Led Zeppelin

7. prosince 2007 v 21:44 | Harrisonka |  Rockové Kapely
Britská čtveřice Led Zeppelin poprvé koncertovala pod svým jménem v říjnu 1968. Skupinu založil kytarista Jimmy Page (nar. 9. 4. 1944), aby mohl po rozpadu Yardbirds dokončit plánované turné po severní Evropě. Kapelu doplnil baskytarista a hráč na klávesové nástroje John Paul Jones (nar. 3. 1. 1946), bubeník John Bonham (nar 31. 5. 1948) a dřívější člen skupiny Band of Joy, zpěvák Robert Plant (nar. 20. 8. 1948). Bezejmenné debutové album "Olověného Zeppelina" vzniklo spontánně během dvou týdnů za pouhých třicet nahrávacích hodin a bylo vydáno 26. 12. 1968. Olověná vzducholoď vstoupala od natočení prvního alba strmě vzhůru a slávou zaskočená čtveřice se zejména v prvních dvou letech potýkala s alkoholem a nepřeberným zástupem dychtivých, vlhkých klínů. Následující album "Led Zeppelin II" vystoupilo v prosinci 1969 na první příčku britské i americké hitparády. Singl "Whole Lotta Love", vyňatý z tohoto alba se v roce 1970 vyšplhal až na čtvrtou pozici amerického žebříčku. Třetí poměrně hodně akusticky laděné album "Led Zeppelin III" bylo připravováno na chatě ve Walesu, stejně jako velmi úspěšná "čtyřka" vydaná v listopadu 1971.
V pořadí čtvrtá zeppelínovská LP deska obecně přezdívaná jako "Four Symbols" podle čtyř runových symbolů na přebalu alba obsahuje i nejslavnější a nejúspěšnější rockovou baladu v rockové historii "Stairway to Heaven", která byla v 70. letech nejžádanější skladbou v amerických rozhlasových stanicích a získala si celosvětový status klasiky. Snový úvodní riff se stal tak známým, že kytaristé, kteří zkoušeli kytary v obchodech museli platit pokutu 5 liber jestliže začali hrát "Schody do nebe"! Tato osmiminutová kompozice má pastorální úvodní kadenci s klasickým nádechem, která ji zajistila nesmrtelnost. Text této skladby je plný hippieovského mysticismu o hledání duchovní dokonalosti. O mnoho let později se Robert Plant od "Stairway to Heaven" odvrátil a prohlásil, že je to sice nádherná věc napsaná ve správný čas a ze správných důvodů, ale teď působí neuvěřitelně pokrytecky. Jimmy Page, osvobozený od tíhy interpretace textu, zůstává na svoji kompozici i nadále hrdý. V roce 1973 byl nafilmován koncert Led Zeppelin v Madison Square Garden a o tři roky později vyšel v souvislosti s premiérou filmu i dvoualbový soundtrack "The Song Remains the Same". Led Zeppelin založili v roce 1974 svoji vlastní nahrávací značku Swan Song. V červenci 1977 dopadla krutá rána na Planta, jehož pětiletý syn Karac umřel po zhoubné žaludeční nemoci. V červenci 1980 odehrála, tehdy ještě nic netušící kapela svůj poslední společný koncert v hale Eissporthall v Západním Berlíně.
