Září 2007

John Lennon - Jealous Guy

29. září 2007 v 16:22 | Harrisonka |  Texty a Překlady
Jealous Guy

I was dreaming of the past
and my heart was beating fast
I began to lose control
I began to lose control.

I didn't mean to hurt you
I'm sorry that I made you cry
oh no, I didn't want to hurt you
I'm just a jealous guy.

I was feeling insecure
you might not love me anymore
I was shivering inside
I was shivering inside.

I didn't mean ...

I was trying to catch your eyes
thought that you was trying to hide
I was swallowing my pain
I was swallowing my pain.

I didn't mean to hurt you
I'm sorry that I made you cry
oh no, I didn't want to hurt you
I'm just a jealous guy, watch out
I'm just a jealous guy, look out babe
I'm just a jealous guy.
Jsem žárlivý
Zdálo se mi, že se to stalo
a mé srdce začalo rychle bít
přestal jsem se ovládat
přestal jsem se ovládat.

Nechtěl jsem ti ublížit
promiň, že jsem tě rozplakal
nechtěl jsem ti vůbec ublížit
jsem hrozně žárlivý.

Měl jsem pocit, že tě ztrácím
bál jsem se, že mě opustíš
uvnitř jsem se celý třásl
uvnitř jsem se celý třásl.

Nechtěl jsem ti ublížit ...

Chtěl jsem zachytit tvůj pohled
když ses přede mnou chtěla skrýt
polykal jsem svou bolest
polykal jsem svou bolest.

Nechtěl jsem ti ublížit
promiň, že jsem tě rozplakal
nechtěl jsem ti vůbec ublížit
jsem hrozně žárlivý, nevidíš
jsem hrozně žárlivý, nevidíš
jsem hrozně žárlivý.

John Lennon - fotografie

29. září 2007 v 16:15 | Harrisonka |  The Beatles
"Až Ti bude v životě nejhůř, otoč se ke slunci a všechny stíny padnou za tebe."
JOHN LENNON

John Lennon - diskografie

29. září 2007 v 15:56 | Harrisonka |  The Beatles
 • 2004Acoustic
 • 1998Anthology - Ascot (cd 1)
 • 1998Anthology - Dakota (cd 4)
 • 1998Anthology - New York City (cd 2)
 • 1998Anthology - The Lost Weekend (cd 3)
 • 1998Lennon Legend: The Very Best Of John Lennon
 • 1998Wonsaponatime
 • 1986Live In New York City
 • 1986Menlove Avenue
 • 1984Milk And Honey
 • 1980Double Fantasy
 • 1975Rock 'N' Roll
 • 1975Shaved Fish
 • 1974Walls And Bridges
 • 1973Mind Games
 • 1972Sometime In New York City
 • 1971Imagine
 • 1970John Lennon / Plastic Ono Band

John Lennon

29. září 2007 v 10:54 | Harrisonka |  The Beatles
John Lennon neměl lehké dětství, otec (Alfred Lennon, lodní stevard) rodinu opustil velmi brzy po jeho narození, matka (Julia Lennonová) malého Johna svěřila na výchovu své sestře (Mary Elizabeth "Mimi" Smithové) a tragicky zemřela, když mu bylo osmnáct let. Johna Lennona tato událost poznamenala na celý život. Měl dvě nevlastní sestry. Od sedmi let výmýšlel básničky a kratičké příběhy, které doprovázel vlastními kresbami, byl náruživým čtenářem. V roce 1952 nastupuje John Lennon na gymnázium Quarry Bank, začíná hrát na kytaru a později s kamarádem Petem Shottonem zakládá první skifflovou skupinu The Quarrymen.
Historie skupiny The Beatles začala v roce 1957, kdy se na pouti v anglickém Wooltonu John Lennon seznámí s Paulem McCartneym a přivede ho do své skupiny jako kytaristu. Tímto okamžikem vzniká nejslavnější hudební spojení všech dob - Lennon/McCartney. Lennon a McCartney pak začínají spolupracovat na psaní písní, za první dva roky spolupráce jich napsali kolem jednoho sta.
Johna Lennona studium moc nebavilo a tak přestoupil na uměleckou školu College of Art, kde se seznámil se Stuartem Sutcliffem, kterého přivedl do skupiny, tu posléze přejmenoval na Johnny and the Moondogs, později na The Silver Beetles a v roce 1960 definitivně na The Beatles.
23.srpna 1962 se John Lennon oženil se svou spolužačkou z umělecké školy Cynthií Powellovou, 8. dubna 1963 se jim narodil syn John Charles Julian Lennon.
V březnu roku 1964 vydává Lennon svou první knihu In His Own Write, takřka přes noc se stává bestsellerem. O rok později vydává další knihu A Spaniard in the Works.
John Lennon byl celý život rebel, 4.března 1966 pronesl při jednom interview poznámku o tom, že Beatles jsou populárnější než Ježíš Kristus, rozpoutala se vlna odporu a rozhlasové stanice v USA bojkotují vysílání hudby Beatles. Rok 1966 je důležitý i pro jeho osobní život - 9.listopadu potkává svou životní lásku, kontroverzní japonskou umělkyni Yoko Ono. O dva roky později se rozvádí s manželkou Cynthií a 20.března 1969 se na Gibraltaru s Yoko Ono žení.
Rok 1969 je pro Beatles kritický. John Lennon začíná na nahrávání vodit Yoko Ono, proti čemuž protestuje hlavně Paul McCartney. John Lennon se vrhá na sólové projekty, s Yoko Ono natočil album Unfinished Music No. 1: Two Virgines, na jehož obalu jsou oba nazí, proto se musí prodávat v papírovém sáčku. Lennon a Yoko zakládají skupinu Plastic Ono Band a začínají se politicky angažovat a protestovat proti válkám. Pořádají mírové happeningy, nejznámější - Bed In - se odehrál květnu 1969 v Montrealu. Novomanželé Lennonovi strávili 8 dní v posteli, vzývali mír, pořádaly mírové dýchánky a společně s přáteli (mj. Timothy Leary) nahráli dnes již kultovní skladbu Give Peace a Chance.
V roce 1970 se Beatles oficiálně rozpadli. O rok později se manželé Lennonovi stěhují natrvalo do USA a zabydlují se v domě Dakota House v New Yorku. Lennon vydává album Imagine. Ve Spojených státech má John Lennon problémy s imigračním úřadem kvůli dřívějšímu přechování drog V roce 1976 získává Lennon "zelenou kartu".
Yoko Ono přivádí na svět jediné společné dítě, Seana Ono Taro Lennona. Po narození syna si Lennon dává pauzu a uzavírá se před okolním světem, věnuje se pouze dítěti. V srpnu 1980začíná po šesti letech znovu skládat hudbu a natáčet písně. Z těchto nahrávek vzniknou dvě alba - Double Fantasy (1980) a Milk and Honey (1984).
Dne 8.prosince 1980 se Lennon stal obětí atentátu. Před branou svého New Yorského bytu ho zastřelil duševně nemocný Mark David Chapman, kterému se několik hodin předtím podepsal na své nové album Double Fantasy. Při převozu do nemocnice zemřel. Po jeho smrti se vyrojilo spoustu teorií o fingované vraždě a Lennonovi, který žije někde v tichomoří na zapadlém ostrově. Lennonova vdova, Yoko Ono, žije v Dakota House dodnes.
Lennonovy písně (např. Imagine, Strawberry Fields Forever) jsou často zařazovány mezi vůbec nejlepší písně hudební historie. V roce 2002 britská rozhlasová stanice BBC uspořádala hlasování o 100 největších Britů v historii. John Lennon se umístil na 8. místě.

