Listopad 2007

Freddie Mercury

24. listopadu 2007 v 9:50 | Harrisonka |  Vzpomínáme
Dnes je to 16 let, co nás opustil vynikající zpěvák Freddie Mercury. Frontman skupiny Queen zemřel 24. listopadu 1991 na zápal plic, který jeho tělo nezvládlo v důsledku jeho zákeřné nemoci AIDS.
VZPOMÍNÁME FREDDIE!

Jimmy Page

17. listopadu 2007 v 15:26 | Harrisonka |  Rockové Legendy
Jimmy Page se narodil na předměstí Londýna 9. ledna 1944. Jeho otec pracoval v průmyslu, matka byla sekretářkou v nemocnici. Tento muž se proslavil jako kytarista legendární kapely Led Zeppelin. Kytaru držel poprvé v ruce ve 12. letech. Navštěvoval sice několik lekcí hry na kytaru, ale spíše byl stejně samoukem. Jeho vzory byli kytaristé Scotty Moore a James Burton, kteří hráli na nahrávkách Elvise Presleyho a jeho další vzor byl Johnny Day z Everly Brothers.
V 15. letech skončil Jimmy školu a pokoušel se živit hudbou profesionálně. Po nějaké době, ve které spolupracoval s textařem Roystonem Ellisem a zpěvákem Redem E. Lewisem, ho přizval Neil Christian do skupiny The Crusaders. S touto skupinou vystupoval Page dva roky, ale trpěl přitom vážnými zdravotními problémy. Trpěl žlazovou horečkou a to mu neumožňovalo zúčastňovat se kontinentálně vystoupení se skupinou. Po uzdravení se náhle rozhodl ukončit hudební kariéru a dal se na svoji další velkou zálibu - malování.
Nechal se zapsat do studia na Sutton Art College v Surrey. Jako student si rád občas zahrál v klubu Marquee a to i třeba s Ericem Claptonem. Jednou ho John Gibb ze skupiny The Silhuettes požádal o spolupráci na studiových albech. Brzy nato se Jimmy stal velmi vyhledávaným studiovým hráčem a podílel se i na studiových nahrávkách Rolling Stones nebo Van Morrisona. Účastnil se i nahrávání 1. singlu kapely The Who.
Začal působit v kapele Yardbirds. V roce 1968 odešli její dva členové, ale Jimmy se rozhodl pokračovat dál. Skupinu The New Yardbirds přejmenoval na Led Zeppelin. Jimmy byl producentem, skladatelem a kytaristou této slavné kapely. Jimmy používal vlastní styl hraní a experimentoval s Freedback metodou a s nástrojem Theremin.
Po rozpadu Led Zeppelin v roce 1980 chtěl založit novou kapelu, ale nepovedlo se. V roce 1982 nahrál soudtrack k filmu Death Wish II. Spolupracoval s různými hudebníky, např. Paul Rodgers (dnešní zpěvák kapely Queen), Rolling Stones nebo Stephen Stills. Dokonce koncertoval i s bývalým parťákem z Led Zeppelin - Robertem Plantem.
V současnosti se Jimmy zúčastňuje charitativních večírků a spolupracuje s charitou ABC Trust, kterou založila jeho manželka Jimena Gomez - Paratcha v roce 1998. Jeho dcera Scarlet Pageová je uznávanou fotografkou.