25. září 1980 náhle skončila nesmírně úspěšná kariéra skupiny Led Zeppelin. Ve věku třicetidvou let se po prohýřené noci zadusil vlastními zvratky razantní a dynamický bubeník John (Henry) Bonham, který podle odhadu vypil víc jak čtyřicet panáků v domě Jimmyho Pagea. Jeho styl byl robustní, hlasitý, neuvěřitelně přesný, ale i technický a propracovaný. Bonzo často dával k lepšímu frajerskou exhibici, kdy bubnoval jen rukama a od roku 1976 i své známé sólo "Moby Dick". Bonham patřil k nejlepším světovým bubeníkům všech dob a tak není divu, že kapela ohlásila definitivní konec Led Zeppelin. Dosud nevydaný hudební materiál pak vyšel pod příznačným názvem "Coda".
V červnu 1982 Robert Plant zahájil debutem "Pictures at Eleven" svoji sólovou dráhu. Pozůstalí z posádky "Vzducholodě" měli vždy úctu k odkazu, který po sobě zanechali, a nešpinili dobré jméno skupiny chrlením kompilací různé úrovně. Pět roků a pět dní co hráli spolu naposledy, tehdy ještě ve čtveřici s bubeníkem Johnem Bonhamem koncertovala osiřelá trojice Robert Plant, Jimmy Page a John Paul Jones (i bubeník Tony Thompson a baskytarista Paul Martines) 13. července 1985 na stadionu JFK ve Philadelphii v rámci slavného charitativního koncertu "Live Aid" pro Etiopii. Dvacetiminutové vystoupení se sice příliš nevydařilo, ale i přesto bylo publikum i miliarda a půl televizních diváků nadšena návratem legendární trojice. V srpnu 1997 byl v Británii vydán teprve první singl legendární čtveřice Led Zeppelin, skladba "Whole Lotta Love", kterou již ve svých začátcích kapela definovala svůj styl a jež se díky hardrockovému kytarovému riffu stala vzorem dalších skupin. 11. listopadu 1997 britské BBC zpřístupnilo své archivní nahrávky zachycující členy "Olověného Zeppelina" již od března 1969. 2CD "BBC Session" je tak prvním oficiálním záznamem živého vystoupení skupiny od vydání soundtracku "The Song Remains the Same". Poprvé Robert Plant a Jimmy Page vystoupili (s doprovodem) na pražském koncertu 25. února 1998 a podruhé 17. listopadu téhož roku.
Recording Industry Association of America se v roce 1999 rozhodl udílet ceny "Diamand Awards". 16. března 1999 se diamantové desky udílely poprvé. K oceněným patřilo i album "Led Zeppelin IV" (1971), kterého se jen v USA prodalo 17 miliónů kusů.
Led Zeppelin vyšlo 26. května 2003 pět hodin a dvacet minut dlouhé dvojDVD a také koncertní trojCD. Titul "Led Zeppelin" se v prvním týdnu prodeje stal historicky nejrychleji prodávaným DVD. Tohoto nosiče se do počátku září 2003 v Česku prodalo více než tři tisíce kusů, což znamená platinový status. Dívídíčko se tak zařadilo k nejprodávanějším zahraničním hudebním DVD v naší republice.
Koncertní trojCD "How the West Was Won" je složeno ze dvou vydařených kalifornských představení z 25. června (Los Angeles Forum) a 27. června (Long Beach Arena) roku 1972. Živák "How the West Was Won" debutoval okamžitě po vydání na první příčce amerického albového žebříčku. Trojalba se přibližně prodalo kolem úctyhodných 154 tisíc kopií. Po dlouhých čtyřiadvaceti letech tak Led Zeppelin opět stanuli na vrcholu US Charts. Naposledy se totiž tímto způsobem prosadilo páté oceněné album "In Through the Out Door" z roku 1979.
23. července 2006 se Robert Plant ve velmi dobré formě představil se svojí doprovodnou kapelou The Strange Sensation na ostravském festivalu Colours of Ostrava.

