall. Českým fanouškům se zde již předvedl 17. listopadu 2006. Tentokrát k nám míří podruhé. Bývalý člen kapel Trapez, Deep Purple a Black Sabbath představí na tomto koncertě také své nové sólové album First Underground Nuclear Kitchen, ze kterého zahraje několik skladeb. Lístky zajišťuje síť Ticketpro a cena činí 590,-Kč. Lístky si můžete zajistit přímo zde.
GLENN HUGHES PŘEZDÍVANÝ TAKÉ JAKO "HLAS ROCKU"

Angus Young

25. března 2008 v 20:05 | Harrisonka |  Rockové Legendy
Dne 31. března 1959 se ve skotském městě Glasgow narodil chlapec, který má v rodném listě napsáno Angus Young. Nikdo v té době netuší, že se z něho stane zakladatel a vůdčí osobnost jedné z nejslavnějších kapel AC/DC a také jeden z nejlepších kytaristů všech dob. Když bylo Angusovi pět let přestěhovala se jeho rodina do Austrálie, která se stala jeho druhým domovem. Zde jako mladík začíná postupně pronikat do tajů hry na kytaru a své vášni propadá stále hlouběji. Angus neměl nikdy příliš kladný vztah ke škole, nebavilo ho učení a tak není divu, že v 15. letech studia opouští a již naplno se vrhá do hudby.
Začíná hrát v místních kapelách. Také jeho starší bratr George hraje na kytaru a působí ve skupině Easybeats. Velký vliv na Younga mají v této době především takové rockové ikony jako např. Yardbirds, Eric Clapton nebo The Who. Zlom v celé začínající hudební kariéře mladého Anguse přichází v roce 1973, kdy spolu se svým bratrem Malcolmem, který je též poblázněný do hry na kytaru, zakládají kapelu, které dávají název AC/DC. Právě tato kapela dosáhla neuvěřitelné slávy a zapsala se nesmazatelně do rockové historie. Angus byl její vůdčí osobností a nepřehlédnutelnou postavou. Jeho rock´n´rollově laděné skladby, ostré a snadno zapamatovatelné riffy jsou nedílnou součástí AC/DC.
Angus Young však nikdy nevynikal jen svým hudebním uměním, ale prezentoval se vždy také jako skvělý pódiový showman a každý fanoušek si jistě vybaví jeho osobitý styl oblékání. K Angusovým vystoupením tradičně patřil oblek v podobě školní uniformy s krátkými kalhotami, kravatou a košilí. Při tom všem zvládal na pódiu neuvěřitelně náročné kreace a nejdivočejší pozice, jako například vleže na zemi, zpěváku B. Johnsonovi na ramenou a ve všech těchto pozicích dokázal stále skvěle ovládat hru na kytaru. Angus používal a stále ještě dodnes používá kytaru Gibson model SG. Dnes je vyráběna na jeho počest přesná kopie a nese název SG Angus Young Signature. Angus působí ve skupině AC/DC po celou dobu její existence, až do dnešních dní.

