Queen

13. října 2007 v 20:59 | Harrisonka |  Rockové Kapely
Anglická 'Královna' vznikla z rozpadlého souboru Smile, ve kterém působil kytarista Brian May a bubeník Roger Meddows Taylor. V dubnu 1970 se k oběma přidal zanzibarský rodák, zpěvák Freddie Mercury (nar. 5. 9. 1946; vl. jménem Frederic Bulsara), který si své umělecké jméno vybral podle mytického božího posla. Koncem února 1971 trio doplnil baskytarista John Deacon. Pod názvem Queen kapela poprvé koncertovala v Londýně 19. února 1971. Čtveřice se od počátku věnovala hlavně komponování a studiové práci. Na Mercuryho popud se kvartet začal oblékat do saténu a hedvábí. 13. července 1973 vyšlo debutové bezejmenné album, které zaujalo hlavně Mercuryho hlasem s nepřeslechnutelnými operními ambicemi a zvláštním zvukem speciálně vyrobené kytary Briana Maye. V březnu 1974 následovala LP deska "Queen II", která v Británii dosáhla pátou pozici albového prodeje a v USA se umístila jako 43. V listopadu 1974 se již prodávalo další album "Sheer Heart Attack", jež se doma vyhouplo na druhou pozici. Na prvních albech kapela Queen upozorňovala své fanoušky nápisem "no synthesizers were used on this record" - na této nahrávce nebyly použity žádné syntezátory.
21. listopadu 1975 kapela Queen vydala velmi ambiciózní album "A Night at the Opera" obsahující komerčně velice úspěšnou skladbu "Bohemian Rhapsody" spojující prvky rocku a opery. Neustálými playbacky bylo v tomto naprosto převratném hitu postupně navršeno 180 hlasů a znásobené kytarové party zastupovaly zvuk orchestru. Tento již 31. října 1975 vydaný singl, který měl dokonce obálku s obrázkem, což bylo v Británii poprvé, se od prosince usadil na devět týdnu na první příčce britského žebříčku. (Podruhé vyskočila tato nahrávka opět na samý vrchol britské hitparády v roce 1991 po smrti Mercuryho. Tentokrát byl však výtěžek z prodeje věnován na výzkum AIDS). K tomuto úspěchu bezesporu přispělo reklamní filmové zpracování této šestiminutové odvážné kompozice, které bylo vlastně předzvěstí videoklipu. 10. prosince 1976 vyšlo album "A Day at the Races". Postupně pak byla vydána další alba: "News of the World" (říjen 1977), "Jazz" (listopad 1978) a živé dvojalbum "Live Killers" (červen 1979).
Na samém počátku 80. let si extravagantní narcista, Freddie Mercury, jenž grandiézně střídal oblečky a chlapečky, přestal lakovat nehty na černo, oblékat se do saténu a nechal si narůst knírek. 30. června 1980 vyšlo LP "The Game", jež se stalo první americkou albovou jedničkou. Následovaly další desky: "Flash Gordon" (hudba k "dětskému" filmu, prosinec 1980), "Hot Space" (květen 1982), "The Works" (únor 1984). Z různých výběrových alb skupiny Queen se fantasticky prodávala především kompilace "Greatest Hits" (listopad 1981). V součtu za celá 80. léta se toto album umístilo na čtvrtém místě za "Brothers in Arms" od Dire Straits, a "Bad" a "Thriller" od Michaela Jacksona. Od roku 1981 se ve Velké Británii do poloviny roku 2006 prodalo více než 5,4 milionů kopií alba "Greatest Hits", což čtveřici Queen řadí na první příčku ostrovního žebříčku. Druhý díl sbírky hitů "Greatest Hits II" se prodral na sedmou příčku nejprodávanějších alb s počtem udaných nosičů 3,6 milionů. Pro srovnání s kapelou Queen je zajímavé celkové pořadí. 1. Queen "Greates Hits" (5,4 milionů kusů), 2. The Beatles "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" (4,8), 3. Oasis "(What's the Story) Morning Glory" (4,3), 4. Dire Straits "Brothers In Arms" (3,9), 5. Abba "Gold: Greatest Hits" (3,9), 6. Pink Floyd "The Dark Side of the Moon" (3,7), 7. Queen "Greatest Hits II" (3,6), 8. Michael Jackson "Thriller" (3.5), 9. Michael Jackson "Bad" (3.5), 10. Madonna "The Immaculate Collection" (3.3).