Dokument o Georgi Harrisonovi

29. září 2007 v 10:28 | Harrisonka |  Novinky
Americký filmový režisér Martin Scorsese natočí dokument o Georgi Harrisonovi, bývalém členu skupiny The Beatles, který zemřel v roce 2001 na rakovinu plic. Napsal to filmový deník Daily Variety.
Scorsese začne natáčet první rozhovory již letos, ale celý projekt potrvá několik let, uvedl Daily Variety. "George by měl ohromnou radost, kdyby věděl, že Martin Scorsese souhlasil s tím, aby vyprávěl jeho příběh," řekla listu vdova po Harrisonovi Olivia, která je producentkou filmu a poskytne archivní materiály.
Na filmu, který zatím nemá název, se budou podílet i oba dosud žijící členové The Beatles Paul McCartney a Ringo Starr a nahrávací společnost legendární skupiny Apple Records.

Nazareth

27. září 2007 v 21:56 | Harrisonka |  Rockové Kapely
Skotská skupina Nazareth vznikla ve městě Dunfermline na konci roku 1968, když zpěvák Dan McCafferty, basový kytarista Pete Angew a bubeník Darrell Sweet hrající dva roky v souboru Shadettes přibrali dalšího Skota, kytaristu Manny Charltona. Skotský kvartet Nazareth se přesunul do Londýna a v roce 1971 debutoval s bezejmenným albem. Prvních výraznějších úspěchů kapela dosáhla po vydání třetího alba "Razamanaz", jež obsahovalo singly "Broken Down Angel" (# 7; GB) a "Bad Bad Boy". Tuto desku a dvě následující alba produkoval Roger Glover, člen kapely Deep Purple. Na LP "Loud'n'Proud" kapela zařadila svoji proslulou coververzi od Joni Mitchell "This Flight Tonight". Následně vydané elpíčko "Rampant" s hostujícím klávesistou Jonem Lordem uzavírala předělávka původní yardbirdsovské "Shades of Things" s vlastní implantovanou instrumentální vložkou nazvanou "Space Safari".
Mezinárodně uznávanou skupinou se Nazareth stali až po vydání alba "Hair of the Dog" z dubna 1977. Této desky s ojedinělým chraplákem Dana McCaffertyho se jen ve Spojených státech prodalo více než dva milióny kopií. Zásluhu na tom měla přepracovaná verze skladby kapely Every Brothers "Love Hurts" (vydaná na americké verzi místo balady "Guilty) a titulní vypalovačka "Hair of the Dog". Svůj úspěch Nazareth podpořili i koncertními šňůrami po USA, Kanadě a Německu. V hitparádách se v té době ohřály dva zcela nové singly, lépe řečeno dvě zcela nové coververze "My White Bicycle" a "Holy Roller", jež v listopadu 1975 obohatily výběrové album "Greatest Hits". V polovině 70. let se Nazareth téměř natrvalo přesídlili do Kanady, která je na rozdíl od punkem poznamenané vlasti přijala s větším pochopením. V kanadském Le Studiu vznikla v roce 1976 fošna "Close Enough for Rock'n'Roll" s kultovní, čtyřdílnou skladbou "Telegram". Na konci téhož roku kvartet ještě stihl vydat album "Playing the Game" s mírně bluesovým hitem "I Want to Do Everything for You".
V polovině roku 1978 se ke čtveřici připojil druhý kytarista a klávesista Zal Cleminson (ex - Alex Harvey), který se podílel na v Británii nahraném elpíčku "No Mean City". Na rodných "Ostrovech" poměrně úspěšná LP deska přinesla poprvé v historii souboru jen vlastní materiál s úspěšnými skladbami "Star" a "May the Sunshine". Po turné k albu "Malice in Wonderland", jež nejvíce proslavil hit "Holiday" se Zal rozhodl opustit Nazareth a vytvořit si svojí vlastní formaci. Při nahrávání řadovky "The Fool Circle" se ke skupině zprvu jen jako host, pak nastálo přifařil hráč na klávesy John Locke (ex - Spirit). Na následném turné s kapelou vyrazil další člen kapely, mladý kytarista z Glasgowa Billy Rankin. Záznam z rozsáhlého světového turné pak přinesl živák "Snaz". Na albu "2XS" (vyslovováno: two excess) vyšla v červnu 1982 druhá nejproslulejší skladba kapely "Dream On". Kapela se však v té době potýkala s existenčními problémy, protože jejich manažer vzal do zaječích i s jejich penězi a zanechal je bez nahrávací smlouvy. Tuto tíživou situaci neunesl John Locke, který své kumpány nechal ve štychu.
V roce 1983 Nazareth podepsali novou smlouvu se společnosti MCA, která však nedostatečně propagovala výborné album "Sound Elixir". V té době odešel i Billy Rankin a kapela Nazareth opět hrála jen v původním obsazení. Po průměrném LP "The Catch" s překopávkou stonesovského "Ruby Tuesday" a solidnějším "Cinema" se kvartet na dva roky vydal na rozsáhlé celosvětové turné. V osmdesátémdevátém Nazareth natočili poměrně dost politicky orientovanou desku "Snakes and Ladders". Po ruském turné z roku 1990 zakládající čtveřici opustil kytarista Manny Charlton, jehož místo zaujal někdejší druhý kytarista Billy Rankin.
V polovině devadesátých let Rankin podruhé odešel. Místo něj veterány omladil skotský kytarista Jimmy Murison a na pětici rozšířil klávesista Ron Leahy. V pěti členech Nazareth během roku 1996 koncertovali v Rusku, Evropě, Brazílii, USA a Kanadě. Po zasloužené pauze Dan McCafferty, Pete Agnew, Darrell Sweet, Jimmy Murrison a Ronnie Leahy začali nahrávat svoji dvacátou studiovou desku a opět se v červenci 1987 vydali na šňůru zahrnující Švédsko, naší republiku, Ameriku a Kanadu. Dostatečně sehraná pětice v roce 1998 dotočila a k svému třicetiletému jubileu vydala výborné CD "Boogaloo" se singlem "Light Comes Down". Kapela Nazareth se během dalších koncertů a jiných promo aktivit začala alespoň částečně vracet na stránky hudebních časopisů, do playlistů rockově zaměřených rádií dokonce i do obchodních řetězců v Americe (s novinkovým singlem "Light Comes Down").
30. dubna 1999 kvintet Nazareth potkalo nečekané neštěstí. Kapela vstupovala právě do druhé části svého amerického turné a přesouvala se k amfiteátru v New Albany v Indianě, když si jedenapadesátiletý bubeník Darrell Sweet začal stěžovat na srdeční bolesti a celkovou slabost. Později upadl do bezvědomí a zemřel na infarkt. Kapela a rodina i příbuzní z toho byli těžce otřeseni. Až mnohem později se Nazareth opět rozhodli pokračovat ve společném hraní. Darrellovo osiřelé místo za bicími nástroji pak zaujal nejstarší Agewův syn, Lee Agnew.
Kapela Nazareth vydala v roce 2001 kompilaci "The Very Best of" na které jsou zařazeny i dvě nové studiové skladby - "Walk By Yourself" a "Laid To Wasted". Počátkem roku 2002 vyšlo kompilační 2CD "Nazology" se všemi singly vydanými ve Velké Británii u A&M a dalšími studiovými i živými bonusy.
Kapela Nazareth je častým hostem na území České republiky. Naposledy Dan McCafferty a spol koncertovali ve Žďáru nad Sázavou 30. června 2006.
1971Nazareth
1972Exercises
1973Razamanaz
1973Loud'n'Proud
1974Rampant
1975Hair of the Dog
1975Greatest Hits (kompilace)
1976Close Enough for Rock'n'Roll
1976Play'n' the Game
1977Expect No Mercy
1979No Mean City
1980Malice in Wonderland
1981The Fool Circle
1981Snaz (2LP; živě)
19822XS
1983Sound Elixir
1983Greatest Hits (kompilace)
1984The Catch
1985Live (živě)
1986Cinema
1989Snakes'n'Ladders
1991BBC Radio 1-Live in Concert (živě; nahráno ´72)
1992No Jive
1993From the Vaults (arch.)
1994Move Me
1998Boogaloo
1998Live at the Beeb (živě; 2LP; nahrávky z let 1972-77)
2001Back to the Trenches: Live 1972-1984 (živě; 2CD)
2001The Very Best of (kompilace)
2002Nazology (2CD; kompilace)
2002Homecoming: Greatest Hits Live in Glasgow (živě; kompilace)