AC/DC

22. března 2008 v 21:23 | Harrisonka |  Rockové Kapely
Kapelu AC/DC založili v roce 1973 dva bratři Angus a Malcolm Youngovi ze Sydney. K názvu je inspiroval nápis na šicím stroji jejich sestry Margaret. AC/DC znamená zkratka termínu "alternating current/direct current" = "střídavý proud/jednosměrný proud". Tento název měl podle nich přesně vystihovat nefalšovanou energii a energetická vystoupení kapely. Především ale v začátcích kapely mnoho náboženských představitelů tvrdilo, že tato písmena znamenají "Anti Christ/Devils Children" a další mnohé významy. Členové skupiny byli označováni jako satanisti. Kapela však tato veškerá tvrzení oprávněně odmítala s tím, že jde jen o poškození jména kapely.
Vraťmě se však na úplný začátek. Než kapela vydala své první album prošla značnými změnami, až se nakonec ustálila, k mikrofonu se postavil Bon Scott a rok 1975 přinesl debutové album s názvem High Voltage, které vzbudilo velký ohlas. Kapela zaujala svou tvrdostí, přímočarostí a nefalšovaným syrovým rockovým zvukem. V roce 1977 utrpěla kapela první otřes. Odešel baskytarista Mark Evans a nahradil ho Cliff Williams. Ani to ale AC/DC nezabránilo, aby dál stoupali na vrchol. V roce 1977 vydala kapela úspěšné album Highway to Hell, které se tehdy považovalo za dosud nejlepší, co kdy uskupení nahrálo. Avšak 19. února 1980 přišla tvrdá rána. Zpěvák a spoluautor většiny písní Bon Scott byl nalezen mrtvý ve svém autě. Důvodem jeho smrti byla otrava alkoholem. Kapelu jako by polila ledová sprcha. Ostatní členové uvažovali o konci AC/DC, avšak po velkém rozhodování se rozhodli pokračovat. Do skupiny příchází nový zpěvák Brian Johnson.
Skupina se tak pustila do další etapy své kariéry. S novým mužem za mikrofonem vydala další album Back In Black, které spatřilo světlo světa v roce 1980. A bylo to album úspěšné. Deska se ohromně dobře prodávala, písnička Hells Bells se hrála snad všude i kritika pro toto album byla více než příznivá. Poté následovalo neméně úspěšné album For Those About to Rock We Salute You, které dokonce obsadilo 1. místo na americkém žebříčku. V roce 1983 se rozhodl bubeník Phil Rudd pro odchod z kapely. Poté začala popularita i prodeje desek klesat. Nepřízeň osudu se podařilo chlapcům zlomit až v roce 1990 s albem The Razors Edge, které zaznamenalo veliký úspěch. V roce 1994 ohlásil návrat i bubeník Phill Rudd a pustil se do nahrávání alba Ballbreaker, na kterém skupina začala pracovat o rok později. V roce 2000 vydala kapela další úspěšné album Stiff Upper Lip, které přijala kritika i fanoušci více než dobře.
AC/DC za celou svou kariéru prodali odhadem asi 150 milionů alb, z toho jen 68 milionů v USA. Desky Back In Black se prodalo 42 milionů kopií, z toho 21 v USA a umístilo se na druhém místě mezi nejprodávanějšími alby na světě. MTV vyhlásila AC/DC jako sedmou nejlepší heavy metalovou kapelou všech dob.
SOUČASNÁ SESTAVA:
Brian Johnson - zpěv, Angus Young - kytara, Malcolm Young - kytara a doprovodný zpěv, Cliff Williams - baskytara a doprovodný zpěv, Phil Rudd - bicí
BÝVALÍ ČLENOVÉ:
Bon Scott - zpěv (1974-1980) - zemřel, Simon Wright - bicí (1983-1989), Chris Slade - bicí (1983-1994), Mark Evans - baskytara (1945-1977), Dave Evans - zpěv (1973-1974)
DISKOGRAFIE:
JEDEN ZE ZAKLADATELŮ KAPELY, KYTARISTA ANGUS YOUNG
ANGUS YOUNG A BON SCOTT

Nejlepší z českého rocku

22. března 2008 v 16:13 | Harrisonka |  Vaše nej
Tady prosím odhlasujte, zda byste sem na tyto stránky chtěli přidat i rubriku věnovanou českým rockovým kapelám a hudebníkům. Jestli by se vám to zde líbilo či nikoliv. Děkuji mnohokrát za váš hlas, kterým vyjádříte svůj názor.

