Paul McCartney

12. října 2007 v 21:09 | Harrisonka |  The Beatles
Paul James McCartney se narodil 18.6. 1942 jako první ze čtyř dětí rodičům Jamesi a Florence McCartney v privátním oddělení Walton hospital v Liverpoolu. První Paulovou školou byla Stockton Wood Road infnt´s school, poté Paul navštěvoval na Joseph Williams primary school v Gateacre. V roce 1953 byl přijat na Liverpoolský institut na mount street a zde se začaly projevovat jeho umělecké sklony. Paul byl velice dobrým žákem, lehce zvládal zkoušky ze španělštiny, němčiny i francouzštiny.
Paulova rodina se v té době znovu přestěhovala, tentokrát se jejich bydlištěm stal byt na Forthlin Row 20 v Allertonu. 30.10. 1956 postihla Paula a celou jeho rodinu rána - jeho matka po operaci rakovinného nádoru prsu zemřela. V této době Paul nalezl útěchu v hraní na kytaru, která se stala jeho láskou. Kdosi z jeho blízkých o něm říkal: "Ztratil matku a našel kytaru. Pořád jen hrál. Na záchodě, v koupelně, všude." Paulovou první kytarou byla levná španělka značky Zenith, pak si koupil Rosetti.
Po nějakém čase se Paul seznámil ve školním autobuse se synem řidiče autobusu Georgem Harrisonem. Začali spolu hrát a učili se nové akordy. 6.7.1957 se na zahradní slavnosti v St. Peter´s Parish Church ve Wooltonu setkal poprvé s jistým Johnem Lennonem, který v té době vedl skupiny Quarry Men. John byl Paulem ohromen, protože ten mu napsal texty hitů Twenty flight rock a Be-bop-a-lula a přehrál dokonce svůj repertoár. Za dva týdny mu John vzkázal, že by ho rád viděl, ve své kapele. A tak se 18.10.1957 uskutečnilo Paulovo první vystoupení s Quarry Men v New Clubmoor Club v liverpoolské Broadway.
Po krátké době napsal Paul svou první píseň pro kapelu s názvem I lost my little girl a John ihned napsal píseň také, až později začali skládat společně.
6.2.1958 přivedl Paul do kapely svého kamaráda George Harrisona a John ho po počátečních rozpacích přijal a nespálil se.
V roce 1960 se nyní již skupině s názvem The Beatles začalo blýskat na lepší časy. Paul za krátkou dobu nato odjel se skupinou i přes nesouhlas jeho otce do Hamburku, kde skupina získávala v drsných podmínkách přístavního města první zkušenosti v nočních klubech. Po nástupu do skupiny se Paul živil, jak se dalo - jako doručovatel, navíjel cívky v elektrické továrně.
Po návratu z Hamburku se však z Beatles staly hvězdy a Paul spolu s ostatními členy se utápeli v obdivu fanynek a v nečekaném zájmu společnosti. V té době prožíval Paul jeden románek za druhým.
V roce 1967 se Paul dal na drogy a film. Začal natáčet vlastní undergroundové filmy a elektronickou hudbu. Výsledkem jeho experimentů se stal film Magical Mystery Tour, který na jeho námět natočili Beatles vlastními silami.
V této době se do Paulova života dostává Linda Eastman. 12.3.1969 v 9:45 na matričním úřadě v Marylebone se stávají manželi za přítomnosti stovek fanoušků a novinářů. Jejich první dítě Mary se narodilo ve čtvrtek 29.8.1969 ve 13:30 na klinice St. John´s Wood. Poté odjel Paul se svou rodinou na dovolenou do Skotska. Právě v této době vznikla fáma, že Paul je mrtvy, sám Paul si to vysvětloval slovy: "Všechny tyhle fámy patrně vznikly proto, že jsem se už dlouho neobjevil v tisku. Za svůj život jsem byl v novinách víc než dost a momentálně nemám nic, co bych řekl. Jsem šťastný se svou rodinou a k práci se vrátím, až bude čas. Byl jsem nepřetržitě deset let, a nikdy jsem neměl možnost vypnout a odpočívat. Nyní vypínám, kdykoliv je to jen trochu možné. Dnes bych byl raději, kdybych nebyl slavný. To, co mám na srdci, je všechno v mé hudbě. Kdykoliv potřebuji něco vyjádřit, napíšu píseň. Můžete dát lidem na vědomí, že jsem obyčejný člověk a chci také v klidu žít? A nyní už musím jít, protože máme na starosti dvě děti."
V této době panovala mezi Paulem a Johnem velká rivalita a poslední kapkou pro Paula byla pohlednice od Johna, kde bylo napsáno: "Seber se."
Paul podal ve čtvrtek 31.12.1970 formální žalobu a požadoval okamžité zrušení Beatles a vyrovnání veškerých pohledávek kolem skupiny. V té době už Paul vydal svou první sólovou desku a pracoval na další a založil vlastní kapelu s názvem Wings, kde působila i jeho žena Linda.
V roce 1980 se Paul ocitl na devět dní v japonském vězení, kde podle svých slov prožil nejhorší chvíle, plné obav a hrůzy. Své zážitky z tohoto nedobrovolného pobytu sepsal Paul v knize Japanese jailbird v roce 1984, kniha byla však vydána jen v jednom výtisku a ten si Paul nechal pro sebe. Rukopis prý leží v trezoru londýnské banky. Na konci roku 1980 je zavražděn John Lennon, což s Paulem velmi otřese, i když navenek se snaží nedat na sobě nic znát a omezuje se jen na strohé prohlášení:
"Dnes jsem se ukryl za svou práci. V hlavě mi to stále bodá. Byl jsem otřesen, vzteklý a velmi smutný. Je to prostě nepochopitelné. Někdy na mě byl pěkně hrubý, ale já jsem ho za to tajně obdivoval, a vždy jsem s ním dokázal držet krok. Není nejmenších pochyb, že bychom nebyli přátelé. Měl jsem ho opravdu rád. Myslím, že to, co se stalo, časem přiměje lidi k tomu, aby poznali, že John byl mezinárodní státník. Řadě lidí se často jevil jako blázen. Dělal si mnoho nepřátel, ale přitom byl fantastický. Byl to vřelý muž, kterému velmi záleželo na lidech a svou deskou Give peace a change pomohl ukončit válku ve Vietnamu. Udělal spoustu dobrých a užitečných věcí."
13.6.1985 vystoupil Paul na benefičním konzertu Live Aid a v témže roce se dal dohromady s Yoko Ono, aby zakoupil práva na písně Beatles, ale nakonec je získal Michael Jackson.
Paul se plně věnoval své rodině, je vegetariánem a jeho žena vždy doma žehlila a prala, ačkoli by si mohli pořídit služebnou. 11.3.1997 umírá na rakovinu jeho žena Linda.
O několik let později se Paul setkává se svou druhou ženou Heather Millsovou, se kterou se letos rozvedl. Paul neustále nahrává nové písničky. V roce 1999 byl uveden do síně slávy a uspořádal konzert na počest Lindě a první výstavu svých obrazů. V roce 2001 vydal sbírku své poezie.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
HIT NA TENTO TÝDEN: THE WHO - MY GENERATION