The Beatles

22. září 2007 v 8:47 | Harrisonka |  The Beatles
The Beatles
Počátky této legendární skupiny se datují už k roku 1957, kdy se spolu poprvé setkávají JOHN LENNON a PAUL McCARTNEY a začínají hrát ve skifflové skupině The Quarrymen. Rok nato se k nim přidává George Harrison. Na jaře 1960 se trojice spojila a bubeníkem Petem Bestem a Stuartem Sutcliffem - kytarisou a začínají se říkat Long John & The Silver Beatles, později název zkracují jen na The Beatles.
V létě 1960 odjíždějí chlapci na turné do Hamburku, které má trvat přibližně 4 měsíce, hrají zde v malých nočních klubech a pobyt v tomto městě je pro ně opravdovým křestem ohněm. Špatné ubytování, málo peněz a nepřetržité noční hraní, to vše zvládají Beatles jen s vypětím sil. Po návratu z Německa odchází Pete Best a nahrazuje ho Ringo Starr. John k tomuto kroku údajně řekl: "Pete je dobrý hudebník, ale Ringo je lepší Beatle". V létě odchází z kapely též S. Sutcliffe a v roce 1962 umírá tento zakládající člen na krvácení do mozku.
V prosinci roku 1961 se manažerem skupiny stává Brian Epstein, v roce 1962 odjíždějí Beatles opět do Hamburku a poté nahrávají poprvé u George Martina. Jejich prvními písněmi jsou Love Me Do a P.S. I Love You a Please Please Me - tato píseň se stává doslova hitem. Následně přicházejí skladby I Want To Hold Your Hand a Sho Loves You a Beatles zaznamenávají úspěch i v USA.
V roce 1964 má premiéru film A Hard Day´s Night a "beatlemanie" pokračuje. Za dobu své existence Beatles nahráli spoustu dalších nezapomenutelných hitů, jako třeba Let It Be, Help, Yesterday a další. Z jednodušších písní postupně přicházeli k hlubším textům i složitějšímu hudebnímu propracování. Důkazem je např. album Sergeant Pepper´s Lonely Hearts Club Bands vydané v roce 1967. V tomto roce postihla ale Beatles i smutná zpráva, jejich manažer Brian Epstein umírá na předávkování drog.
V dubnu 1968 si Beatles rozjíždějí vlastní nahrávací společnost Apple a John se setkává s Yoko. Premiéru má film Yellow Submarine a vychází deska The Beatles, označováno jako bílé dvojalbum.
Obchodním manažerem se stává Allen Klein a John Lennon se stále více snaží rozvíjet svou sólovou aktivitu včetně mírové propagandy. V září vychází album Abbey Road.
V dubnu 1970 přichází otřes - Paul oznamuje, že opouští Beatles a Beatles se rozpadají. Skupina měla za dobu své existence 18 hitů č. 1 v Anglii, 22 v USA a Desky Anthology Vol. 1 a 2 obsahují i skladby Free As A Bird nebo Real Love, které John rozpracoval před svou smrtí v prosinci 1980 a ostatní členové je dopracovali v roce 1995.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
HIT NA TENTO TÝDEN: THE WHO - MY GENERATION