Freddie Mercury - fotografie

27. září 2007 v 21:45 | Harrisonka |  Rockové Legendy
Tohle je nejlepší zpěvák všech dob pro mě! Nikdo neměl takový hlas jako on a nikdo neměl takový charizma a nedokázal mě tak zaujmout, abych řekla: "Byl nejlepší a nenahraditelný". Freddie, jsi NUMBER ONE!
Freddie v začátcích skupiny Queen ještě s dlouhými vlasy a černě nalakovanými nehty.
Freddie a jeho parťák z Queen baskytarista John Deacon

Freddie Mercury

27. září 2007 v 18:58 | Harrisonka |  Rockové Legendy
Freddie se narodil 5. září 1946 na ostrově Zanzibar v Tanzánii, ve znamení panny. V roce 1954 začal chodit ma misijní školu, kterou vedly řádové sestry. Protože jeho otec byl státním zaměstnancem (pracoval pro britskou vládu) a často cestoval, dostal se Freddie do Indie, kde ještě týž rok studoval na anglické internátní škole St. Peter's v Panghani blízko Bomnbaje. Tady mu spolužáci začali říkat Freddie. Začal se věnovat sportu (box a stolní tenis, ve kterém zvítězil ve školním přeboru) a na škole založil skupinu The Hectics, která mohla hrát jen na školních akcích. Dalším jeho koníčkem bylo výtvarné umění. Začal se učit na klavír a vystupoval ve škol. divadelních představeních.

Roku 1964 se Bulsarovi odstěhovali do anglického Kensingtonu, kde se dal Freddie zapsat na Isleworth Polytechnics, kde chtěl studovat výtvarné umění. Nakonec vystudoval Ealing College of Art, kde roku 1969 dostal diplom v oblasti grafiky. Jeho hudebním idolem se stal tehdy Jimmy Hendrix a protože se na škole přátelil s Timem Staffelem, brzy se stal členem Timovy formace Smile. Po absolvování školy krátce působil v londýnské skupině Ibex (textař, zpěvák), kde hráli mimo Tima Staffella také Roger Taylor a Brian May. Živil se prodejem díla studentů školy a později oblečení na tržišti v Kensingtonu.

Pro nepochopení jeho záměrů ostatními členy odešel roku 1970 ze skupiny a začal používat jméno Mercury, což byl mytologický božský posel. Krátce zpíval ve skupině Sourk Milk Sea. Protože jeho výtvarná díla se špatně prodávala, založil vlastní formaci Wreckage, ale formace neměla úspěch a proto brzy zanikla. V dubnu 1970 společně s Brianem Mayem a Rogerem Taylorem založil Queen. Baskytarista John Deacon byl do souboru vybrán až jako 4. v pořadí. První koncert skupiny se uskutečnil v Londýně 19. února 1971 a 13. července 1973 vyšlo první LP pojmenované jen názvem skupiny.

Už druhé LP, které vyšlo v březnu 1974, se stalo 5. nejprodávanějším albem v Británii a další album (Sheer Heart Attack - listopad 1974) bylo dokonce druhé. 21.11.1975 vyšlo LP A Night at The Opera se skladbou Bohemian Rhapsody, ve které sbory byly nahrány postupným navršením 180 hlasů a kytara potom působí jako zvuk orchestru. O 10 dnů později se singl Bohemian Rhapsody dostal na 1. místo britské hitparády, kterou vedl celých 9 týdnů. (Podruhé po Mercuryho smrti v r. 1991 a výtěžek z prodeje byl věnován na výzkum léčení nemoci AIDS).

Na počátku 80. let si extravagantní Freddie přestal lakovat nehty na černo, oblékat se do saténu, a nechal si narůst knírek, ale oblečky a chlapečky střídal dál. 30.6.1980 vyšlo LP The Game, které se stalo nejprodávanějším albem v USA. 13.7.1985 - dvacetiminutové vystoupení Queen na londýnském koncertě Live Aid, který přenášelo 12 satelitů pro 1,6 miliard TV diváků na celém světě. Na koncertu vystoupili i Paul McCartney, Eric Clapton, David Bowie, Madonna, U2, Who, Sting a další hvězdy hudebního nebe.