Pink Floyd

16. listopadu 2007 v 20:06 | Harrisonka |  Rockové Kapely
Kapela Pink Floyd vznikla v srdci ostrovního království v únoru 1966 po předchozí spolupráci jednotlivých členů v dnes již nic nikomu neříkajících seskupeních Sigma 6, Meggadeaths, Architectural Abdabs a Tea Set. Vzdělaná a finančně nestrádající čtveřice, Syd Barrett (vl. jménem Roger Keith Barrett, nar. 6. ledna 1946, Cambridge), zpěv, kytara; Roger Waters, baskytara; Richard Wright (nar. 28. července 1943, Londýn), klávesové nástroje a Nick Mason (nar. 27. ledna 1944, Birmingham), bicí; se pojmenovala podle dvou černošských bluesmanů z Georgie, Pinka Andersona a Floyda Councila a zpočátku měla za svým názvem ještě slůvko Sound. Nově utvořená skupina Pink Floyd Sound na pódiu fascinovala nastupující generaci britských hippies nekonvenčními instrumentálními kreacemi, průkopnickým psychedelickým osvětlením a projekci diapozitivů. Jako první začali využívat i film. Za zády kapely se úplně poprvé promítal snímek, který natočil jakýsi kluk projíždějící se na invalidním vozíku londýnskými ulicemi. Po štacích ve vznikajících podzemních klubech (Roundhouse; Marquee) kvartet zakotvil v londýnském doupěti "květinových dětí", undergroundovém klubu UFO (otevřeném 23. prosince 1966) a získal kontrakt s gramofonovou firmou EMI.
11. března 1967 čtyřlístek debutoval se singlem "Arnold Layne", příběhem o deviantním zloději dívčího prádla. Také druhý pinkfloydovský singl "See Emily Play" se stejně jako jeho předchůdce později nedostal na žádné řadové album.
5. srpna 1967 kvartet vydal první LP desku "The Piper at the Gates of Dawn", jež byla téměř celá stvořená potřeštěným Sydem Barrettem. Jeho bizardní, nevinné, dětsky prostinké písně byly plné fantasmagorických vizí, trpaslíků, jednorožců, slunce, uvolnění, magie, narkotických prožitků, ale i psychedelického cestování vesmírem a fantaskních tolkienovských krajin. "Pištec" je dodnes pokládán za milník hudebního směru, který byl později nazván psychedelickou hudbou. Kritikové obdivovali Barrettovy bizardní texty, jenž však byly příznakem jeho duševní, prudce se zhoršující choroby. Pod vlivem halucinogenů a schizofrenie Barrett často vynechával na koncertech v textech slova, celé sloky písní nebo nebyl vůbec schopen hrát a jen tupě zíral do publika.
18. února 1968 začal za Barretta zaskakovat kytarista a zpěvák David Gilmour (nar. 6. března 1946, Cambridge), který ho s definitivní platnosti nahradil 6. dubna téhož roku. Následující čtyřleté období by se dalo charakterizovat jako éra hledání vlastní cesty. S Barrettem odešla průzračná a hravá melodičnost a postupně začaly převládat temnější a rozsáhlejší kompozice mírně ovlivněné jazzem. Každé z alb tohoto období se něčím odlišovalo od předchozí tvorby a přineslo experimenty, ke kterým se čtveřice později již neodvážila. Avantgardní floydi si tenkrát často užívali různých happeningů, na kterých se dokázali pěkně odvázat. Druhým albem "A Saucerful of Secrets" kapela částečně navázala na Sydův odkaz, avšak nezvykle dlouhá a vnitřně členitá titulní "kosmická" skladba však již jasně dávala tušit kam se asi bude styl kapely ubírat. Dvojalbum "Ummagumma" přineslo desku živých záznamů osvědčených skladeb a také album, které si Waters, Wright, Mason a Gilmour vyhradili pro své studiové sólové experimenty.
Ke spolupráci na opusu "Atom Heart Mother", jehož celou první stranu vyplnila stejnojmenná rozsáhlá suita si Pink Floyd pozvali hudebního experimentátora Rona Geesina. Na druhé straně desky se objevily kratší skladby, stejně jako na soundtracku "Meddle", kterému vévodila mnohaminutová skladba "Echoes". Tu zachytil i film "Pink Floyd Live at Pompeii", který bez asistence jakýchkoliv diváků umělecky zachytil na místě bývalého starověkého amfiteátru koncert kapely Pink Floyd. V této etapě floydi natočili kromě již zmiňovaného "Meddle" i filmovou hudbu "More", desku "Obscured By Clouds" doprovázející film "La Valée" a jejich tři songy byly vybrány na soundtrack "Zabriskie Point".
Hlavním autorem i kolektivně podepsaných písní a všech textů se stal Roger Waters pod jehož vedením kapela pozvolna opustila své původní undergroundové zaměření, do svých alb přidávala mimohudební zvuky a usilovala o vyjádření hlubších civilizačních problémů. Pink Floyd dokonale využili možnosti nahrávací techniky včetně syntezátorů a 24. března 1973 vydali jedno z nejúspěšnějších rockových alb všech dob, celosvětový bestseller "The Dark Side of the Moon". Pro jeho premiéru si firma vybrala londýnské planetárium. Členové Pink Floyd se však této akce neúčastnili, protože 'vesmírná' prezentace podle jejich názoru nesouvisela se sdělením desky a zkreslovala sílu sdělení. (Koncertní program "The Dark Side of The Moon" měl svoji premiéru již 17. února 1972 v londýnském divadle Rainbow.)
Na tomto monotématickém albu se prolíná odvrácená, horší tvář naší Země s obecnými tématy jako smrt, osamělost, stárnutí, práce, peníze, šílenství a duševní vyčerpání. Waters napsal jednoduché přímočaré texty a uspořádal jakousi mini anketu na předem zvolená témata. Vybrané odpovědi lidí, kteří se mu připletli k mikrofonu v prostorách studia pak nechal autenticky přimíchat do jednotlivých částí vzájemně propojených skladeb. Album "The Dark Side of the Moon" bylo nahráno na dvacetičtyřstopém magnetofonu ve studiu Abbey Road za dozoru zvukového inženýra Alana Parsonse, který později vydával vlastní rozsáhlé a poněkud nudné projekty. Tikání, jímž začíná skladba "Time" Parsons například nahrál v jednom starožitnictví jako demonstraci kvadrofonie, do proslavené "Money" zase přimíchal otevírání kasy s cinkotem drobňáků a skvělý ženský vokál Clare Torry dodal potřebné napětí titulu "The Great Gig in the Sky". V plochách i detailech vzniklo typické pinkfloydovské album s vypůjčenými příležitostnými zpěvačkami i saxofonistou, s mnoha syntezátory i konkrétními zvuky přednatočených pásků. Tato zvukově velice věrně znějící LP deska se držela přes čtrnáct let, 741 týdnů v americké hitparádě a 301 týdnů v albovém žebříčku Velké Británie. Do dnešních dnů se prodalo více než 34 milionů nosičů "Odvrácené strany Měsíce". Waters dohlížel v té době i nad koncertním ztvárněním svých představ, což kapelu stále více vzdalovalo počáteční spontánní improvizaci a křečovitě se blížilo až k divadelní dokonalosti.