Mick Jagger

22. března 2008 v 16:00 | Harrisonka |  Rockové Legendy
Zpěvák legendárních Rolling Stones se narodil roku 1943 a jeho celé jméno zní Michael Philip Jagger. Už od začátku byl velmi ovlivněn osobnostmi jako byli Chuck Berry, Muddy Waters, Little Richard nebo Fats Domino. Začínal ve skupině Little Boy Blue And The Blue Boys. Poté odešel a od roku 1962 začíná jeho působení v Rolling Stones. Kromě budování hudební kariéry dostal také příležitost před kamerou. Poprvé to bylo v roce 1970 ve filmu Ned Kelly. Album z onoho roku s názvem Performance obsahuje hudbu z filmu, ve kterém se Jagger objevil a v roce 1972 z něho vznikl i singl Memo From Turner.
V roce 1985 vydal Mick své první ryze sólové album s názvem She´s The Boss, které se stalo velmi úspěšným. Desku produkovali Bill Laswell a Neil Rodgers. Jaggerovi se také podařilo dostat až na vrchol britské hitparády a to díky jeho duetu s Davidem Bowiem z roku 1985. Píseň nesla název Dancing In The Street. Další album Primitive Cool z roku 1987 už nebylo zdaleka tak úspěšné, jako první. Vyšel z něho pouze singl Let´s Work, jehož autorem byl Dave Stewart.
V 80. letech se Jagger vrhl na další filmové role a pracuje také jako producent. Produkoval např. Chris Farlowe, Living Colour nebo Petera Toshe. Dále působí neustále ve skupině Rolling Stones, která vydává nové a nové studiové desky a pořádá turné po celém světě.
DISKOGRAFIE:

Ian Paice

21. března 2008 v 10:17 | Harrisonka |  Rockové Legendy
Ian Paice se narodil 29. června v Nottinghamu. Je asi netřeba říkat, že se proslavil jako bubeník Deep Purple. Od svých dětských let hrál však nejprve na housle, ale v patnáci letech se doslova zamiloval do bicích a začal na ně hrát. Působil nejdříve v taneční kapele jeho otce, dále prošel soubory Georgie and the Rave - Ons, The Shindings, The MI 5 a The Maze.
V Deep Purple Ian působil od samých začátků kapely, až do dnešní doby, prošel všemi sestavami a změnami, které se v kapele udály. Po prvním rozpadu kapely v roce 1976 působil v kapele Paice, Ashton and Lord. V letech 1979 - 1982 hrál s Davidem Coverdalem a Jonem Lordem ve Whitesnake, dále působil dva roky ve skupině Garyho Moorea. Když v roce 1984 ohlásili Deep Purple comeback, Ian Paice v sestavě nechyběl a znovu se posadil za bicí.
Velký vliv na styl Paicova hraní měl bubeník Buddy Rich, který byl Ianovým velkým vzorem. I přesto, že je Ian hard rockovým bubeníkem, používá ve svém stylu i swing nebo jazz. Je levák a tak hraje na kompletně levorukou bicí soupravu. Za celou existenci své kariéry spolupracoval i s další řadou významných rockových muzikantů. Dal se dohromady například s Paul McCartneym, Georgem Harrisonem, Petem Yorkem, Pretty Maidsem nebo Davidem Gilmourem.

Led Zeppelin - Stairway To Heaven

20. března 2008 v 9:49 | Harrisonka |  Texty a Překlady

There's a lady who's sure all that glitters is gold
And she's buying a stairway to heaven.
When she gets there she knows, if the stores are all closed
With a word she can get what she came for.
Ooh, ooh, and she's buying a stairway to heaven.

There's a sign on the wall but she wants to be sure
'Cause you know sometimes words have two meanings.
In a tree by the brook, there's a songbird who sings,
Sometimes all of our thoughts are misgiven.
Ooh, it makes me wonder,
Ooh, it makes me wonder.

There's a feeling I get when I look to the west,
And my spirit is crying for leaving.
In my thoughts I have seen rings of smoke through the trees,
And the voices of those who stand looking.
Ooh, it makes me wonder,
Ooh, it really makes me wonder.