Kolem roku 1989 se začalo veřejně spekulovat o Mercuryho špatném zdravotním stavu. Fyzicky i psychicky unavený Freddie ještě natočil se skupinou album Innuendo 1.v Británii a 30. v USA.
24. 11 1991 kolem 19.00 umírá Freddie Mercury, nakažený virem HIV, na zápal plic a 27.11. 1991 se koná pohřeb pro jeho nejbližší v krematoriu West London.
20.4. 1992 se konal slavnostní ceremoniál na uctění Freddieho památky a sledovala ho více jak miliarda lidí na celém světě.
Freddie kromě jiného obdivoval operu a balet. Jeho oblíbenou herečkou byla Marylin Monroe a nejvíce měl rád film "Někdo to rád horké". Jeho oblíbenou zpěvačkou byla Aretha Franklin a také velmi obdivoval Jimiho Hendrixe, jehož písně zpívával jako malý před tabulí ve škole a vždy sklidil od spolužáků výsměch doprovázený slovy: "Sedni si blázen, stejně nikdy nebudeš slavný!"
Oblíbeným Freddieho nápojem bylo šampaňské, ledově vychlazená vodka a to nejlépe s tonikem. Freddie měl hnědé oči a byl přibližně 176,53 cm vysoký. V jeho domě žilo několik koček - Oskar, Delilah, Tiffany, Goliath a spoustu dalších koček.
Všechen svůj majetek odkázal Freddie své nejbližší přítelkyni a své velké lásce Mary Austin. Ač na pódiu působil Freddie nezranitelně v soukromí mimo jeviště byl velmi zranitelný a plachý. Měl ostych před cizími lidmi a když ho někdo z jeho nejbližších přátel zklamal těžce to nesl a neodpustil to.
CO O NĚM ŘEKLI LIDÉ Z JEHO OKOLÍ:
"Ve skutečnosti nikdo Freddieho neznal. Byl plachý, jemný, laskavý. Nikdy nebyl tím, co hrál na pódiu."
ROGER TAYLOR
"Freddie byl hrozně milý, starostlivý a šlechetný. V soukromí to byl pravý opak té vyzývavé a provokující hvězdy. Byl nesmírně ohleduplný. Jeho šlechetnost se netýkala jenom nejbližších přátel a spolupracovníků. Z jeho laskavosti měli často užitek i jemu naprosto neznámí lidé. Měl rád běžné, normální lidi. Na jevišti byl oslňující, povýšený, vyzývavý, ale v soukromí velmi, velmi lidský."
DAVE CLARK, kamarád, který se jediný ocitl vedle Freddieho v okamžiku jeho smrti
"Freddie byl v podstatě velmi romantický člověk. Často předváděl jak je silný a drsný, ale to nebylo jeho pravé já. Byl hodný, něžný a velmi lidský. A věděl, co je správné a co ne. Pomohl tolika lidem, nebyla v něm ani jiskřička špatnosti."
BARBARA VALENTIN, kamarádka z Mnichova
"Nejvíc mě na něm přitahovala ta jeho skromnost. Spousta lidí z popu si hraje na hvězdy prostě pořád, ale to Freddie nikdy nedělal. I když tu teď s vámi mluvím, mám pořád před očima jeho milou tvář, jak se ptá, jestli mě skutečně nějak neobtěžuje, jestli se mi líbila jeho deska a tak. Nikdy nepovažoval za samozřejmé, že by ho měli všichni obskakovat a nikdy nedával svou slávu najevo. Freddie byl strašně lidský. Byl velmi vstřícný a chtěl, aby ho někdo měl rád. Zapůsobil na všechny - dokonce i na ty, co lidi nesnášeli. Spousta lidí se mi svěřila, že homosexuály nenáviděla, ale po setkání s Freddiem je to úplně přešlo. Byla to silná osobnost, která uměla lidi očarovat, ale v tom dobrém smyslu. Obrovská osobnost."
TONY PIKE, majitel hotelu na Ibize, kde Freddie trávil prázdniny posledních 7 let života
"Může se to zdát podivné, ale jedna z věcí, které si lidí nikdy neuvědomovali, je, že to byl neuvěřitelně skromný a stydlivý člověk. Freddie býval rád zamilovaný. Ve své nejlepší době psával písně velmi rychle, ale když se zamiloval, šlo mu to ještě rychleji. Když byl v depresi, nedokázal by napsat vůbec nic, a taky neznáme žádné skutečně smutné písně Queen. Dokonce ani ty dojímavé balady nejsou smutné. I když hodně lidí tvrdí, že slova písně "The Show Must Go On" jsou dost strašidelná, myslím, že i to je velmi optimistická a pozitivní písnička!
REINHOLD MACK, bývalý producent Queen
"Neříkalo se mu F. Mercury jen tak pro nic za nic, protože byl skutečně plný rtuti. Jako herec používal všechny prostředky. Byl velmi sebejistý a taky velmi výbušný. Byl také perfekcionista, který chtěl, aby všechno bylo dokonalé. Když nebyl Freddie na jevišti, byl velmi skromný a skoro stydlivý. Byl překvapivě drobný a zranitelný."
MIKE HODGERS, režisér filmu "Flash Gordon"
"Rozuměl celé té (novinářské) hře. Nechtěl se nechat zevšednět. Taky nechtěl, aby se veškerá pozornost soustředila jen na něho a zbytek skupiny byl v jeho stínu. Zdůrazňoval, že jejich skupinu netvoří Freddie Mercury a jeho tříčlenný doprovod, ale čtyři rovnocenní partneři. A taky se mu to dařilo. Velmi lehce se z Queen mohl stát Freddie a spol. Ale vždycky se na ně pohlíželo jako na skupinu"
TONY BRAINSBY, novinář, který se zajímal o Queen od jejích počátků

Deep Purple - Smoke On The Water

26. září 2007 v 19:11 | Harrisonka |  Texty a Překlady
We all came out to Montreux
On the Lake Geneva shoreline
To make records with a mobile
We didn't have much time
Frank Zappa and the Mothers
Were at the best place around
But some stupid with a flare gun
Burned the place to the ground
Smoke on the water, fire in the sky

They burned down the gambling house
It died with an awful sound
Funky Claude was running in and out
Pulling kids out the ground
When it all was over
We had to find another place
But Swiss time was running out
It seemed that we would lose the race
Smoke on the water, fire in the sky

We ended up at the Grand Hotel
It was empty cold and bare
But with the Rolling truck Stones thing just outside
Making our music there
With a few red lights and a few old beds
We make a place to sweat
No matter what we get out of this
I know we'll never forget
Smoke on the water, fire in the sky
KOUŘ NA VODĚ
Všichni jsme vyrazili do Montreux,
na pobřeží Ženevského jezera.
Udělat pár nahrávek v mobilním studiu,
Neměli jsme moc času
Frank Zappa and The Mothers
Byli na nejlepších místech všude okolo.
Ale někdo debilní s šlehající pistolí
Vypálil to místo do základů.
Kouř na vodě, oheň v nebi.

Oni spálili hernu.
Zemřelo to s hrozným zvukem.
Bláznivý Claude běhal dovnitř a ven.
Odtrhl děti od kořenů.
Když je to všechno pryč.
Museli jsme si najít jiné místo.
Ale śvýcarský čas uplynul
Zdálo se, jako bychom prohráli závod.
Kouř na vodě, oheň v nebi.

Skončili jsme v Grand Hotelu.
Byl prázdný, chladný a holý.
Ale se skladbou Rolling Stones venku,
Skládali jsme tady naši hudbu.
S několika červenými světly a několika starými postelemi.
Stvořili jsme místo k dřině.
Je jedno, co jsme tomu obětovali.
Vím, že nikdy nezapomeneme.
Kouř na vodě, oheň v nebi.

The Sweet

26. září 2007 v 18:28 | Harrisonka |  Rockové Kapely
Anglická glam-rocková skupina vznikla v Anglii na počátku roku 1968, avšak v začátcích nezaznamenala větší úspěchy. V roce 1970 byl nahrazen kytarista Frank Torpey Andy Scottem, ostatní členové zůstali původní. Skupinu tak tvořili: Brian Connolly (zpěv, klavír, kytara), Steve Priest (basová kytara a zpěv), Mick Tucker (bicí) a Andy Scott (zpěv, sólová kytara, klávesy).

Čtyřka spolupracovala z dvojicí známých hitotepců Nicky Chinnem a Mike Chapmanem, kteří spolupracovali např. také se skupinou Smokie nebo americkou rockerkou Suzi Quatro. V tomto období vznikly takové hity, jako Blockbuster, The Six Teens a mnoho dalších. V létě roku 1974 se kapela trhla od své skladatelské dvojice a rozhodla se vsadit na vlastní tvorbu, byla vydána deska "Sweet Fanny Adams", kde se už skupina spoléhala hlavně na svoje vlastní písně.

