Freddie Mercury

27. září 2007 v 18:58 | Harrisonka |  Rockové Legendy
Freddie se narodil 5. září 1946 na ostrově Zanzibar v Tanzánii, ve znamení panny. V roce 1954 začal chodit ma misijní školu, kterou vedly řádové sestry. Protože jeho otec byl státním zaměstnancem (pracoval pro britskou vládu) a často cestoval, dostal se Freddie do Indie, kde ještě týž rok studoval na anglické internátní škole St. Peter's v Panghani blízko Bomnbaje. Tady mu spolužáci začali říkat Freddie. Začal se věnovat sportu (box a stolní tenis, ve kterém zvítězil ve školním přeboru) a na škole založil skupinu The Hectics, která mohla hrát jen na školních akcích. Dalším jeho koníčkem bylo výtvarné umění. Začal se učit na klavír a vystupoval ve škol. divadelních představeních.

Roku 1964 se Bulsarovi odstěhovali do anglického Kensingtonu, kde se dal Freddie zapsat na Isleworth Polytechnics, kde chtěl studovat výtvarné umění. Nakonec vystudoval Ealing College of Art, kde roku 1969 dostal diplom v oblasti grafiky. Jeho hudebním idolem se stal tehdy Jimmy Hendrix a protože se na škole přátelil s Timem Staffelem, brzy se stal členem Timovy formace Smile. Po absolvování školy krátce působil v londýnské skupině Ibex (textař, zpěvák), kde hráli mimo Tima Staffella také Roger Taylor a Brian May. Živil se prodejem díla studentů školy a později oblečení na tržišti v Kensingtonu.

Pro nepochopení jeho záměrů ostatními členy odešel roku 1970 ze skupiny a začal používat jméno Mercury, což byl mytologický božský posel. Krátce zpíval ve skupině Sourk Milk Sea. Protože jeho výtvarná díla se špatně prodávala, založil vlastní formaci Wreckage, ale formace neměla úspěch a proto brzy zanikla. V dubnu 1970 společně s Brianem Mayem a Rogerem Taylorem založil Queen. Baskytarista John Deacon byl do souboru vybrán až jako 4. v pořadí. První koncert skupiny se uskutečnil v Londýně 19. února 1971 a 13. července 1973 vyšlo první LP pojmenované jen názvem skupiny.

Už druhé LP, které vyšlo v březnu 1974, se stalo 5. nejprodávanějším albem v Británii a další album (Sheer Heart Attack - listopad 1974) bylo dokonce druhé. 21.11.1975 vyšlo LP A Night at The Opera se skladbou Bohemian Rhapsody, ve které sbory byly nahrány postupným navršením 180 hlasů a kytara potom působí jako zvuk orchestru. O 10 dnů později se singl Bohemian Rhapsody dostal na 1. místo britské hitparády, kterou vedl celých 9 týdnů. (Podruhé po Mercuryho smrti v r. 1991 a výtěžek z prodeje byl věnován na výzkum léčení nemoci AIDS).

Na počátku 80. let si extravagantní Freddie přestal lakovat nehty na černo, oblékat se do saténu, a nechal si narůst knírek, ale oblečky a chlapečky střídal dál. 30.6.1980 vyšlo LP The Game, které se stalo nejprodávanějším albem v USA. 13.7.1985 - dvacetiminutové vystoupení Queen na londýnském koncertě Live Aid, který přenášelo 12 satelitů pro 1,6 miliard TV diváků na celém světě. Na koncertu vystoupili i Paul McCartney, Eric Clapton, David Bowie, Madonna, U2, Who, Sting a další hvězdy hudebního nebe.