And it's whispered that soon if we all call the tune
Then the piper will lead us to reason.
And a new day will dawn for those who stand long
And the forests will echo with laughter.

If there's a bustle in your hedgerow, don't be alarmed now,
It's just a spring clean for the May queen.
Yes, there are two paths you can go by, but in the long run
There's still time to change the road you're on.
And it makes me wonder.

Your head is humming and it won't go, in case you don't know,
The piper's calling you to join him,
Dear lady, can you hear the wind blow, and did you know
Your stairway lies on the whispering wind.

And as we wind on down the road
Our shadows taller than our soul.
There walks a lady we all know
Who shines white light and wants to show
How everything still turns to gold.
And if you listen very hard
The tune will come to you at last.
When all are one and one is all
To be a rock and not to roll.

And she's buying a stairway to heaven.
SCHODY DO NEBE
Znám dívku, která je přesvědčená,
že všechno co se třpytí je zlato.
A kupuje si cestu do nebe.
A když přijde na známé místo,
přestože jsou všechny obchody zavřené,
stačí slovo a dostane pro co přichází.
Ooh, ooh, a kupuje si cestu do nebe.

Na zdi je znamení,
ale ona se chce ujistit,
protože, víš, někdy nejsou slova jednoznačná
A na stromě u potůčku
sedí slavík a zpívá.
Někdy se totiž všechny naše sny nemusí vyplnit.
Ooh, a to mě udivuje.
Ooh, a to mě udivuje.

Při pohledu na západ
se mě zmocňuje pocit,
že má duše křičí, abych odešel.
Ve svých myšlenkách jsem viděl
kroužky dýmu vznášející se mezi stromy
a slyšel hlasy těch, co zůstávají bdělí.
Ooh, a to mě udivuje.
Ooh, a to mě opravdu udivuje.

A šeptá se, že brzy,
pokud všichni uposlechneme volání,
flétnista nám dá důvod.
A svítání počne nový den
pro ty kdo vydrží vzhůru.
A lesy budou odrážet ozvěny smíchu.

A když uslyšíš šramot v keři,
zůstaň klidný.
Je to jen jarní sprška květnové královny.
Ano, můžeš jít dvěma cestami,
ale bude to dlouhý běh.
Stále je ještě čas změnit cestu, po které jsi se vydal.
Ooh, a to mě udivuje.

V hlavě ti bzučí a nezlepší se to,
pokud nevíš,
že tě dudák volá, aby ses připojil.
Drahá paní, můžeš slyšet vítr vát,
ale věděla jsi,
že tvá cesta spočívá na šeptajícím větru?

A jak scházíme dolů po cestě,
a naše stíny převyšují naše duše,
přichází po ní dívka, již všichni známe.
Září bílým světlem a chce nám ukázat,
jak se vše mění ve zlato.
A když se velmi pozorně zaposloucháš,
zaslechneš nakonec tu melodii.
Kdy všichni jsme jedním a jeden je všemi.
Být skálou a nepovolit.

A kupuje si cestu do nebe.

AC/DC - Back In Black

20. března 2008 v 9:45 | Harrisonka |  Texty a Překlady
Back in black
I hit the sack
I've been too long I'm glad to be back
Yes, I'm let loose
From the noose
That's kept me hanging about
I've been looking at the sky
'Cause it's gettin' me high
Forget the hearse 'cause I never die
I got nine lives
Cat's eyes
Abusin' every one of them and running wild

'Cause I'm back
Yes, I'm back
Well, I'm back
Yes, I'm back
Well, I'm back, back
Well I'm back in black
Yes, I'm back in black

Back in the back
Of a Cadillac
Number one with a bullet, I'm a power pack
Yes, I'm in a bang
With a gang
They've got to catch me if they want me to hang
'Cause I'm back on the track
And I'm beatin' the flack
Nobody's gonna get me on another rap
So look at me now
I'm just makin' my play
Don't try to push your luck, just get out of my way