Největší hit z vlastní tvorby "sladké" čtveřice přišel v roce 1975 v podobě slavné Fox On the Run. V roce 1979 opustil kapelu zpěvák Brian Connolly, kvůli své závislosti na alkoholu. K mikrofonu se postavil Steve Priest, ale následná alba vůbec neslavila úspěch a tak se skupina rozpadla. Nyní skupina opět vystupuje, ale z původní sestavy je zde již jen Andy Scott. Brian Connolly zemřel v roce 1997 na selhání jater a třetí infarkt, zcela opuštěný manželkou i dětmi. V roce 2002 pak zemřel bubeník Mick Tucker na leukémii.

Skupina Sweet patřila v 70. i 80. letech bezesporu k nejlepším a nejtrvalejším, i když občas byla tak trochu ve stínu Led Zeppelin, Deep Purple nebo Slade. Kapela však dokázala tvořit od lehčích písní typu Little Willy až po složité písně jako třeba Love Is Like Oxygen. Ač byla Sweet především a nepochybně glam-rockovou kapelou, hrála také hardrock nebo dokonce v některých písních lze objevit metal.
DISKOGRAFIE:
2002Stairway to the Stars: Live
2002The Best of Sweet
1998Sweet Originals
1993The Best of Sweet
1989Live at Marque
1982Identity Crisis
1980VI
1979Cut Above the Rest
1978Level Headed
1978Short and Sweet
1977Off the Record
1976Give Us a Wink
1975Strung Up
1974Sweet Fanny Adams
1974Desolation Boulevard
1973Sweet
1971Funny How Sweet CoCo Can Be

Scorpions - Wind Of Change

24. září 2007 v 20:06 | Harrisonka |  Texty a Překlady
I follow the Moskva
Down to Gorky Park
Listening to the wind of change
An August summer night
Soldiers passing by
Listening to the wind of change

The world is closing in
Did you ever think
That we could be so close, like brothers
The future's in the air
I can feel it everywhere
Blowing with the wind of change

Take me to the magic of the moment
On a glory night
Where the children of tomorrow dream away
in the wind of change

Walking down the street
Distant memories
Are buried in the past forever
I follow the Moskva
Down to Gorky Park
Listening to the wind of change

Take me to the magic of the moment
On a glory night
Where the children of tomorrow
share their dreams
With you and me
Take me to the magic of the moment
On a glory night
Where the children of tomorrow dream away
in the wind of change

The wind of change
Blows straight into the face of time
Like a stormwind that will ring
the freedom bell
For peace of mind
Let your balalaika sing
What my guitar wants to say

Take me to the magic of the moment
On a glory night
Where the children of tomorrow
share their dreams
With you and me
Take me to the magic of the moment
On a glory night
Where the children of tomorrow dream away
in the wind of change
Vítr změny
Sleduju Moskvu
Dole v Gorkého parku
Naslouchající větru změny
V srpnové letní noci
Míjející vojáci
Naslouchají větru změny

Svět se sbližuje
Mysleli jste si někdy
Že si budem tak blízko, jako bratři
Budoucnost je ve hvězdách
Můžu jí všude cítit
S vanoucím větrem změny

Uchovej ve mě to kouzlo okamžiku
Ve slavné noci
Kde děti zítřka neustále sní
Ve větru změny

Kráčím ulicí
Vzdálené vzpomínky
Jsou navždy pohřbené v minulosti
Sleduji Moskvu
Dole v Gorkého parku
Naslouchající větru změny

Uchovej ve mě to kouzlo okamžiku
Ve slavné noci
Kde děti zítřka
sdílejí své sny
S Tebou a se mnou
Uchovej ve mě to kouzlo okamžiku
Ve slavné noci
Kde děti zítřka neustále sní
Ve větru změny

Vítr změny
Vane přímo do tváře času
Jako bouře, tak budou zvonit
zvony svobody
Za mír v mysli
Nech svou balalajku zpívat
To, co chce říct má kytara

Uchovej ve mě to kouzlo okamžiku
Ve slavné noci
Kde děti zítřka
sdílejí své sny
S Tebou a se mnou
Uchovej ve mě to kouzlo okamžiku
Ve slavné noci
Kde děti zítřka neustále sní
Ve větru změny

Queen - Save Me

24. září 2007 v 18:35 | Harrisonka |  Texty a Překlady
It started off so well
They said we made a perfect pair
I clothed myself in you glory and your love
How I loved you, how I cried
The years of care and loyalty
Were nothing but a sham it seems
The years belie we lived the lie
"I love you 'till I die"
Save Me
Save Me
Save Me
I can't face this life alone
Save me, save me, save me
I'm naked and I'm far from home

The slate will soon be clean
I'll erase the memories
To start again with somebody new
Was it all wasted, all that love?
I hang my head and I advertise
A soul for sale or rent
I have no heart, I'm cold inside
I have no real intent

Save Me
Save Me
Save Me
I can't face this life alone
Save me, save me, oh
I'm naked and I'm far from home

Each night I cry, I still believe the lie
I love you 'till I die

Save me, save me, oh yeah
Save me, save me, oh save me
Don't let me face this life alone
Save me, save me, oh
I'm naked and I'm far from home
Zachraň mě
Začalo to tak dobře
Říkali, že tvoříme perfektní pár
Oblékl jsem se do Tvé slávy
a Tvé lásky
Jak já jsem Tě miloval
Jak já plakal...
Roky pozornosti a oddanosti
Nebyly ničím, ale jak falešné se zdají
Roky, popírající, že jsme žili ve lži
Miluji Tě, dokud nezemřu
Zachraň mě, zachraň mě, zachraň mě
Nemůžu čelit tomuto životu sám
Zachraň mě, zachraň mě, zachraň mě...
Jsem nahý a jsem daleko od domova

Štít bude brzy čistý
Vymažu vzpomínky
Abych začal znovu s někým novým
Bylo to všechno zbytečné?
Všechna ta láska?
Svěsil jsem hlavu a nabídl
Duši k prodeji nebo pronájmu
Nemám srdce, jsem uvnitř chladný
Nemám žádný skutečný záměr
Zachraň mě, zachraň mě, zachraň mě
Nemůžu čelit tomuto životu sám
Zachraň mě, zachraň mě, zachraň mě...
Jsem nahý a jsem daleko od domova

Každou noc pláču
Stále věřím lži
Miluji Tě, dokud nezemřu
Zachraň mě, zachraň mě, zachraň mě
Nemůžu čelit tomuto životu sám
Zachraň mě, zachraň mě, zachraň mě...
Jsem nahý a jsem daleko od domova

KISS - I Was Made For Lovin´ You

24. září 2007 v 18:15 | Harrisonka |  Texty a Překlady


Do, do, do, do, do, do, do, do, do
Do, do, do, do, do, do, do
Do, do, do, do, do, do, do, do, do
Do, do, do, do, do, do, do

Tonight
I wanna give it all to you
In the darkness
There's so much I wanna do
And tonight
I wanna lay it at your feet
'Cause girl, I was made for you
And girl, you were made for me

I was made for lovin' you baby
You were made for lovin' me
And I can't get enough of you baby
Can you get enough of me

Tonight
I wanna see it in your eyes
Feel the magic
There's something that drives me wild
And tonight
we're gonna make it all come true
'Cause girl, you were made for me
And girl I was made for you

I was made for lovin' you baby
You were made for lovin' me
And I can't get enough of you baby
Can you get enough of me

I was made for lovin' you baby
You were made for lovin' me
And I can give it all to you baby
Can you give it all to me

Oh, can't get enough, oh, oh
I can't get enough, oh, oh
I can't get enough Yeah, ha

Do, do, do, do, do, do, do, do, do
Do, do, do, do, do, do, do
Do, do, do, do, do, do, do, do, do
Do, do, do, do, do, do, do

I was made for lovin' you baby
You were made for lovin' me
And I can't get enough of you baby
Can you get enough of me

Oh, I was made, you were made
I can't get enough
No, I can't get enough

I was made for lovin' you baby
You were made for lovin' me
And I can't get enough of you baby
Can you get enough of me

I was made for lovin' you baby
You were made for lovin' me
And I can give it all to you baby...

