David Gilmour

22. září 2007 v 12:20 | Harrisonka |  Rockové Legendy
Tento skvělý modrooký kytarista se narodil 6.3. 1946 v Cambridgi jako druhý syn rodičů Douga a Sylvie Gilmourových. Již od dětství trávil většinu času s kytarou a pronikal do tajů hry na tento nástoj. Jeho otec, který pracoval jako lékařský genetik však jeho vášeň nesdílel, stejně tak jeho matka. Ale i přesto byla rodina Gilmourova na tehdejší dobu a anglické poměry velmi pokroková a svým celkem čtyřem dětech poskytovala velké množství volnosti. David začal navštěvovat školu The Perse, která se vyznačovala velkou prestiží, ale David tuto školu neměl příliš v lásce. Jelikož byl svobodomyslně smýšlející chlapec, tato škola pro něj představovala spíše noční můru. Povinností zde bylo také nosit školní čapky na ulici a to Dave nesnášel. Ve chvílích volna se David scházel se svým společníkem a kamarádem Sydem Barrettem a hráli spolu na kytaru. David už byl v té době o něco lepším hráčem a Syda naučil velmi mnoho svých kytarových kousků.
V Davidových sedmnácti letech přišla značná změna. Jeho rodiče opustili Anglii a odešli do Ameriky, protože Doug Gilmour zde dostal práci v rámci hledání nových lékařských experimentů. Svého syna nechali vlastnímu osudu v rodné zemi a on byl tak nucen postarat se sám o sebe. V jednu dobu si při studiu přivydělával jako model. David se k této události moc často nevracel, jen jednou řekl: "Roger svého otce ztratil ve válce, já o toho svého přišel v Americe."
Po střední škole se David rozešel se svým kamarádem Sydem Barrettem a každý šel svou cestou. Gilmour rozvíjel svou hru na kytaru a stal se členem kapely Jokers Wild. Skupina hrála hity Beatles, Rolling Stones nebo Hendrixe a navštívila dokonce i Francii. David stále i dnes věří, že kdyby kapela měla více času, tak by nakonec dosáhla většího úspěchu a to i s vlastní tvorbou. Jednoho dne však David dostal nečekanou a víc než lákavou nabídku. Jeho věrný společník při hře na kytaru Syd Barrett měl velké problémy a jeho odchod od Pink Floyd, kteří už měli slušně nastartovanou dráhu, byl nevyhnutelný, pokud se kapela chtěla udržet na vrcholu. David Gilmour byl právě ten, který k tomu měl pomoci.
David se tedy postavil v Pink Floyd na místo kytaristy, ale také zpíval. Jeho zvonivý, zastřený hlas můžeme slyšet na většině skladbách Pink Floyd. Kapela se dostala i díky Davidovi na úplný vrchol a zařadila se mezi absolutní špičku. Avšak po čase se začaly postupně objevovat menší trhliny. Do čela kapely se stále více prosazoval Roger Waters a nejen Gilmourův hlas se začal z alb Pink Floyd vytrácet. Když se tedy Waters rozhodl stvořit skoro sám album The Wall, vrhl se David do své první sólové desky. Tato sólovka se velmi povedla a můžeme jí řadit k vynikajícím dílům.
Vztahy v samotné kapele však čím dál více ochladaly. I když hlavním vůdcem při The Wall byl Roger Waters, tak ale i přesto Davida práce na tomto albu bavila a rád na toto obdoví po hudební stránce vzpomíná. Navíc zde spatřily světlo světa takové věci jako krásné a nedotknutelné sólo na Comfortably Numb. Avšak následné album Final Cut už bylo pouze a výhradně skore dílem Waterse a na toto období už David nevzpomíná s tak dobrými pocity. Když toto album vyšlo Roger a David se definitivně rozešli. Pink Floyd se pak dali dohromady jen ve třech a David se stal jakousi vůdčí osobností. V tomto složení vydala kapela dvě alba, naposledy v roce 1994 The Division Bell, které je opravdu vyjímečné. K tomuto albu také uspořádala kapela turné, které bylo poslední.
David se dále soustředil na svou kariéru sólovou. Také vystupoval a spolupracoval s mnohými jinými umělci, např. s Paul McCartneym, Kate Bushovou a dalšími. Vydal další dvě sólová alba, která byla velice úspěšná. Mimoto se několikrát pokusil usmířit s Rogerem Watersem a Sydem Barrettem, avšak vztahy se nikdy moc nevylepšily. Zlom přišel na akci Live8 v roce 2006, kde se kapela Pink Floyd dala znovu dohromady i s Rogerem Watersem a byl to zážitek opravdu strhující a neopakovatelný.
David je podruhé ženatý, během turné Division Bell (1994) si vzal za ženu Polly Samsonovou. Jeho první ženou byla Ginger Gilmourová, která je mimochodem v dnešní době známou a uznávanou sochařkou. Kromě hudby se David zajímá o létaní a dokonce si udělal průkaz na pilotování letadla. Je vášnivým a věrným fanouškem FC Arsenal. Nesnáší familiární přezdívku Dave, která je však velmi rozšířená jak mezi publicisty, tak i mezi fanoušky. Nedávno tento kytarový bůh oslavil 62. narozeniny.
DISKOGRAFIE:
  • 1978 - David Gilmour
  • 1984 - About Face
  • 2006 - On An Island
SINGLY:
  • 1979 - There's No Way Out Of Here
  • 1984 - Blue Light
  • 1984 - Love On The Air
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
HIT NA TENTO TÝDEN: THE WHO - MY GENERATION