Nejdůležitějším živým (i když jen dvacetiminutovým) vystoupením čtveřice Queen bylo účinkování v rámci největšího rockového představení té doby, londýnského koncertu "Live Aid", který byl přímo 13. července 1985 přenášen dvanácti satelity pro 1,6 miliard obyvatel. Výtěžek tohoto projektu, který se současně konal i ve Philadelpii a jenž sledovaly téměř dvě miliardy diváku ze sto sedmdesáti zemí byl věnován hladovějícím v Etiopii. Kvartet Queen svým vynikajícím živým vystoupením naprosto zastínil Paula McCartneyho, Eltona Johna, Davida Bowieho, U2, Dire Straits, Who, Phila Collinse, Erica Claptona, Madonnu, Micka Jaggera, Stinga a další megahvězdy. Účasti na této charitativní akci si kapela Queen konečně vylepšila dosti pošramocenou pověst "chamtivců" ochotných hrát za peníze kdekoliv a "výstředníku" pořádajících "sexuální orgie na ztřeštěných večírcích. Freddie Mercury, jehož nevyhraněná sexualita byla častým námětem kritiky i drbů nabízel tou dobou svoji chlupatou hruď například v nesnesitelně lascivním leopardím oblečku či jen ve kšandách, pózoval v japonském kimonu nebo královském hermelínovém plášti. Po albech "A Kind of Magic" (hudba k filmu Highlander; červen 1986), "Live Magic" (koncertní záznam, prosinec 1986), "The Miracle" (květen 1989), "Queen at the Beeb" (archivní nahrávky ze studia BBC natočené v roce 1973; prosinec 1989) se už začalo veřejně spekulovat o Freddieho podivném zdravotním stavu. Přesto již velmi vyzáblý a zesláblý Freddie Mercury dokázal se skupinou natočit ještě album "Innuendo" (únor 1991), které obsadilo třicátou příčku v USA a první stupeň v Británii. Titulní skladba jako první v kariéře kapely vyskočila přímo na číslo 1. britské hitparády. Například megahit "Bohemian Rhapsody" vstoupil do žebříčku jen jako number 47, skladba "Radio Ga Ga" jako 2. a "I Want It All" jako č. 3.
24. listopadu 1991 byla kolem sedmé hodiny večer ukončená společná kariéra čtyřčlenné "královny", smrtí virem HIV nakaženého Freddie Mercuryho. Pohřeb na který byli pozváni jen ti nejbližší se konal 27. listopadu 1991 v krematoriu West London. O velikonočním pondělí 20. dubna 1992 pak byl na stadiónu Wembley uspořádán ceremoniál k uctění památky Freddie Mercuryho a zvýšení všeobecného povědomí o AIDS, jenž sledovala více než miliarda televizních diváků. Roku 1995 bylo vydáno poslední studiové album této čtveřice "Made in Heaven", které obsahuje i několik vokálních záznamu natočených Mercurym před očekávanou smrtí. Za svoji velice úspěšnou kariéru skupina Queen mnohokrát bodovala ve světových singlových žebříčcích. Na pozice nejvyšší se ve Spojených státech a v Británii dostalo hned několik singlů: "Bohemian Rhapsody" (# 9 USA, # 1 GB, 1975; # 2 USA, # 1 GB, 1991), "Another One Bittes the Dust" (# 1 USA, # 7 GB; 1980), "Under Pressure" (s Davidem Bowiem, # 29 USA, # 1 GB; 1981) a "Innuendo" (# 1 GB; 1991). Nezapomenutelné jsou i světové evergreeny "We Are the Champions" (# 18 USA, # 2 GB; 1977), "Radio Ga-Ga" (# 16 USA; # 2 GB; 1984), "I Want to Break Free" (# 3 GB; 1984), "A Kind Of Magic" (# 3 GB; 1986) a "The Show Must Go On" (# 18 GB; 1991). Odborníci a fajnšmejkři však oceňují daleko značnější část tvorby této nezapomenutelné a nenapodobitelné rockové čtveřice, jež prodala více než 100 miliónů kusů hudebních nosičů.
Brian May a Roger Taylor natočili s chlapeckou skupinou 5ive v polovině roku 2000 novou verzi skladby "We Will Rock You". Po sedmi letech se tak kapele Queen (společně s 5ive) podařilo opět propracovat na první místo britské singlové hitparády. Robbie Williams se dvěma členy Queen, kytaristou Brianem Mayem a bubeníkem Rogerem Taylorem nahrál novou verzi jejich hitu "We Are the Champions", který původně vyšel v roce 1977. Tato skladba je obsažena na soundtracku k filmu "A Knight's Tale". Baskytarista John Deacon se po smrti Freddie Mercuryho nepodílí na znovuoživení legendární kapely a považuje podobné aktivity za nesmyslné, protože podle něj nemůže Mercuryho nikdo nahradit.
