Nick Mason

25. prosince 2007 v 17:01 | Harrisonka |  Rockové Legendy
Životopis mého nejoblíbenějšího bubeníka, který se proslavil v kapele Pink Floyd. U mě je Nick na prvním místě jako bubeník a velmi ho obdivuji, je to můj velký životní vzor a to nejen kvůli svému umění na bicí, ale také pro svůj osobitý humor (kterým mimochodem nešetří ve své knize s názvem Pink Floyd, kterou vydal a kde popisuje historii této kapely od jejích počátků až do dneška), zdravé sebevědomí a sebekritičnost;-)
Nicolas Berkeley Mason se narodil 27. ledna 1944 v Birminghamu. Když mu byly dva roky, odstěhovala se jeho rodina do severního Londýna, protože jeho otec Bill zde dostal místo ve filmové sekci společnosti Shell a tuto nabídku zkrátka nešlo odmítnout. Právě po svém otci zdědil malý Nick spoustu zájmů, zejména se díky svému otci začal zajímat o míchání technické a vizuální stránky. Dále se Nick, tak jako jeho otec, zajímal o nahrávací aparatury, nahrávky pro testování stereozáznamu, zvukové efekty a v neposlední řadě o závodní auta, jež se staly jeho velkou vášní. Nickovo první auto bylo staré, pomalé Austin "Chummy" 750 cm3 z roku 1930, ve kterém jezdil velmi dlouho, ještě v 60. letech a nedal na něj dopustit.
Ve svých 12. letech začal Nick náhle oběvovat rock. V jeho rodině se vždy všichni zajímali o hudbu, Nickova matka Sally byla zručnou klavíristkou a její otec hrál ve vlastním Banjo bandu. Nickův otec se též zajímal o hudbu, zvláště když se dostala do jeho filmů. Nick tedy začal chodit na různá vystoupení tehdy začínajících hudebníků a sám začal hrát na klavír a housle, avšak neprojevil zde žádný talent ani nadšení a musel skončit.
Poté po absolvování první školy nastoupil Nick na polytechnickou školu a chtěl se stát architektem. Zde studoval mimo jiné i Roger Waters a Rick Wright (pozdější slavní členové Pink Floyd). Zde se dal dohromady s partou dalších hudebních nadšenců a vytvořili kapelu a Nick byl určen jako hráč na bicí, ačkoli neuměl ani slušně hrát, ovšem to z právě utvořené kapely neuměl nikdo.
Postupně Nick prošel spoustou uskupení hrajících jen pro zábavu a nadšení, než s vidinou nějakého vyššího cíle. Pak se však dal dohromady s Rogerem Watersem, Rickem Wrightem a Bobem Klosem a dali dohromady další kapelu. Po čase Bob Klose kapelu opustil a po řadě dalších střídání hráčů se zde objevil nový kytarista a zpěvák přicházející z Cambridge - Syd Barrett. A právě zde již pomalu, ale jistě začíná éra slavných Pink Floyd, i když začátky byly velmi krušné. Nick také musel přerušit své studium architektury, ke kterému se již nikdy nevrátil.
Nick hraje ve skupině Pink Floyd dodnes, celých 40 let její existence. Za tuto dobu zkoušel experimentovat i se svojí bicí soupravou. Zalíbili se mu nové plexisklové bubny od americké společnosti Fibex, lákala ho představa hrát na "neviditelné bubny", avšak nahrávat se na ně dalo velmi obtížně, a tak je Nick velmi brzy opustil.
Nick je nyní podruhé ženatý, jeho první ženou byla Lindy, kterou poznal právě při studiu na polytechnice. Jeho druhou ženou je nyní Annette. Dohromady má Nick 4 děti, jmenují se Chloe, Holly, Gyu a Cary.
Nikdy ho také neopustila jeho záliba v automobilových závodech a tak i dnes závodí jak ve veteránech, tak i v současných autech. Dokonce se pětkrát zúčastnil závodu 24 hodin v Le Mans. V roce 1988 vydal společně s Markem Halesem knihu "Do červené", kde oslavuje 21 aut ze své sbírky klasických sportovních a závodních vozů. Píše také pro různé noviny - Tatler, Ritz, Independent, Autosport, Classic Cors, Red Line a Cars for the Connoisseur.
SÓLOVÁ DISKOGRAFIE:
  • 1981 - Nick Mason's Fictitious Sports
  • 1985 - Profiles
SINGLY:
  • 1985 - Lie For A Lie
VIDEO A NAHRÁVKY:

Life Could Be A Dream

Nick Mason spolu s Rickem Fennem napsali hudbu pro tento hudební dokument
1985

White Of An Eye

sountrack k tomuto filmu napsali Nick Mason spolu s Rickem Fennem
1987

Shine On interviews

interview se členy kapely
2000
The Pink Floyd & Syd Barrett Story
Nick Mason přispěl pro tento dokument o Sydu Barrettovi a počátcích kapely
2003
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
HIT NA TENTO TÝDEN: THE WHO - MY GENERATION