Kolem roku 1989 se začalo veřejně spekulovat o Mercuryho špatném zdravotním stavu. Fyzicky i psychicky unavený Freddie ještě natočil se skupinou album Innuendo 1.v Británii a 30. v USA.
24. 11 1991 kolem 19.00 umírá Freddie Mercury, nakažený virem HIV, na zápal plic a 27.11. 1991 se koná pohřeb pro jeho nejbližší v krematoriu West London.
20.4. 1992 se konal slavnostní ceremoniál na uctění Freddieho památky a sledovala ho více jak miliarda lidí na celém světě.
Freddie kromě jiného obdivoval operu a balet. Jeho oblíbenou herečkou byla Marylin Monroe a nejvíce měl rád film "Někdo to rád horké". Jeho oblíbenou zpěvačkou byla Aretha Franklin a také velmi obdivoval Jimiho Hendrixe, jehož písně zpívával jako malý před tabulí ve škole a vždy sklidil od spolužáků výsměch doprovázený slovy: "Sedni si blázen, stejně nikdy nebudeš slavný!"
Oblíbeným Freddieho nápojem bylo šampaňské, ledově vychlazená vodka a to nejlépe s tonikem. Freddie měl hnědé oči a byl přibližně 176,53 cm vysoký. V jeho domě žilo několik koček - Oskar, Delilah, Tiffany, Goliath a spoustu dalších koček.
Všechen svůj majetek odkázal Freddie své nejbližší přítelkyni a své velké lásce Mary Austin. Ač na pódiu působil Freddie nezranitelně v soukromí mimo jeviště byl velmi zranitelný a plachý. Měl ostych před cizími lidmi a když ho někdo z jeho nejbližších přátel zklamal těžce to nesl a neodpustil to.
CO O NĚM ŘEKLI LIDÉ Z JEHO OKOLÍ:
"Ve skutečnosti nikdo Freddieho neznal. Byl plachý, jemný, laskavý. Nikdy nebyl tím, co hrál na pódiu."
ROGER TAYLOR
"Freddie byl hrozně milý, starostlivý a šlechetný. V soukromí to byl pravý opak té vyzývavé a provokující hvězdy. Byl nesmírně ohleduplný. Jeho šlechetnost se netýkala jenom nejbližších přátel a spolupracovníků. Z jeho laskavosti měli často užitek i jemu naprosto neznámí lidé. Měl rád běžné, normální lidi. Na jevišti byl oslňující, povýšený, vyzývavý, ale v soukromí velmi, velmi lidský."
DAVE CLARK, kamarád, který se jediný ocitl vedle Freddieho v okamžiku jeho smrti
"Freddie byl v podstatě velmi romantický člověk. Často předváděl jak je silný a drsný, ale to nebylo jeho pravé já. Byl hodný, něžný a velmi lidský. A věděl, co je správné a co ne. Pomohl tolika lidem, nebyla v něm ani jiskřička špatnosti."
BARBARA VALENTIN, kamarádka z Mnichova
"Nejvíc mě na něm přitahovala ta jeho skromnost. Spousta lidí z popu si hraje na hvězdy prostě pořád, ale to Freddie nikdy nedělal. I když tu teď s vámi mluvím, mám pořád před očima jeho milou tvář, jak se ptá, jestli mě skutečně nějak neobtěžuje, jestli se mi líbila jeho deska a tak. Nikdy nepovažoval za samozřejmé, že by ho měli všichni obskakovat a nikdy nedával svou slávu najevo. Freddie byl strašně lidský. Byl velmi vstřícný a chtěl, aby ho někdo měl rád. Zapůsobil na všechny - dokonce i na ty, co lidi nesnášeli. Spousta lidí se mi svěřila, že homosexuály nenáviděla, ale po setkání s Freddiem je to úplně přešlo. Byla to silná osobnost, která uměla lidi očarovat, ale v tom dobrém smyslu. Obrovská osobnost."
TONY PIKE, majitel hotelu na Ibize, kde Freddie trávil prázdniny posledních 7 let života
"Může se to zdát podivné, ale jedna z věcí, které si lidí nikdy neuvědomovali, je, že to byl neuvěřitelně skromný a stydlivý člověk. Freddie býval rád zamilovaný. Ve své nejlepší době psával písně velmi rychle, ale když se zamiloval, šlo mu to ještě rychleji. Když byl v depresi, nedokázal by napsat vůbec nic, a taky neznáme žádné skutečně smutné písně Queen. Dokonce ani ty dojímavé balady nejsou smutné. I když hodně lidí tvrdí, že slova písně "The Show Must Go On" jsou dost strašidelná, myslím, že i to je velmi optimistická a pozitivní písnička!
REINHOLD MACK, bývalý producent Queen
"Neříkalo se mu F. Mercury jen tak pro nic za nic, protože byl skutečně plný rtuti. Jako herec používal všechny prostředky. Byl velmi sebejistý a taky velmi výbušný. Byl také perfekcionista, který chtěl, aby všechno bylo dokonalé. Když nebyl Freddie na jevišti, byl velmi skromný a skoro stydlivý. Byl překvapivě drobný a zranitelný."
MIKE HODGERS, režisér filmu "Flash Gordon"
"Rozuměl celé té (novinářské) hře. Nechtěl se nechat zevšednět. Taky nechtěl, aby se veškerá pozornost soustředila jen na něho a zbytek skupiny byl v jeho stínu. Zdůrazňoval, že jejich skupinu netvoří Freddie Mercury a jeho tříčlenný doprovod, ale čtyři rovnocenní partneři. A taky se mu to dařilo. Velmi lehce se z Queen mohl stát Freddie a spol. Ale vždycky se na ně pohlíželo jako na skupinu"
TONY BRAINSBY, novinář, který se zajímal o Queen od jejích počátků
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
HIT NA TENTO TÝDEN: THE WHO - MY GENERATION