'Cause I'm back
Yes, I'm back
Well, I'm back
Yes, I'm back
Well, I'm back, back
Well I'm back in black
Yes, I'm back in black

Well I'm back
Yes, I'm back
Well, I'm back
Yes, I'm back
Well, I'm back, back
Well I'm back in black
Yes, I'm back in black

Hooo yeah
Ohh yeah
Yes I am
Oooh yeah, yeah oh yeah, yeah

Well, I'm back
I'm back, back
I'm back, back
I'm back, back
I'm back, back
I'm back, back
Back in black
Yes I'm back in black

Out of the sight
ZPÁTKY V ČERNÉM
Zpátky v černém
Šel jsem na kutě
Byl jsem dlouho pryč, jsem rád, že se vracím
Jo, uvolnil jsem se
Z oprátky
To mně drží při mém potloukání se
Díval jsem se na nebe
Protože mě to vzrušuje
Zapomeň na pohřební vůz, protože já nikdy neumřu
Mám devět životů
Kočičí oči
Každýho z nich nechám zdivočet

Protože jsem zpátky
Jo, jsem zpátky
Jasně, jsem zpátky
Jo, jsem zpátky
Jasně, jsem zpátky, zpátky
Jasně, Jsem zpátky v černém
Jo, jsem zpátky v černém

Zpátky v dluzích
Za Cadillac
Číslo jedna s kulkou, jsem síťovej zdroj
Jo, jsem zrovna
S tlupou
Jestli mě chtěj pověsit, tak mě musej chytit
Protože jsem zpátky na dráze
A dělám si pověst
Nikdo mě nechce dostat jiným úderem
Tak se na mě podívejte
Teď si hraju
Nepokoušej svoje štěstí, jdi mi z cesty

Protože jsem zpátky
Jo, jsem zpátky
Jasně, jsem zpátky
Jo, jsem zpátky
Jasně, jsem zpátky, zpátky
Jasně, Jsem zpátky v černém
Jo, jsem zpátky v černém

Queen zavítají do Prahy

19. března 2008 v 23:15 | Harrisonka |  Novinky
Legendární skupina Queen opět vystoupí v Praze. Tentokrát v rámci obřího celosvětového turné, které se koná k vydání nové studiové desky této kapely. Nové album by mělo vyjít 1. září a zatím nemá žádný oficiální stanovený název. Čtrnáct dní po vydání desky kapela rozjíždí právě další turné a zastaví se i u nás! Konkrétně by to mělo být 31. října 2008 v O2 Areně. Za mikrofonem bude opět, tak jako při jejich posledním turné, stát nový zpěvák Paul Rodgers. Z původní sestavy se nám představí bubeník Roger Taylor a sólový kytarista Brian May.
Pánové ze skupiny Queen se znovu chystají na cesty, dorazí i do Prahy.