Následovala sebezpytující LP deska "Wish You Were Here", album plné deziluze, pesimismu, cynicky namířené proti bezduchosti lidského podnikání, teskně vzpomínající na pohaslého démanta Syda Barretta. Stěžejní skladbou se stala dvojdílná kompozice "Shine On You Crazy Diamond", kterou doplnila strojově chladná a textově neúprosná "Welcome to the Machine" a sarkastická obžaloba šoubyznysu "Have a Cigar" s hostujícím písničkářem Royem Harperem.
V lednu 1977 vyšlo orwellovské LP "Animals", které Pink Floyd poprvé předvedli v elektrárně Battersea, nad níž se vznášelo dvanáctimetrové nafukovací prase. Společnost byla podle románu "Farma zvířat" rozdělena do tří skupin, které zastupují vládnoucí "Pigs", prasata, přisluhují "Dogs", psi a důvěřivé "Sheep" ovce. V té době již Watersovy deziluze a znechucení světem okolo sebe dosáhly takové úrovně, že zákonitě muselo dojít k nějakému zásadnímu zvratu. Na koncerty Pink Floyd již nepřicházelo citlivé a vnímavé publikum jako dříve, ale spousta punk rockem poznamenaných křiklounů, kteří se přišli na koncert vykřičet a opít. Ať rockoví dinosauři Pink Floyd předkládali posluchačům sebevážnější myšlenky, ti na ně nebyli zvědavi a chtěli se jen pořádně vyřádit při pro ně přijatelném hitu "Money". Roger Waters to jednou psychicky nevydržel a 6. června 1977, během vystoupení na montrealském Olympickém stadionu, plivl na jednoho fanouška, kterého předtím nalákal až pod pódium. Mezi Rogerem a obecenstvem vyrostla "zeď", která Waterse inspirovala k další tvorbě.
Naprosto pronikavého úspěchu dosáhlo 30. listopadu 1979 vydané koncepční dvojalbum "The Wall", ze kterého pochází i zcela výjimečně vydaný pinkfloydovský singl "Another Brick in the Wall, part II" (# 1 USA; # 1 GB; 1979). Na této skladbě se podílelo i dvacet tři žáků čtvrté třídy Green School z Islingtonu, což mělo později velmi nepříznivý dopad na ředitelku této školy. Studiovka "The Wall" byla natočena v Cannes ve Francii a smyčce byly doplněny v Los Angeles. Roger Waters složil dvaadvacet skladeb a na zbylých čtyřech se podílel jako spoluautor. S Gilmourovým přispěním vznikla zejména skvělá "Comfortably Numb". Waters napsal rovněž texty, které u floydů vždy tvořily velmi důležitou část jejich písní a ve spolupráci s proslulou firmou Hypgnosis navrhl i obal alba. Waters shrnul své pocity prostřednictvím zčásti autobiografického a zčásti fiktivního příběhu neurotické rockové anti-hvězdy jménem Pink. Tato rocková opera dokonale pojmenovala většinu toho sotva postihnutelného co člověka dusí, ponižuje, opracovává a nakonec i ničí. Waters dokázal velmi úzce spojit text i melodii v jeden celek. Monotématické dílo začíná pohledem na svět. Pod sluncem je svět plný beznaděje, samoty a zla. Život je přirovnáván k bruslení na tenkém ledě, ve kterém se může každou chvíli objevit prasklina. Zlo, lítost a strach se spojují a tvoří cihly z nichž je postavena zeď. Každé další utrpení je jen další cihlou do zdi, která obklopuje náš svět. Radostný život lze prožít jen za zdí a přes tu se dostat je nesmírně těžké. Pro většinu lidí začínají starosti hned po narození, strach z učitelů, strach z války, obava ze zevšednění života a lásky, touha po někom blízkém, osamění vedoucí až k sebevraždě. Jediná možnost, jak vytrvat je spojit se s někým stejně postiženým. Představení totiž musí pokračovat. V závěru opusu Waters přirovnává lidi k červům, kterým je také cizí vše lidské. Kdo chce jít vlastní cestou, narazí na odpor systému, musí být souzen a shledán vinným. Nakonec je Pink odsouzen ke ztrátě své ochranné zdi, kterou si kolem sebe staví každý z nás aby ochránil své citlivé nitro před krutostmi světa. Pink Floyd na této desce opět rozvinuli svůj specifický zajímavě aranžovaný zvuk se spoustou přednatočených konkrétních zvuků. Tento počin se v britském žebříčku držel 911 týdnů. Na podzim 1979 probíhaly poslední pódiové zkoušky před nadcházejícím turné, ale Richard Wright se jich z vlastního rozhodnutí neúčastnil a zůstal ve svém daňovém exilu v Řecku. Na Watersův popud byl Wright vyplacen ze společného podnikání a místo toho byl zapsán na výplatní listinu, kde jeho plat závisel na dokončení dalších projektů.
14. července 1982 proběhla v Empire Theatre v Londýně světová premiéra napůl animovaného filmu "The Wall", ve kterém jsou písně ze "Zdi" mírně poupraveny a doplněny o silně osobní Watersův žalozpěv "When the Tigers Broke Free". Do role Pinka byl obsazen Bob Geldof, který v tomto čistě hudebním filmu bez dialogů zpívá "In the Flesh", za doprovodu pěveckého sboru a dechové kapely. K rozporuplným momentům patřilo právě toto Geldofovo vystupování před komparsem složeným ze skinheadů. Ve filmové podobě "The Wall" se prolíná minulost a přítomnost se spoustou obludných halucinogenních představ. Zdi skučí a květiny se mění v ostnatý drát. Holubice míru exploduje a z jejich útrob se zrodí strašlivý orel. Zlovolné stvoření trhá svými gigantickými pařáty krajinu a ničí celá města. Snese se k zemi a porodí cosi jako vojenského diktátora, který se změní v kov a z jehož podpaží vylétávají bombardéry. Jak ustrašení lidé prchají do krytů, mění se bombardéry v bílé kříže. Duchové vojáků se zvedají a britská státní vlajka se mění v krvavý kříž.