20. listopadu 2006 byl Robertovi Plantovi vydán luxusní 9-ti cédéčkový box set "Nine Lives". Box set mapující Plantovu sólovou kariéru zahrnuje léta 1982-2005 a přináší sedm sólových alb, které vyšly u Atlantic Records, disk "Dreamland" vydaný společností Universal a dosud poslední studiovku "Mighty Rearranger" od vydavatelství Sanctuary Records. Každé album (celkem 110 skladeb) je remasterováno a doplněno raritními bonusy.

12. září 2007 ve čtyři hodiny odpoledne místního času potvrdili zbývající členové legendárních Led Zeppelin na tiskové konferenci v Londýně svůj jediný a vpravdě jedinečný plánovaný koncert po devatenácti letech. Comeback desítiletí, ne-li století se uskuteční v pondělí 26. listopadu 2007 v londýnské O2 aréně, jedná se o charitativní akci pořádanou Harvey Goldsmithem. Celá show je poklonou zakladatelovi Atlantic Records, kterým by Ahmet Ertegun, jenž zemřel 14. prosince 2006.
Koncert Led Zeppelin bude trvat dvě hodiny, kapela se již v červnu tohoto roku rozhodla pro plnohodnotný koncert namísto půlhodinového setu, který také přicházel v úvahu. Zakládající členy Roberta Planta, Jimmyho Pagea a Johna Paula Jonese doprovodí na bicí Jason Bonham, syn v roce 1980 zesnulého Johna Bonhama, čtvrtého člena legendární původní sestavy.
Reuniový koncert kapely Led Zeppelin, který se měl konat 26. listopadu se odkládá na 10. prosinec. Jimmy Page si zlomil prst a nemůže tři týdny hrát na kytaru.
Jimmy Page připustil, že Led Zeppelin zahrají v O2 Aréně i zcela nové skladby. Celkově si lístky na toto jedinečné vystoupení chtělo - v řádném losování o dvojici lístků - obstarat kolem 20 milionů fanoušků, což je tisíckrát víc, než je kapacita haly.

12. listopadu 2007 vyšla kolekce dvou CD disků pojmenovaných "Mothership". Obsahuje celkem čtyřiadvacet skladeb, které trojice dosud žijících členů věhlasných Led Zeppelin vybrala ze všech vydaných osmi studiových alb této kapely. Jimmy Page, Robert Plant a John Paul Jones na dvojCD zařadili mimo jiné pecky jako "Whole Lotta Love", "Immigrant Song", "Kashmir", "Rock and Roll", "Dazed and Confused" a "Stairway to Heaven". "Mothership" je kromě standardního balení k dostání také v 'de luxe' verzi s přiloženým DVD či limitované sběratelské edici na čtyřech vinylech. DVD, vytvořené speciálně pro tuto příležitost, dostalo název podle známého filmu a dvojalba této čtveřice z roku 1976 - "The Song Remains the Same".

18. listopadu 2007 debutovala na 37. místě britského singlového žebříčku rocková klasika "Stairway to Heaven" od Led Zeppelin. Premiéru si odbyla po 36 letech existence jako součást dvojCD kompilace "Mothership", jež tentýž den debutovala na čtvrté pozici britského albového žebříčku.
Led Zeppelin prodali po celém světě přes 200 miliónů kopií svých alb.
DISKOGRAFIE:
1968Led Zeppelin
1969Led Zeppelin II
1970Led Zeppelin III
1971Led Zeppelin IV
1973The Houses of the Holy
1975Physical Graffiti (2LP)
1976Presence
1976The Song Remains the Same (2LP; živě; hudba k filmu)
1979In Through the Out Door
1982Coda
1990Remasters (kompilace; 2CD)
1993Remasters II (kompilace; 2CD)
1993Complete Studio Recordings (10CD box)
1997BBC Session (živě ´69-´71; 2CD)
1999Early Days (kompilace; 1-4 LP)
2000Latter Days (kompilace; 5-8 LP)
2002Early Days & Latter Days: Vol. 1 & 2 (kompilace)
2003How the West Was Won (živě; 3CD)
2007Mothership (2CD; kompilace)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MaikelP MaikelP | E-mail | 16. ledna 2017 v 17:51 | Reagovat

I found this page on 13th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

2 TomkoY TomkoY | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 10:34 | Reagovat

Máte spoustu zajímavých článků

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
HIT NA TENTO TÝDEN: THE WHO - MY GENERATION