Bon Scott

19. března 2008 v 21:02 | Harrisonka |  Rockové Legendy
Zpěvák legendární kapely AC/DC se narodil 9. července 1946 ve Skotsku. Jeho občanské jméno bylo Ronald Belford Scott. Když mu bylo šest odstěhoval se se svou rodinou do Austrálie. Nejprve žili ve Skotsku, ale po čtyřech letech se přesunuli na západ Austrálie do Fremantle. Tomuto městu později Bon říkal "hometown". Právě v přístavišti tohoto městě byla jen teprve nedávno odhalena Scottova bronzová socha v nadživotní velikosti, jejím autorem je sochař Grey James.
Jako patnáctiletý dokončil Bon školu a ještě než se vydal směrem k hudební kariéře, čekala ho spousta problémů. Měl dost problémů se zákonem, například, když ukradl benzín a po následném zadržení utekl z vyšetřovací vazby. Nejednou dal také při svých prohřešcích policistům falešné jméno a vymyslel si adresu. Strávil také nějakou chvíli ve vězení.
Po všech těchto svých problémech se začal Bon věnovat hudbě. Nastoupil do kapely "The Spektors" jako bubeník, poté přešel do kapely "The Valentines", kde už také zpíval, i když jen doprovodné vokály. V roce 1970 se přestěhoval do Adelaide, kde se dal dohromady s kapelou "Fraternity", kde hrál na bicí i zpíval. V roce 1973 však Bon těžce havaroval na svojí motorce a ocitl se na několik měsíců v komatu. Kapela se v tomto období rozpadla.
Po návratu do normálního života začal Bon pracovat jako řidič autobusu jedné začínající rockové kapely, která shodou okolností hledala nového zpěváka. Bon by sice raději seděl za bicími, ale když se ukázal této skupině jako zpěvák, tak ho okamžitě vzala. Kapela se jmenovala AC/DC. Psal se tedy rok 1974 a Bon se stal jejím dalším členem. AC/DC se dostali na vrchol a oslňovali hudební veřejnost svými skvělými alby a jedinečnou tvrdou, syrovou muzikou. Avšak i přesto nedokázal Bon Scott odolávat své velké lásce - alkoholu.
Kapela ho nemohla neustále hlídat, aby se nedotkl flašky, zvláště když u něho nebylo zcela patrné, kdy je nebo není opilý. Od roku 1980 byl už ale skoro neustále mimo realitu, přesto však dokázal vystupovat, ale jen díky svému pomocnému týmu, který se ho snažil držet dál od lahve. Jednoho rána 19.2. 1980 přišel však osudný moment. Bonův kamarád ho našel mrtvého v autě. Diagnóza zněla - otrava alkoholem. Bon se tedy bohužel alkoholu ubránit nedokázal. Předčasně tedy zemřel jeden z nejlepších rockových zpěváků všech dob.

Uriah Heep přicházejí s novým albem

15. března 2008 v 20:54 | Harrisonka |  Novinky
Legendární hard rocková kapela Uriah Heep přichází po desetileté pauze s novým albem, které by mělo vyjít 2. června 2008. Půjde už o jejich 21. studiovou desku a ta ponese název "Wake the Sleeper". Skupina nahrávala desku v minulém roce a producentsky se na ní podílel Mike Paxman, který má za sebou například i spolupráce se Status Quo. Na tomto albu hraje nově na bicí Russell Gilbrook, který nahradil dlouholetého bubeníka Lee Kerslaka.
STOPY:
 1. Wake the Sleeper
 2. Overload
 3. Tears of the World
 4. Light of a Thousand Stars
 5. Heavens Rain
 6. Book of Lies
 7. What Kind of God
 8. Ghost of the Ocean
 9. Angels Walk With You
 10. Shadow
 11. War Child

Koho z KISS máte nejradši?

9. března 2008 v 18:34 | Harrisonka |  Vaše nej
Který člen nebo ex-člen je váš oblíbený? Tady mu dejte svůj hlas. Já osobně mám jasno. Můj nejoblíbenější člen je Ace Frehley. Jsem zvědavá na vaše názory.