Od konce sedmdesátých let začaly mezi Watersem a ostatními členy kapely probíhat stále prudší roztržky. Nejvíce to jiskřilo mezi Watersem a Gilmourem. Watersovo diktátorství popudilo Wrighta natolik, že po turné k "The Wall" v roce 1980 kapelu částečně sám, částečně s donucení opustil. V zúžené sestavě natočila zbylá trojice antimilitaristické album"The Final Cut" nahrané novou experimentální technikou, "holofonii", díky níž mohl být kvadrofoní zvuk alespoň částečně simulován na stereo technice. Například střela, která zahajuje skladbu "Get Your Filthy Hands Off My Desert" by měla u posluchače vzbudit dojem, že byla odpálená před ním, minula ho nad hlavou a exploduje za jeho zády. V "The Gunners Dream" Roger Waters transformoval svůj výkřik do kvílivého tenorsaxofonového sóla Raphaela Ravenscrofta. Toto album s podtitulem "Rekviem pro poválečný sen" bylo inspirováno válečným sporem Velké Británie a Argentiny o Falklandské ostrovy, kde nesmyslně zahynulo přes tisíc mladých Argentinců a Britů a stalo se nelítostnou obžalobou jestřábů v čele vlád a generálních štábů, kteří bez mrknutí oka v minulosti připustili milióny nesmyslných obětí. V titulní "The Final Cut" se Waters doplněný o zbor obrací k železné lady: "Oh Maggie, Maggie, what have we done?". Ani Gilmour ani Mason se na albu "The Final Cut" autorsky nijak nepodíleli a společně s několika dalšími hostujícími hudebníky byli v podstatě poníženi na doprovodnou skupinu Rogera Waterse.
Roger Waters si v té době myslel, že bez něj kapela nemůže existovat a snažil se skupinu formálně rozpustit. Zbylí členové se však rozhodli pokračovat dál bez něj. Po dlouhých soudních tahanicích se jim podařilo získat právo používat název skupiny. Ke Gilmourovi a Masonovi se počátkem devadesátých let přidal zprvu jen externě spolupracující Rick Wright. V září 1987 toto trio vydalo album "A Momentary Lapse of Reason". Deska vznikla v přepychovém starém hausbótu přeměněném na nahrávací studio a byla téměř výlučně Gilmourovým dílem. 9. září 1987 bylo v Ottawě zahájeno rozsáhlé "Pink Floyd World Tour". Dave a Nick se rozhodli obejít Rogerovo autorské právo původní koncepce prasete a změnit mu pohlaví na svini přidáním obrovských cecíků. V listopadu 1988 Gilmour, Wright a Mason obohatili trh o záznam z rozsáhlého koncertního turné "Delicate Sound of Thunder". Když 30. června 1990 po více než dvou letech, světové turné skončilo závěrečným koncertem v Knebworthu, činil přibližný zisk 135 miliónů amerických dolarů, což znamenalo z finančního hlediska pinkfloydovské nejúspěšnější turné.
V březnu 1994 pinkfloydovské trio vydalo po sedmi letech novou studiovou desku "The Division Bell", na které se po mnoha letech autorsky opět podílel Rick Wright. 7. září 1994 kapela Pink Floyd koncertovala na strahovském stadionu v Praze. Při tomto vystoupení použil trojlístek doplněný o hostující hudebníky a zpěvačky svoji pověstnou, výkonnou aparaturu schopnou kvadrofonních efektů. Záznam z této celosvětové šňůry pak vyšel na koncertním dvojalbu "Pulse" s blikající červenou diodou.
Ke příležitosti dvacátého výročí prvního živého předvedení alba The Wall v Los Angeles, vyšel na jaře 2000 remastrovaný koncertní záznam "Is There Anybody Out There? - The Wall Live 1980-81", pořízený v Londýně, New Yorku, Los Angeles a Dortmundu během let 1980 - ´81. Seznam skladeb alba je oproti studiové verzi "The Wall" bohatší o píseň "What Shall We Do Now?" a skladbu s názvem "The Last Few Bricks", jak byla pojmenována instrumentální pasáž mezi "Another Brick in the Wall, part 3" a "Goodbye Cruel World", obsahující reminiscence hudebních motivů z jiných skladeb. Současně byl vydán i DVD nosič "The Wall Deluxe DVD Edition" s rozhovory členů kapely a dokumentem o natáčení "Zdi" a filmem samotným.
Připravuje se vydání více než dvacet let ztraceného záznamu "The Lost Documentary", na kterém byla zaznamenána příprava na některé ze třiceti odehraných koncertů uspořádaných ve městech Los Angeles, New York, Dortmund a Londýn v rámci v té době nevídané gigantické pódiové show ke koncepčnímu dvojalbu "The Wall". Během srpna 1980 zvídavé kamery zachytily stavby rozsáhlých scén. Pětadvacetiminutový film ze zákulisí koncertu v Earls Court kromě toho údajně představí čtveřici Pink Floyd ve finální fázi rozpadu a to včetně sporů Rogera Waterse a Davida Gilmoura.
Pink Floyd ukončili po dvou desetiletích své plamenné sváry mezi Rogerem Watersem a ostatními členy kapely a společně vystoupili 2. července 2005 na podporu ukončení bídou sužované Afriky na londýnském koncertu Live 8. Když 'Floydi', kteří celý svůj koncert věnovali svému někdejšímu leaderovi Sydu Barrettovi, hrábli do svých akustických kytar, aby po skladbách "Breathe" a "Money" (před závěrečnou "Comfortambly Numb") odehráli nádhernou posmutnělou klasiku "Wish You Were Here", jednalo se bezesporu o vrchol celého Live 8 koncertu, a nic na tom nemění ani fakt, že Waters nebyl v tu chvíli - zřejmě rozrušením - schopen podat svůj obvyklý pěvecký výkon.
Roger Waters, David Gilmour, Nick Mason a Richard Wright odmítli v polovině července 2005 nabídku odehrát turné po Spojených státech, za kterou měli inkasovat dvě stě padesát miliónů dolarů. Floydi se nenechali semlít 'kombajnem na peníze' a prohlásili, že společně zahráli jen pro akci Live 8!
Ve věku šedesáti let zemřel 7. července 2006 ve svém domě v Cambridgeshire, na následky cukrovky, Roger Keith 'Syd' Barrett.
Pink Floyd ještě se Sydem Barrettem.
Již s Davidem Gilmourem a bez Syda Barretta.