BYL JSEM STVOŘEN, ABYCH TĚ MILOVAL

Do, do, do, do, do, do, do, do, do
Do, do, do, do, do, do, do
Do, do, do, do, do, do, do, do, do
Do, do, do, do, do, do, do

Dnes v noci
Ti dám všechno
Ve tmě
Je toho hodně, co můžu.
A dnes v noci
Položím Ti to k nohám.
Protože, kóčo, byl jsem stvořen pro Tebe.
A kóčo, Ty jsi byla stvořena pro mě.

Byl jsem stvořen, abych Tě miloval.
Ty jsi byla stvořena, abys milovala mě.
Nemůžu se Tě nabažit, miláčku.
Můžeš se nabažit mě?

Dnes v noci
Viděl jsem to v Tvých očích.
Cítit kouzlo
Je tu něco, co mě divoce ovládá.
A dnes v noci
si všechno splníme.
Protože, kóčo, byla jsi stvořena pro mě.
A kóčo, byl jsem stvořen pro Tebe.

Byl jsem stvořen, abych Tě miloval.
Ty jsi byla stvořena, abys milovala mě.
Nemůžu se Tě nabažit, miláčku.
Můžeš se nabažit mě?

Byl jsem stvořen, abych Tě miloval.
Ty jsi byla stvořena, abys milovala mě.
A můžu Ti dát všechno, miláčku.
Můžeš dát všechno Ty mně?

Oh, nemoci se nabažit, oh, oh.
Nemůžu že nabažit, oh, oh.
Nemůžu se nabažit, Yeah, ha.

Do, do, do, do, do, do, do, do, do
Do, do, do, do, do, do, do
Do, do, do, do, do, do, do, do, do
Do, do, do, do, do, do, do

Byl jsem stvořen, abych Tě miloval.
Ty jsi byla stvořena, abys milovala mě.
Nemůžu se Tě nabažit, miláčku.
Můžeš se nabažit mě?

Oh, byl jsem stvořen, byla jsi stvořena.
Nemůžu se nabažit.
Ne, nemůžu se nabažit.

Byl jsem stvořen, abych Tě miloval.
Ty jsi byla stvořena, abys milovala mě.
Nemůžu se Tě nabažit, miláčku.
Můžeš se nabažit mě?

Byl jsem stvořen, abych Tě miloval.
Ty jsi byla stvořena, abys milovala mě.
A můžu Ti dát všechno, miláčku...

The Sweet v Praze

23. září 2007 v 10:27 | Harrisonka |  Novinky
Legenda britského glam-rocku skupina The Sweet vystoupí v Praze. Konzert se uskuteční 17.10. 2007 v Retro Music Hall v Praze. Skupina se vrací do Prahy po 2 letech, kdy se zde objevila na dvojkonzertě se skupinou Slade. Z původní sestavy se pražskému publiku představí už jen kytarista Andy Scott. Zpěvák Brian Connolly a bubeník Mick Tucker už jsou bohužel po smrti a baskytarista Steve Priest již nehraje. Ale i tak si nenechte konzert této legendární kapely ujít. Vstupenky v síti Ticketpro a v klubu Retro (Francouzská 4).

Led Zeppelin společně na pódiu

23. září 2007 v 10:19 | Harrisonka |  Novinky
Skupina, která patří mezi rockové legendy se chystá ohlásit návrat na pódiu. Zpěvák Robert Plant, kytarista Jimmy Page a basista Joun Paul Jones se opět dají dohromady na jeden konzert. Skupina se rozpadla po smrti bubeníka Johna Bonhama, toho by měl nahradit jeho syn Jason. Konzert se má uskutečnit v London O2 (dříve Millenium Dome) a má být opravdu narváno. Zájem mezi lidmi z celého světa o vstupenky je až neuvěřitelný, zájemců je přes 2 miliony a počet stále roste. Konzert má být spojen s vydáním nového dvojCD a má to být kompilace toho nejlepšího od Led Zeppelin. Kompilace vyjde 13. listopadu pod názvem Mothership.

George Harrison - diskografie

22. září 2007 v 22:45 | Harrisonka |  The Beatles
 • 2002 Brainwashed
 • 1988 When We Was Fab
 • 1987 Cloud Nine
 • 1982 Gone Troppo
 • 1981 Somewhere In England
 • 1979 George Harrison
 • 1976 Thirty Three & 1/3
 • 1975 Extra Texture - Read All About It
 • 1974 Dark Horse
 • 1973 Living In The Material World
 • 1972 The Concert For Bangla Desh
 • 1970 All Things Must Pass
 • 1969 Electronic Sound
 • 1968 Wonderwall Music
KOMPILACE
1989 Best Of Dark Horse 1976-1989
 • 1976 The Best Of George Harrison
LIVE
1992 Live In Japan