14. května 2002 byla v londýnském Dominion Theatre, po pětileté přípravě, zahájená slavnostní premiéra muzikálu "We Will Rock You". Koncept této queenovské hudební záležitosti je založen na futuristické vizi o světě zahlceném globalizaci, jež celé lidstvo nutí poslouchat jen uměle vytvořenou počítačovou hudbu, bez zakázaných "živých" nástrojů. Producenty tohoto počinu jsou dva bývalí aktivní členové skupiny Queen, Brian May a Roger Taylor, plus herec Robert De Niro. 15. června 2003 byla nad vchodem tohoto divadla odhalena osmimetrová postava Freddieho Mercuryho.
Kapela Queen nahrála píseň pro charitativní kompilaci podporující kampaň "46664", vymyšlenou ve prospěch boje proti AIDS na černém kontinentu. Novou skladbu nazvanou "Invincible Hope" doprovází svými vokály bubeník Roger Taylor. Hlavní part je však vysamplovám ze slavných projevů bývalého jihoafrického vůdce Nelsona Mandely. Muzikál skupiny Queen nazvaný "We Will Rock You" měl svoji americkou premiéru v Paris v Las Vegas 16. srpna 2004.
Brian May v polovině prosince 2004 potvrdil, že se členové kapely Queen znovu dali dohromady a v dubnu 2005 odstartují světové turné. Nástupcem Mercuryho se stal Paul Rodgers (ex - Free, Bad Company). Skupina Queen se poprvé před publikem objevila 19. března 2005 na místě Fancourt Hotel and Country Club Estate v Georgii na charitativní akci nazvané "46664 South Africa", kterou z Kapského města pořádal bývalý prezident a proslulý bojovník za lidská práva Nelson Mandela. Číslo tohoto projektu symbolizuje Mandelovo vězeňské číslo, které mu bylo přiděleno během jeho osmnáctiletého trestu. Výtěžek celé akce je věnován na podporu boje proti nemoci AIDS a viru HIV.
Oficiální evropské turné, které zasáhlo 16. dubna 2005 i pražskou Sazka arénu, začalo 30. března v Paříži. Po osmnácti letech se jedná první turné legendární kapely Queen, jež ustala s koncertními aktivitami na konci roku 1986. Zpěváka Paula Rodgerse, zpívajícího kytaristu Briana Maye a bubeníka Rogera Taylora na turné doprovází baskytarista Danny Miranda (od roku 1995 člen Blue Öyster Cult; vystupuje v queenovském muzikálu "We Will Rock You" v Las Vegas), kytarista Jamie Moses a klávesista Spike Edney.
Evropské turné kapely Queen se zpívajícím Paulem Rodgersem bylo zaznamenáno a vyšlo na 2CD, jež se dostalo na prodejní pulty 12. září 2005. Štaci po Evropě Queen a Paul Rodgers ukončili v londýnském Hyde Parku 15. července 2005. Jednalo se o týden odložený koncert, který byl na toto datum přeložen z 8. července, kdy neproběhl kvůli den předtím spáchaným čtyřem teroristickým útokům na Londýn!
Zreformované skupině Queen se zpěvákem Paulem Rodgersem u mikrofonu vyšlo 24. října 2005 koncertní dvojDVD "Return of the Champions". Záznam byl, stejně jako na již vydaném živém 2CD, pořízen 9. května 2005 v Sheffieldu ve vyprodané Hallam Arena. Kromě bombastických hitů kapely Queen bylo v tracklistu pamatováno také na klasické pecky z repertoáru Rodgersových Bad Company ("Can't Get Enough") a Free ("All Right Now"). Jako bonus je na dívídíčku přiložena coververze klasického hitu "Imagine" od Johna Lennona, kterou kapela Queen předvedla 15. července 2005 během vystoupení v londýnském Hyde Parku. Zvuk DVD je namíchán i v systému Dolby Digital 5.1.
Poslední představení muzikálu "We Will Rock You" v londýnském divadle Dominion je po šesti letech naplánováno na říjen 2006. Muzikál s muzikou Queen bude putovat po Británii. Toto představení již měli možnost zhlédnout fanoušci v Austrálii, Španělsku, Rusku, Spojených státech, Japonsku a Německu.
Znovu zrozená kapela Queen začala se zpěvákem Paulem Rodgersem v říjnu 2006 nahrávat nové studiové album.
DISKOGRAFIE:

kompilace

live

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lucy lucy | 4. února 2008 v 14:20 | Reagovat

queeni jsou úžasní

2 ♥p!nk♥ ♥p!nk♥ | 24. října 2008 v 19:40 | Reagovat

jj sou!!máš mrte good blog FAAKT!!x)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
HIT NA TENTO TÝDEN: THE WHO - MY GENERATION