Pink Floyd - Comfortably Numb

16. listopadu 2007 v 19:01 | Harrisonka |  Texty a Překlady
COMFORTABLY NUMB
Hello?
Is there anybody in there?
Just nod if you can hear me
Is there anyone at home?
Come on, now
I hear you're feeling down
Well I can ease your pain
Get you on your feet again
Relax
I'll need some information first
Just the basic facts
Can you show me where it hurts?
There is no pain you are receding
A distant ship, smoke on the horizon
You are only coming through in waves
Your lips move but I can't hear what you're saying
When I was a child I had a fever
My hands felt just like two balloons
Now I've got that feeling once again
I can't explain you would not understand
This is not how I am
I have become comfortably numb
OK
Just a little pinprick
There'll be no more aaaaaaaaah!
But you may feel a little sick
Can you stand up?
I do believe it's working, good
That'll keep you going through the show
Come on it's time to go
There is no pain you are receding
A distant ship, smoke on the horizon
You are only coming through in waves
Your lips move but I can't hear what you're saying
When I was a child
I caught a fleeting glimpse
Out of the corner of my eye
I turned to look but it was gone
I cannot put my finger on it now
The child is grown
The dream is gone
I have become comfortably numb
PŘÍJEMNĚ OTUPĚLÝ
Ahoj
Je tady někdo?
Jen přikývněte, jestli mě slyšíte
Je někdo doma?
Dáme se do toho hned, dokud něco cítíte
Slyšel jsem, že vám je čím dál hůř
Já vás mohu zbavit vaší bolesti
Postavit vás opět na nohy
Odpočívejte!
Nejdřív budu potřebovat vědět jednu věc
Jen takovou maličkost:
Můžete mi ukázat, kde to bolí?
Nic vás nebolí a přesto se ztrácíte
Jako vzdalující se loď nebo kouř na obzoru
Jenom vlnami brázdíte
Vaše rty se hýbou, ale já neslyším, co říkáte
Když jsem byl malý a měl jsem horečku
Mé ruce byly jako dva veliké balóny
A nyní mám ten pocit znovu
Nemůžu vám to vysvětlit, stejně byste to nechápal
Tohle prostě nejsem já
Stal jsem se pohodlně otupělým
O.K.
Bude to jen malé píchnutí
Nic víc
Jen ti může být mdlo trochu
Můžeš vstát?
Věřím, že jsem to udělal dobře
To tě udrží na nohou po celou tu show
No tak, je čas jít
Nic tě nebolí a přesto se ztrácíš
Jako vzdalující se loď nebo kouř na obzoru
Jenom vlnami brázdíš
Tvé rty se hýbou, ale já neslyším, co říkáš
Když jsem byl dítě
Zachytil jsem koutkem oka prchavý záblesk
A když jsem se otočil, vše bylo pryč
Už si na to nemohu sáhnout
Dítě vyrostlo
Sen se rozplynul
A já jsem se stal
Pohodlně otupělým

The Beatles - A Day In the Life

16. listopadu 2007 v 18:56 | Harrisonka |  Texty a Překlady
A DAY IN THE LIFE
I read the news today oh boy
about a lucky man who made the grade
and though the news was rather sad
well I just had to laugh
I saw the photograph
he blew his mind out in a car
he didn't notice that the lights had changed
a crowd of people stood and stared
they'd seen his face before
nobody was really sure
if he was from the House of lords.

I saw a film today oh boy
the English army had just won the war
a crowd of people turned away
but I just had to look
having read the book
I'd love to turn you on.

Woke up fell out of bed
dragged a comb across my head
found my way downstairs and drank a cup
and looking up I noticed I was late
found my coat and grabbed my hat
made the bus in seconds flat
found my way upstairs and had a smoke
somebody spoke and I went into a dream.

I read the news today oh boy
four thousand holes in Blackburn, Lancashire
and though the holes were rather small
they had to count them all
now they know how many holes it takes to fill
the Albert Hall
I'd love to turn you on.
DEN ŽIVOTA
Jo člověče, dnes jsem ti četl ale zprávy
o šťastném muži, který to někam dotáhl
a ačkoliv ten článek byl poněkud smutný
fakt jsem se musel smát
viděl jsem fotku
vypustil duši v autě
nevšiml si, že se světla na semaforu změnila
dav lidí stál a zíral
někdy předtím ho už přece viděli
nikdo si nebyl opravdu jistý
jestli to byl senátor.

Jo člověče, dnes jsem ti viděl film
anglická armáda právě vyhrála válku
davy lidí se odvracely
ale já se fakt musel dívat
potom co už jsem přečetl knihu
rád bych, aby tě to nadchlo.

Vzbudil jsem se, vypadl z postele
protáhl hřeben vlasama
sešel do kuchyně a dal si šálek
koukl jsem na hodiny a zjistil, že jsem zaspal
našel kabát a popadl klobouk
jen taktak stihl autobus
vyběhl jsem nahoru a zakouřil si
kdosi hovořil a já se zasnil.

Jo člověče, dnes jsem ti četl ale zprávy
čtyři tisíce děr v Blackburnu v Lancashire
a ačkoli ty díry byly poněkud malé
museli je všechny spočítat
teď vědí kolik děr zaplní celou
Albert Hall
rád bych, aby tě to nadchlo.

The Beatles - Let It Be

16. listopadu 2007 v 17:45 | Harrisonka |  Texty a Překlady
Tak tuhle písničku miluju! Moje nejoblíbenější...Když jsem ji poprvé slyšela, tak nelze ani popsat, jak moc se mi líbila, cítila jsem úplné nádherné mrazení. A dodnes se mi tato písnička neoposlouchala;-)
LET IT BE
When I find myself in times of trouble
mother Mary comes to me
speaking words of wisdom let it be
and in my hour of darkness
she is standing right in front of me
speaking words of wisdom let it be
let it be, let it be, let it be, let it be
whisper words of wisdom let it be.

And when the broken hearted people
living in the world agree
there will be an answer let it be
for though they may be parted
there is still a chance that they will see
there will be an answer let it be
let it be, let it be, let it be, let it be
there will be an answer let it be.

Let it be, let it be, let it be, let it be
whisper words of wisdom let it be
let it be, let it be, let it be, let it be
whisper words of wisdom let it be.

And when the night is cloudy
there is still a light that shines on me
shine until tomorrow let it be
I wake up to the sound of music
mother Mary comes to me
speaking words of wisdom let it be
let it be, let it be, let it be, let it be
there will be an answer let it be.

Let it be, let it be, let it be, let it be
there will be an answer let it be
let it be, let it be, let it be, let it be
whisper words of wisdom let it be.
NECH TO BÝT
Když mám někdy starosti
přichází ke mně matka Marie
říká moudrá slova, nech to být
a v mé hodině temnoty
stojí právě přede mnou
říká moudrá slova, nech to být
nech to být, nech to být, nech to být, nech to být
šeptá moudrá slova, nech to být.

A když se lidé se zlomeným srdcem
co žijí na světě, dohodnou
bude tu odpověď, nech to být
protože ačkoliv se možná rozešli
stále je šance, že prohlédnou
bude tu odpověď, nech to být
nech to být, nech to být, nech to být, nech to být
bude tu odpověď, nech to být.