George Harrison

22. září 2007 v 22:24 | Harrisonka |  The Beatles
Životopis mého oblíbeného Beatla George :-)
Georgeův otec, Harold Hargreaves Harrison, byl lodním stevardem, a se svou ženou Louise Frenchovou, prodavačkou, se setkal v roce 1929. Harry se narodil v Liverpoolu 28. května 1909 jako syn potulného zedníka Henryho Harrisona a Jane Thomsonové. Ve čtrnácti letech se stal poslíčkem. 20. května 1930 si vzal za ženu Louisu a v roce 1936 se usadil na pevnině. Jejich prvním dítětem byla dcera Louisa, v roce 1934 se jim narodil syn Harry, 20. června 1940 se narodil Peter. Deset minut po půlnoci 25. února 1943 se narodil George Harold Harrison.
George byl hodné dítě a hrozně se těšil do školy. Jeho první školou byla Dovedale Primary, která se nacházela nedaleko jejich domu. O tři ročníky výš chodil John Lennon, ale ve škole se spolu nikdy nesetkali. Harrisonovi bydleli v polorozpadlém domku v dělnické čtvrti Wavertree (ulice Arnold Grove 12). V roce 1949 se přestěhovali do nové obecní zástavby ve čtvrti Speke na Upton Green 25. Po absolvování střední školy pro chlapce v Quarry Bank v roce 1953 postoupil George na Liverpool Institute. V té době se začal oblékat do žluté vesty, kožených kalhot a modrých kožených holínek. Ve svých šestnácti letech byl opravdovým rebelem a zároveň nejhorším žákem ve třídě. Proto není divu, že školu po čase opustil a stal se elektrikářským tovaryšem v obchodním domě Blacklers. Tato zkušenost mu byla později velmi užitečnou, protože v Kinfaunsu si sám postavil nahrávací studio.
U Harrisonů se vždy poslouchala hudba. Ve třinácti letech Georgova matka zjistila, že se George začal aktivně zajímat o hudbu. Stránky jeho sešitů byly totiž posety drobnými kresbami kytar. Proto mu koupila španělku. Přes počáteční nezájem začal George dělat pokroky, pravidelně cvičil, poslouchal nahrávky a snažil se napodobovat populární rokenrolové hvězdy. Po čase mu matka koupila pořádnou kytaru. Aby se jí George odvděčil, nastoupil u řezníka jako doručovatel. Na jedné své pochůzce se seznámil s Tonym Bramwellem, velkým fanouškem rocku a skifflu. V roce 1955 se skamarádil s Paulem McCartneym, který kromě kytary vlastnil i trubku. Georgeovo první vystoupení bylo v British Legion Clubu ve Speke, kde hrál s bratrem Petem a několika dalšími kluky a říkali si Rebels. Brzy se k nim přidal i Paul McCartney. Ten 6. června 1957 na zahradní slavnosti ve Wooltonu potkal Johna Lennona, který ho vzal do kapely Quarrymen. Ke konci roku Paul představil Johnovi Georgea. John byl zpočátku dost skeptický, ale když viděl Georgeovo umění (hrál skladbu Raunchy), 6. února 1958 konečně souhlasil. Jako Quarrymen hráli v Casbah, zkoušeli v koupelně u Johnovy tety Mimi. Rychle vystřídali řadu jmen. Rainbows, Johny and the Rainbows, Moondogs, Johny and the Moondogs, Silver Beatles, Beatles.
"Podle mého názoru byl vrchol našeho živého hraní v Hamburku. V té době jsme totiž ještě nebyli slavní a museli jsme lidi strhnout pouze svou muzikou a atmosférou, kterou se nám podařilo vytvořit. Jako kapela jsme tenkrát drželi spolu jako nikdy. Většinou jsme hráli až do dvou do rána."
Z Hamburku byl George předčasně vyhoštěn, protože mu bylo pouze sedmnáct let. Po návratu se Beatles stali liverpoolskou jedničkou. "Nemohl jsem uvěřit svým uším, nakolik jsme zněli lépe než ostatní kluci." Jejich domovským přístavem se stal Cavern Club. Po příchodu Briana Epsteina v roce 1961 poznali nahrávací studio EMI. Beatlemánie se mohla rozjet.
"Brzy nám ale došlo, že se jedná o minci o dvou stranách. Než jsme si stačili uvědomit, co se to kolem nás děje, promenádovali jsme se v těch pitomých kravatách a oblecích a zkoušeli hrát hudbu, kterou stejně nikdo neslyšel. Po čase jsme si uvědomili, že sláva není to, o co nám šlo, ale pouze její plody. Po počátečním vzrušení jsem se začal cítit deprimovaný. Na co jsme se měli v životě těšit? Nechat se honit šílenými fanynkami z jednoho hotelu do druhého?"
V roce 1964 poznal George při natáčení filmu Perný den modelku Pattie Boydovou. "Šli jsme na večeři a pak se projížděli po Londýně a povídali si o všem možném. Nevím, jestli se tomu může říkat láska na první pohled, ale na konci prvního týdne jsem byl představen její matce. O tři týdny později jsme se spolu dívali po vhodném domě. Byli jsme už prostě svoji." Oddáni byli 21. ledna 1966 na Epsom Register Office v Surrey, líbánky strávili na Barbadosu.
"Rozpad Beatles mě uspokojil jako nic v mé kariéře. Být Beatlem bylo jako zlý sen, jako scéna z hororu. Nerad na to dokonce třeba jen vzpomínám."
V letech 1966 až 1969 se George těžce potýkal s drogami. Přestával a znovu začínal užíval LSD, mescalin, peyote, psilocybin, marihuanu a hašiš.
"I kdybych byl Beatlem po celý zbytek svého života, byl bych pouze pomíjivou věcí."
"Když jsem poprvé slyšel indickou hudbu, měl jsem pocit, jako bych ji dávno znal. Bylo v ní vše, na co jsem byl schopen myslet. Bylo to jako veškerá hudba, kterou jsem do té doby slyšel, ale dvacetkrát lepší a vše spojeno dohromady. Bylo to tak silné, tak neuvěřitelně pozitivní, že mě to málem připravilo o rozum."
V roce 1965 jsou na albu Help zaznamenány první Georgeovy pokusy o hru na sitár. Od té doby se vážně začal zajímat o indickou kulturu. Velkým přítelem se mu stal Ravi Shankar. V roce 1967 se zařazuje do Maharishiho společenství a v roce 1968 ho následuje do Rishikeshe, aby v poklidu meditoval. V roce 1969 se přidává k hnutí Hare Krishna.
V březnu 1970 kupuje George Friar Park, výstřední dům s výstřední zahradou, ke které přidal plavecký bazén, heliport, tenisové kurty, divadlo a nahrávací studio. 7. července 1970 umírá Georgova matka Louise na rakovinu. V listopadu vychází sólové album All things must pass. 1. srpna 1970 George pořádá benefiční koncert pro Bangladéš, jehož záznam vychází i na stejnojmenném albu. Koncem roku 1971 se Georgův vztah s Pattií dostal do slepé uličky. "Nechci být prostě hodná ženuška, která vysedává doma. Chci dělat něco užitečného." A tak se v roce 1972 Pattie vrátila na dráhu modelky a v roce 1974 se rozhodla žít s Georgeovým přítelem Ericem Claptonem. George jí nebránil. "Nedá se říci, že jsem byl zralý na léčení, ale tu a tam jsem se přece jen podíval flašce na dno. K tomu pochopitelně patřily i další věci." V roce 1974 žil nějaký čas s modelkou Kathy Simmondsovou, bývalou přítelkyní Roda Stewarta. Pak se zamiloval do mexičanky Olivie Trinidad Ariasové, obchodní asistentky. V roce 1974 George zakládá společnost Dark Horse, jejíž náplní bylo vyhledávání nových umělců. 2. listopadu 1974 zahajuje turné, jehož ohlas byl velmi rozpačitý. George se snažil totiž na pódium implementovat indickou lidovou hudbu.
"Znám deset lidí, kteří říkají, že každý koncert stojí za prd. A znám sto dalších, kterých když se zeptám, řeknou, že jim to dalo víc, než doufali. Mně je jedno, jestli se na mě přijde někdo podívat nebo jestli si už nikdo nekoupí ani jednu mou desku. Kašlu na to. Budu dělat to, co cítím."
V roce 1976 dostává George žloutenku. 9. června 1977 se George oficiálně rozvedl s Pattií. V květnu 1978 umírá Georgův otec Harry. 1. srpna 1978 se Olivii narodilo Georgeovo jediné dítě, syn Dhani (bohatý). 2. září 1978 se George a Olivia na dobře utajeném soukromém obřadu berou, poté odjíždějí na líbánky do Tunisu.
Po dlouhé době, kdy se Geroge věnoval svému automobilovému koníčku, v roce 1980 dospěl k tomu, že nadešel čas natočit novou desku. Dal dohromady partu svých nejlepších přátel a začal ve svém studiu natáčet. 8. prosince 1980 je zastřelen John Lennon. George na žádost přátel vydává veřejné prohlášení: "Po tom všem, co jsme spolu prožili, zůstaly v mém srdci hluboká úcta a láska k Johnu Lennonovi. Jsem šokován a omráčen. Uloupit někomu život je loupež, která se nedá ničím odčinit. Toto věčné maření života jiných lidí se nadmíru rozbujelo s vynálezem pistole. Je hrozné, jak snadno mohou lidé, kteří se neví rady se svým vlastním životem, vzít život jiným lidem." Poté odjíždí do Friar Parku a od té doby zůstávají dveře zavřené. Na občasné návštěvy k němu chodí pár blízkých přátel, u plotny postává Olivia a občas ji vystřídá George. Jejich neoblíbenějším nápojem je francouzské šampaňské. Světlem Georgeova života je jeho syn Dhani a drogy. Hudbu skládá málokdy a alba nikdo nekupuje. "Po tom, co se stalo Johnovi, mám hrozný strach. Nerad se ukazuji na veřejnosti. Nevím, kdo může být nablízku. Nerad se nechávám fotografovat."
V roce 1978 založil George filmovou společnost Hand Made Films. Prvním projektem byl kontroverzní film The life of Brian. "Dělat filmy je pro mě koníček. Dělám takové filmy, které chci vidět." Následoval film Mona Lisa. "V záplavě všech těch škvárů typu Rambo je nedostatek filmů, které by dokázaly oslovit lidskou duši." V roce 1986 natočili film Shanghai surprise, komedii s Madonnou a jejím manželem v hlavních rolích. Na film se snesla bouře kritiky. Poté následoval film Brazil.p> V roce 1986 se George vrací na koncertní pódium. Poprvé na popud Carla Perkinse, poté vystupuje na charitativním koncertě ve Wembley. Šíří se zvěsti o znovusjednocení Beatles, protože George doprovází Ringo. 2. listopadu 1987 vychází Georgovo nové album Cloud nine. George boduje v hitparádách.
20. ledna 1988 jsou Beatles uvedeni do rock'n'rollové síně slávy. Jeviště ovládli George, Ringo, Yoko Ono, Julian a Sean Lennonové. Pouze Paul McCartney se nehodlal obtěžovat. "Nemám moc co říci, protože já jsem tichý Beatle. Všichni dobře víme, proč tady dnes s námi nemůže být John. Já jsem si jist, že by zde určitě byl. Je to těžké stát a reprezentovat to, co z Beatles zbylo. Všichni jsme Johna velice milovali. Je škoda, že tady není Paul, protože on měl vždy nějakou tu řeč po ruce."
V roce 1988 se dává dohromady s Orbisonem, Lynneem, Dylanem a Pettym a natáčejí album pod společným názvem Traveling Wilburys. Projekt je však přerušen smrtí Roye Orbisona 6. prosince 1988. "Roy byl sladký, sladký člověk. Všichni jsme ho milovali a stále milujeme. Je stále s námi, jeho duch je tady. Víte, život běží s vámi i bez vás. Je tady pořád."
Bývalým členům Beatles jsou stále činěny nabídky na opětovné spojení. "Musím přiznat, že pro mě je značně problematické, když se lidé snaží dát Beatles zase dohromady. Pořád navrhují, že by to bylo možné i po Johnově smrti. Myslím, že bychom se my tři mohli zase spojit, kdybychom nemuseli po rozpadu Beatles svést tak urputný boj za nalezení vlastní identity."
I když koncem osmdesátých let veřejně přiznal, že nemá s McCartneyem dobré vztahy, v polovině devadesátých let se všichni bývalí členové Beatles scházejí nad demoverzemi písní Johna Lennona. Na staré dobré časy vzpomínají v projektu The Beatles Anthology. Předtím George vyjíždí na turné po Japonsku společně s přítelem Ericem Claptonem.
30. prosince 1999 prožívá George to, čeho se dvacet let nejvíce bál. Přes všechna bezpečnostní opatření vnikl do jeho ložnice Michael Abram. Olivia však byla pohotovější a násilníka omráčila noční lampou. Abram později přiznal, že chtěl Harrisona zabít. George je otřesen a omezuje veřejné vystupování na nezbytné minimum.
Po dlouhé hudební odmlce začal George v roce 2001 pracovat na nových písničkách. Často v nich používal ukulele, které si velmi oblíbil. Jako host si zahrál na několika deskách svých přátel. V té době ale už začíná jeho boj s rakovinou, který George Harrison nakonec prohrává. 29. listopadu 2001 odchází z tohoto světa. Jeho prach měla pojmout řeka Ganga, ale v avizovaném čase se ceremoniál neodehrál. Dodnes tak není známé, kde George Harrison odpočívá.