John Paul Jones

8. března 2008 v 10:51 | Harrisonka |  Rockové Legendy
Tento skvělý anglický hudebník se narodil 3. ledna 1946 v Sidcupu. Jeho skutečné jméno zní John Baldwin. John se proslavil jako baskytarista a klávesista slavných Led Zepplin, přesto jeho hudební aktivity začala daleko dříve. Než se stal jedním z Led Zeppelin, spolupracoval s mnohými hudebními skupinami a umělci na jejich studiových nahrávkách, např. s Rolling Stones, The Yardbirds, Donovan, Jeff Beck, Herman´s Hermits, ale také se několikrát sešel ve studiu se svým pozdějším kolegou z Led Zeppelin Jimmy Pagem, když pomáhali s nahrávkami jiných umělců. Dále také John působil jako hudební ředitel a hudební aranžér. Zanedlouho ho však práce ve studiu určitým způsobem unavila a potřeboval změnu. Právě v té době zakládal Jimmy Page novou kapelu a vzpoměl si právě na Johna a do kapely ho pozval a už pomalu začíná slavná éra Led Zeppelin. John hrál v Led Zeppelin na baskytaru a klávesy.
Když se v roce 1980 Led Zeppelin rozpadli, šel si každý svou cestou. John se objevil výrazněji na scéně až v roce 1994 na turné spolu s Diamondou Galas, spolupracoval také s Heart na jejich albu "The Road Home". Rok 1994 byl pro Johna velmi zajímavý, vystoupil s Heart také v klubu "Back Stage" v Seattlu. V září 1999 pak vydal svou úplně první sólovu desku, která byla velmi dobře přijata kritika a následnému turné k albu se také dostalo velkého ocenění. Kritika i fanoušci si nemohli vynachválit Jonesovo živé hraní, které naplno nechalo vyniknou jeho talent. John Paul Jones i dnes rád experimentuje s hudbou, zkouší nové různé variace a o komerci se nestará. John přinesl do světa hudby nepochybně hodně nových věcí a nesmazatelně se spolu s Led Zeppelin, ale i sám za sebe zapsal do bohaté rockové historie.

David Gilmour

7. března 2008 v 16:31 | Harrisonka
Včera oslavil kytarista a zpěvák skupiny Pink Floyd své 62. narozeniny. David se narodil 6.3. 1946 v Cambridgi. Je to podle mě nejlepší kytarista všech dob, velmi ho obdivuji.
Vše nejlepší a hodně zdraví!