Nech to být, nech to být, nech to být, nech to být
šeptej moudrá slova, nech to být
nech to být, nech to být, nech to být, nech to být
šeptej moudrá slova, nech to být.

I když je noc zamračená
je tu stále světlo, které na mě svítí
bude svítit až do zítra, nech to být
zvuky hudby mě vzbudí
přichází ke mně matka Marie
říká moudrá slova, nech to být
nech to být, nech to být, nech to být, nech to být
bude tu odpověď, nech to být.

Nech to být, nech to být, nech to být, nech to být
tady je odpověď, nech to být
nech to být, nech to být, nech to být, nech to být
šeptej moudrá slova, nech to být.

Roger Taylor

12. listopadu 2007 v 15:59 | Harrisonka |  Rockové Legendy
Slavný bubeník kapely Queen se narodil v úterý 26. července 1949 v Norfolku jako Roger Meddowes Taylor. Nevyrůstal v hudebně orientovaném prostředí. Nastoupil do školy v Cronwalu. V osmi letech uslyšel svého bratrance hrát na kytaru a chtěl ji také. Naučil se základní akordy na ukulele a hned se rozhodl založit kapelu, pojmenoval ji Bubblingover Boys. Chlapci zkoušeli v garáži, ale neuměli ani pořádně hrát a tak se kapela rozpadla.
V 11. letech nastoupil na církevní školu Truto Cathedral, kde musel nedobrovolně zpívat v chrámovém sboru kvůli stipendiu. Za vydělané peníze si koupil obyčejnou akustickou kytaru a učil se pořádně hrát. Ale postupně zjišťoval, že ho přitahují bicí. Začal dávat dohromady různé staré bubny a tamtamy a sestavil si jakousi bicí soupravu.
V roce 1963 založil s přáteli kapelu Cousin Jacks. Roger začal jako kytarista kapely, poté přešel k bicím. Po roce se však kapela rozpadla. Stále toužil bydlet v Londýně, tak se tam rozhodl odejít a studovat univerzitu, ale nemohl se rozhodnout jaký obor. V této době se jeho rodiče rozváděli a Roger to neměl vůbec jednoduché. Jeho matka ho tlačila také k tomu, aby začal pracovat nebo studovat. V roce 1965 se Roger připojil k místní kapele Johny Quale and the Reaction. Po účasti na soutěži si kapela získala jméno a začala vystupovat na různých akcích. Po odchodu vokalisty musel Roger převzít jeho místo a ještě k tomu hrát na bicí. Kapela zkrátila název jen na Reaction a pravidelně vystupovala v klubu PJ´s v Turu.
Roger dokončil školu a pokračoval v Londýně v Hospital Medical School od roku 1967. Rok poté se kapela Reaction rozpadla, protože Roger byl jejím hlavním motorem, ale studoval v Londýně, tak to dále nešlo. Za nějakou dobu chtěl Roger založit novou kapelu, již v Londýně. Všiml si inzerátu Briana Maye a zkontaktoval ho. Brian a jeho parťák Tim Staffell byli z Rodgera nadšeni a vzali ho a tím vznikají první počátky slavné kapely Queen.
SÓLOVÁ DISKOGRAFIE:
[1981] Fun In Space
[1984] Strange Frontier
[1994] Happiness?
[1998] Electric Fire

Queen - Bohemian Rhapsody

12. listopadu 2007 v 15:04 | Harrisonka |  Texty a Překlady
Slova i hudba: FREDDIE MERCURY
Is this the real life
Is this just fantasy
Caught in a landslide
No escape from reality
Open your eyes
Look up to the skies and see
I'm just a poor boy,I need no sympathy
Because I'm easy come,easy go,
A little high,little low,
Anyway the wind blows,doesn't really matter to me,
To me

Mama,just killed a man,
Put a gun against his head,
Pulled my trigger,now he's dead,
Mama,life had just begun,
But now I've gone and thrown it all away
Mama ooo,
Didn't mean to make you cry
If I'm not back again this time tomorrow
Carry on,carry on,as if nothing really matters

Too late,my time has come,
Sends shivers down my spine
Body's aching all the time,
Goodbye everybody-I've got to go
Gotta leave you all behind and face the truth
Mama ooo- (any way the wind blows)
I don't want to die,
I sometimes wish I'd never been born at all

I see a little silhouetto of a man,
Scaramouche,scaramouche will you do the Fandango
Thunderbolt and lightning-very very frightening me
Galileo,Galileo,
Galileo Galileo
Galileo figaro-Magnifico
But I'm just a poor boy and nobody loves me
He's just a poor boy from a poor family
Spare him his life from this monstrosity
Easy come easy go-,will you let me go
Bismillah! No-,we will not let you go-let him go
Bismillah! We will not let you go-let him go
Bismillah! We will not let you go-let me go
Will not let you go-let me go
Will not let you go let me go
No,no,no,no,no,no,no
Mama mia,mama mia,mama mia let me go
Beelzebub has a devil put aside for me,for me,for me

So you think you can stone me and spit in my eye
So you think you can love me and leave me to die
Oh baby-Can't do this to me baby
Just gotta get out-just gotta get right outta here

Nothing really matters,
Anyone can see,
Nothing really matters-,nothing really matters to me,

Any way the wind blows....
BOHÉMSKÁ RAPSODIE
Je tohle skutečnost
Nebo jen blouznění
Zachycen v lavině
Z reality není úniku
Otevři oči
Do nebes vzhlédni a zři
Jsem jen ubohý chlapeček, nelpím na soucitu
Protože lehce nabývám, lehce pozbývám
Někdy víc, někdy míň
Ať si vítr vane, mě nezáleží na tom
Mě ne

Matko, člověka jsem zabil
Zbraň na hlavu mu namířil
A spoušť stiskl, teď mrtev je
Matko, život zrovna začal
Ale teď můžu všechno zahodit, jsem zničený
Matko, ooo
Nemá tě rozplakat to
Když zítra v tento čas se nevrátím
Buď klidná, buď klidná, jakoby se nic nestalo