The Beatles - Diskografie

22. září 2007 v 21:58 | Harrisonka |  The Beatles
· Please please me
· With the Beatles
· A hard day's night
· Beatles for sale
· Help!
· Rubber soul
· Revolver
· Collection of Beatles oldies (but goldies)
· Sgt. Pepper's lonely hearts club band
· Magical mystery tour
· The Beatles
· Yellow submarine
· Abbey road
· Let it be
· The early tapes of the Beatles
· The Beatles 1962-1966
· The Beatles 1967-1970
· Rock'n'roll music
· The Beatles at the Hollywood bowl
· Love songs
· Hey Jude/The Beatles again
· Rarities
· The Beatles ballads
· Reel music
· 20 greatest hits
· Past masters volume one
· Past masters volume two
· Live at the BBC
· Anthology 1
· Anthology 2
· Anthology 3
· Yellow submarine songtrack
· 1
· Let it be... Naked
· The Capitol albums vol. 1
· The Capitol albums vol. 2
· Love

The Beatles - Help

22. září 2007 v 21:54 | Harrisonka |  Texty a Překlady
Jedna z mých oblíbených písní od Beatles.
Help!
Help I need somebody
help not just anybody
help you know I need someone
help!

When I was younger so much younger than today
I never needed anybody's help in any way
but now these days are gone I'm not so self assured
now I find I've changed my mind I've opened up the doors.

Help me if you can I'm feeling down
and I do appreciate you being round
help me get my feet back on the ground
won't you please please help me.

And now my life has changed in oh so many ways
my independence seems to vanish in the haze
but every now and then I feel so insecure
I know that I just need you like I've never done before.

Help me if you can ...

When I was younger so much younger than today
I never needed anybody's help in any way
but now these days are gone I'm not so self assured
now I find I've changed my mind I've opened up the doors.

Help me if you can ...

Help me help me oh!
Pomoc!
Pomoc, potřebuju někoho
pomoc, nestačí mi jen tak někdo
pomoc, víš, že někoho potřebuju
pomoc!

Když jsem byl mladší, o moc mladší než dnes
nikdy jsem nepotřeboval nikoho, kdo by mi pomáhal
ale teď už je to pryč, nejsem si jistý sám sebou
teď vidím, že jsem se změnil, otevřel jsem dveře dokořán.

Pomoz mi, jestli můžeš, cítím se mizerně
jsem rád, když jsi blízko mě
pomoz mi vrátit se zpět na zem
tak tě prosím, prosím pomoz mi.

A teď se můj život změnil, ach v tolika věcech
zdá se, že má samostatnost mizí v mlze
a tu a tam se cítím tak nejistý
vím jen, že tě potřebuju jako nikdy předtím.

Pomoz mi, jestli můžeš ...

Když jsem byl mladší, o moc mladší než dnes
nikdy jsem nepotřeboval nikoho, kdo by mi pomáhal
ale teď je to pryč, nejsem si jistý sám sebou
teď vidím, že jsem se změnil, otevřel jsem dveře dokořán.

Pomoz mi, jestli můžeš ...

Pomoz mi, pomoz mi, ach!
HIT NA TENTO TÝDEN: THE WHO - MY GENERATION