Ace Frehley

2. března 2008 v 20:34 | Harrisonka |  Rockové Legendy
Sólový kytarista skupiny KISS se narodil 27. dubna 1950 v New Yorku rodičům Carlovi a Esther Frehleyovým. Jeho občanské jméno zní Paul David Frehley a je nejmladší ze 3. dětí. Vždy byl pyšný na svou sestru Nancy, která má doktorát z chemie a dříve pracovala jako učitelka. Bratr Charles byl desátý v ročníku na New York University, takže Ace byl vždy považován za černou ovci rodiny, protože škola ho příliš nabavila a nezajímala, i když je velmi inteligentní. Ace vyrůstal v Mosholu Parkway v Bronxu. Jeho otec byl elektroinženýr a jeho matka zůstala v domácnosti. Už odmala bylo Acovou velkou vášní kreslení a byl také úspěšným sportovcem. Ve škole dělal kapitána basketbalovému týmu, dále hrál softbal a závodil v běhu. Poměrně brzy však sportu úplně zanechal, protože si začínal uvědomovat, že chce dělat muziku, konkrétně ho nadchla kytara, jenže když sportoval, často přišel k úrazům rukou a pak nemohl trénovat na kytaru. Jako kytarista ruce tedy potřeboval a tak se rozhodl naplno věnovat hudbě a nesportovat. Nebyla náhoda, že Ace se přiklonil k hudbě, protože v jeho rodině se vždy žilo hudebně. Otec byl velmi zručný pianista a bratr ještě dodnes hraje na klasickou kytaru. Acevým přáním byla ale hned kytara elektrická a dočkal se. K Vánocům v roce 1964 ji od rodičů opravdu dostal. První písnička, kterou se naučil na ni hrát byla "Mrs. Brown You´ve Got a Lovely Daughter´od Hermana Hermitze. V té době také zavítal na svůj první rockový koncert. Hlavní hvězdou večera byl Mitch Ryder a jako předkapely vystoupili The Who a Cream. Na Ace udělal tento koncert velký dojem. Už v šestnácti se Ace rozhodl stát rockovou hvězdou. Rodiče ho od tohoto odrazovali, ale on ve svůj úspěch stále věřil. Často si prohlížel obaly desek, na nichž byli různí rockeři a říkal si, že jednou tam bude i on. Mezi jeho další idoly patřili Jimi Hendrix, Pete Townshend, Eric Clapton a Jimmy Page. Právě hudba také chránila Ace před drogami a různými pouličními orgiemi. Sice byl členem gangu, ale v té době neměl příliš na vybranou. Když se pak začaly dít horší a horší věci, tak Ace naštěstí místo flákání zkoušel s kapelou a to mu pomohlo, že se do ničeho vážnějšího nenamočil. Většina z jeho známých z té doby je už dnes po smrti nebo skončili ve vězení. První Aceova skupina byla The Exterminatores, ale měla pouze omezený repertoár. Chlapci ve skupině hráli jen pár věcí od Beatles a Surfaris. Dále prošel Ace skupinami Magic People, King Kong nebo Cathedral a hrál s nimi na různých tancovačkách.
Ke své přezdívce Ace se dostal úplně náhodou. Protože byl fešák a měl vždy spoustu holek, seznamoval je i se svými kamarády, takže dělal i jakéhosi dohazovače. Kamarádi mu tedy začali říkat: "Páni seš teda eso (=ACE)." A toto oslovení se chytlo. Ace prošel také několik středních škol. Nejdřívě navštěvoval Lutheránskou školu, ale byl moc divoký, tak ho vyloučili. Jeho druhou štací byla škola De Witt Clintona, kde jako jeden z mála nosil dlouhé vlasy a když odmítl nechat si je ostříhat, byl též vyhozen. Třetí školu Theodora Roosevelta zanechal sám, protože se chtěl věnovat jen hudbě. Na všech školách však vynikal v kreslení a právě ve výtvarce byl nejlepší na škole, díky tomu si získal i poměrně velkou oblibu u učitelů. Dále ho bavili přírodní vědy, matematiku také zvládal, ale nesnášel dějepis a angličtinu. Po přerušení studia se tedy věnoval své kapele. Začal také chodit s Jeanette Therotolovou, která se později stala jeho ženou. Jeanette po Acovi chtěla, aby si raději maturitu dodělal a on tak učinil. Do školy se po roce a půl vrátil a úspěšně ji dokončil. Po maturitě vyzkoušel různá povolání. Dělal pošťáka, stěhoval nábytek, byl poslíčkem a jezdil s taxíkem. V roce 1970 mu přišel povolávací rozkaz do Vietnamu. Musel tedy jet na testy do Fort Hamiltonu, kde půl hodiny mluvil s vojenským psychiatrem a poté byl zařazen do kategorie 1Y, tedy nebylo moc pravděpodobné, že by byl nakonec povolán.
Dál tedy začal hledat tu pravou kapelu, ale ne moc úspěšně, až jednou narazil náhodou na inzerát budoucích KISS, kteří právě začínali a potřebovali kytaristu. Protože se rád výstředně oblékal - například si koupil jedny a ty samé boty v několika barvách, přišel na konkurz v jedné botě červené a druhé oranžové. Paul Stanley a Gene Simmons to tehdy vyhodnotili jako špatný nápad, avšak velmi se jim líbilo jak hraje a vzali ho. KISS se poté stali legendou světového rocku. Ace měl za nějaký čas problémy s drogami a hlavně alkoholem a proto po letech ztratil svou spolehlivost pro kapelu a v dalším čase odešel. V kapele nosil masku Spacemena a fanoušci i novináři ho přezdívali Ace from Space. Ace působil v kapele KISS v dobách největší slávy. Ace má také velký smysl pro humor a nerad mluví vážně, a to především o sobě. Je to podle mě vynikající kytarista, možná neprávem tak nedoceňovaný. Patří k nejlepším kytaristům všech dob.
HIT NA TENTO TÝDEN: THE WHO - MY GENERATION