Příliš pozdě, můj čas přišel
A mé tělo se chvěje
Stále jak v plamenech
Sbohem všichni, já už musím jít
Musím vás opustit a pravdě se tváří v tvář postavit
Matko, ooo - (ať si vítr vane)
Nechci umřít
Někdy si přeji, abych se nikdy býval nenarodil

Vidím obrys člověka
Šašku, šašku můžeš zatančit fandango
Hromobití s blesky, velmi velmi děsí, mě
Galileo,Galileo,
Galileo Galileo
Galileo figaro-Magnifico
Ale jsem jen ubohý chlapeček, nikdo rád mě nemá
Je jen ubohý chlapeček z ubohé rodiny
Ušetři život jeho, před touto zrůdností
Lehce nabývám, lehce pozbývám, necháte mě jít
Ve jménu Allahově! Ne, - nenecháme tě jít, nechte ho jít
Ve jménu Allahově! Nenecháme tě jít, nechte ho jít
Ve jménu Allahově! Nenecháme tě jít, nechte mě jít
Nenecháme tě jít, nechte mě jít
Nenecháme tě jít, nechte mě jít
Ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne!
Matko moje, matko moje, matko moje nech mě jít
Lucifer se slitoval nade mnou, nade mnou, nade mnou

Tak ty si myslíš, že kamenovat mě můžeš a do očí mi plivat
Tak ty si myslíš, že milovat mě můžeš a smrti mě přenechat
Oh, bejby, to mi udělat nemůžeš, bejby
Jen dostat ven se musím, jen odsud dostat ven se musím
Nezáleží na tom
Každý to může poznat
Nezáleží na tom, mě nezáleží na tom,

Ať si vítr vane ...

Suzi Quatro

11. listopadu 2007 v 19:43 | Harrisonka |  Rockové Legendy
Americká zpěvačka a baskytaristka, rodačka z Deatroitu, vlastním jménem Suzi Quatrocchio, se narodila 3.6. 1950. V 17. letech zakládá se svými sestrami skupinu Suzi Soul & The Pleasure Seekers. V roce 1965 jim vychází první a v roce 1966 druhý singl. V roce 1967 vystupují ve Vietnamu. Později zakládá Suzi se sestrou Nancy skupinu Crandle a to v letech 1968 - 1970.
Na pozvání producenta Mickieho Mosta cestuje Suzi roku 1970 do Anglie, kde jí o dva roky později vychází první singl "Rolling Stone". V roce 1973 vyšel druhý singl "Can the Can", napsaný autorskou dvojicí N. Chinn a M. Chapman. Skladba obsazuje 1. příčku anglické hitparády a Suzi se stává hvězdou hard rocku. Následují další hity "48 Crash" nebo "Devil Gate Drave", který opět obsazuje 1. místo v Anglii. Po delší pauze přichází Suzi s dalším hitem "If You Can´t Give Me Love" a to v roce 1978. Hitem se stává i duet s Chrisem Normanem, frontmanem slavné skupiny Smokie, Stumblin´n.
V roce 1982 se Suzi narodila dcera a tak přestává vystupovat. Od té doby žije se svým manželem, kytaristou L. Tuckeym. Občas se objevuje v hereckých rolích, třeba v seriálu Happy Days.
DISKOGRAFIE:

kompilace

singly a EP


Brian May

11. listopadu 2007 v 19:01 | Harrisonka |  Rockové Legendy
Jeden z nejlepších světových kytaristů, člen kapely Queen se narodil 19. července 1947 v Hamptonu Middlesex, jeho celé jméno zní Brian Harold May.
Brian už od mala miloval hudbu a rád zpíval a proto ho rodiče nechali zapsat do hodin klavíru, ale malý Brian je doslova nenáviděl. Vadilo mu především, že musí cvičit i v sobotu a on by raději místo toho pobíhal venku. Byl vždy vášnivým sběratelem. Sbíral comicsy, obaly a další věci. V šesti letech se začal učit hrát na ukulele, brzy začal dělat pokroky a jeho přáním se stala kytara. Dočkal se. K narozeninám dostal španělku, ale byla na něho příliš velká a tak si ji Brian začal sám upravovat - upravil si krk, vyrobil si improvizovanou přenosku a měl akustickou kytaru.
Zajímal se také o astronomii a fotografování. Svůj volný čas vyplňoval posloucháním desek a přitom hrál na kytaru. Hru na kytaru zkoumal do nejmenších detailů. Udělal zkoušky z teorie i praxe hry na klavír, ale dále již nestudoval. Začal psát melodie a hrál na rodinných akcích.
V duchu rodinné tradice směřovaly jeho další kroky na gymnázium v Hamptonu. Postupně začal Brian zjišťovat, že akustická kytara mu nestačí na jeho styl hudby, co se mu líbí, ale na novou elektrickou kytaru nebylo peněz. Brianův otec se rozhodl, že se svým synem vyrobí kytaru přesně podle vlastních představ. Brianův "Rudý speciál" stál 18 měsíců dřiny a přibližně 18 liber. May byl na tuto kytaru náležitě pyšný a odrážel nabídky k odkoupení od svých spolužáků. Experimentoval s trsátky a nemohl nalézt ten nejlepší zvuk. Nakonec usoudil, že nejlépe tóny zní s obyčejnou šestipencí.
V 17. letech zkoušel různá zaměstnání a založil také se svým spolužákem Davem Dillowaynem kapelu, ve které se stal vokalistou. Nazvali ji 1984 (podle sci-fi knihy). Brian se stal i členem amatérského divadelního kroužku a pěveckého školního sboru.
Po škole se přihlásil Brian na studium astronomie na Imperial College v Londýně. Dále působil v kapela 1984. 13.5. 1967 uskutečnili památné vystoupení, kdy kapela doprovázela pozdější legendu JIMIHO HENDRIXE. Ale Brian měl málo času na studium a nadšení kapely postupně ochladlo, tak si řekli členové kapely, že končí. Avšak po čase začalo Brianovi hraní chybět, a tak spolu s Timem Staffelem vyvěsili inzerát, že hledají bubeníka. Přihlásil se student medicíny Roger Meddowes Taylor. A zde již začínají počátky legendy jménem QUEEN...

Ozzy Osbourne - Dreamer

9. listopadu 2007 v 19:03 Texty a Překlady
DREAMER
Gazing through the window at the world outside
Wondering will Mother Earth survive
Hoping that mankind will stop abusing her
Sometime

After all there's only just the two of us
And here we are still fighting for our lives
Watching all of history repeat itself
Time after time


I'm just a dreamer
I dream my life a-way oh yeah

I'm just a dreamer
Who dreams of better days

I watch the sun go down like everyone of us
I'm hoping that the dawn will bring a sign
A better place for those Who will come after us ...
This time

I'm just a dreamer
I dream my life away oh yeah
I'm just a dreamer
Who dreams of better days

Your higher power maybe God or Jesus Christ
It doesn't really matter much to me
Without each other's help there aint no hope for us
I'm living in a dream of fantasy
Oh yeah, yeah, yeah

If only we could all just find serenity
It would be nice if we could live as one
When will all this anger, hate and biggotry ...
Be gone?

I'm just a dreamer
I dream my life away
Today
I'm just a dreamer
Who dreams of better days
Okay
I'm just a dreamer
Who's searching for the way
Today
I'm just a dreamer
Dreaming my life away
Oh yeah, yeah, yeah
SNÍLEK
Dívám se přes okno na svět okolo
Jsem zvědavý, jestli matka Země přežije
Doufám, že jí lidstvo jednou přestane zneužívat

Konec konců, jsme tu jen my dva
Jsme tady, stále bojujeme o své životy
Sleduji, jak se celá historie opakuje
Znovu a znovu

Jsem jen snílek,
Sním svůj život daleko
Jsem jen snílek,
Který sní o lepších dnech

Dívám se, jak slunce klesá jako každý z nás
Doufám, že svítání přinese znamení
Lepší místo pro ty, kteří přijdou po nás …
Tentokrát

Jsem jen snílek,
Sním svůj život daleko
Jsem jen snílek,
Který sní o lepších dnech

Tvá vyšší síla může být Bůh nebo Ježíš Kristus
Moc mi na tom nezáleží
Bez naší vzájemné pomoci nemáme naději
Žiji ve vysněném snu

Kdybychom jen mohli nalézt klid,
Bylo by krásné, kdybychom žili jako jeden
Kdy všechen ten hněv, nenávist a fanatismus …
Zmizí?

Jsem jen snílek,
Sním svůj život daleko
Dnes
Jsem jen snílek,
Který sní o lepších dnech
Okey
Jsem jen snílek
Který hledá cestu
Dnes
Jsem jen snílek,
Snící svůj život pryč

John Winston Lennon - další fotky

4. listopadu 2007 v 19:23 | Harrisonka |  The Beatles
"Jestli se vám líbily ty písničky, poslouchejte je, jestli pro vás ta doba něco znamenala, mějte ji rádi, ale mě z toho vynechte!"
JOHN LENNON

Led Zeppelin odložili koncert

4. listopadu 2007 v 19:04 | Harrisonka |  Novinky
Reuniový koncert kapely Led Zeppelin, který se měl konat 26. listopadu tohoto roku se odkládá na 10. prosinec. Jimmy Page si o uplynulém víkendu zlomil prst a nemůže tři týdny hrát na kytaru. Londýnskou O2 Arénu vedle legendárního Roberta Planta, Jimmiho Pagea, Johna Paula Jonese a syna zemřelého 'Bonza', bicáka Jasona Bonhama, během slavnostního večera rozezní také Pete Townshend, Bill Wyman, Rhythm Kings, Foreigner a mladíček Paolo Nutini.
Led Zeppelin

Nazareth - Love Hurts

1. listopadu 2007 v 12:26 | Harrisonka |  Texty a Překlady
LOVE HURTS
Love hurts, love scars,
Love wounds and marks,
Any heart not tough,
Or strong enough
To take a lot of pain,
Take a lot of pain
Love is like a cloud
Holds a lot of rain
Love hurts, ooh ooh, love hurts

I'm young, I know,
But even so
I know a thing, or two
I learned from you
I really learned a lot,
Really learned a lot
Love is like a flame
It burns you when it's hot
Love hurts, ooh ooh, love hurts

Some fools think of happiness
Blissfulness, togetherness
Some fools fool themselves I guess
They're not foolin me

I know it isn't true,
I know it isn't true
Love is just a lie,
Made to make you blue
Love hurts, ooh ooh, love hurts
Ooh ooh, love hurts

I know it isn't true,
I know it isn't true
Love is just a lie,
Made to make you blue
Love hurts, ooh ooh, love hurts
Ooh ooh, love hurts
Ooh ooh...
LÁSKA UBLIŽUJE
Láska ubližuje, láska dělá jizvy
Láska zraňuje a poskvrňuje
Žádné srdce neodolá
Není dost silné
Přijmout spoustu bolesti
Přijmout spoustu bolesti
Láska je jako mrak
Plný deště
Láska ubližuje, ohh ohh, láska ubližuje

Jsem mladý, já vím
Ale přesto
Vím jednu věc nebo dvě
Naučil jsem se od Tebe
Opravdu jsem se naučil mnoho
Opravdu jsem se naučil mnoho
Láska je jako plamen
Když je žhavá, pálí Tě
Láska ubližuje, ooh ohh, láska ubližuje

Nějací blázni myslí na štěstí
Blaženost, soudržnost
Nějací blázni poblázňují sami sebe
Mě ale nepoblázní

Vím, že to není pravda
Vím, že to není pravda
Láska je jen lež
Stvořená, aby Tě trápila
Láska ubližuje, ohh ohh, láska ubližuje
Ooh ooh, láska ubližuje

Vím, že to není pravda
Vím, že to není pravda
Láska je jen lež
Stvořená, aby Tě trápila
Láska ubližuje, ohh ohh, láska ubližuje
Ooh ooh, láska ubližuje
Ooh ooh...
HIT NA TENTO TÝDEN: THE WHO - MY GENERATION